prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ATY KU KA RAMAZAN

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: ATY KU KA RAMAZAN   Thu Aug 20, 2009 4:58 pm

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

ATY KU KA RAMAZAN…..

Aty ku ka Ramazan

Aty ka dritė

Aty ka paqė

Pėr tė gjithė ne

Mbi kėtė dhe

Qė gjuhėn e vet

E mbajnė nėn fre…Aty ku ka Ramazan

Aty ka frymėzim

Aty ka gjallėrim

Pėr tė zgjuarit

Pėr tė penduarit

Dhe nga dita nė ditė

Ju hapen sytė…Aty ku ka Ramazan

Aty ka dashuri

Aty ka mėshirė

Pėr tė gjithė

Qė janė vullnet mirė

Dhe zemrėn, shpirtin,

Nuk e lėnė m’u nxirė…Aty ku ka Ramazan

Aty ka shumė gėzime

Aty ka edhe lot

Ata qė kanė nevojė

Janė gati tė pranojnė

Ata qė kanė dhurojnė

Ju mbushen zemrat plotė…Aty ku ka Ramazan

Aty ka harmoni

Aty ka barazi

Pėr tė gjithė ne

Mbi kėtė dhe

Qė dhėmbjet

Njėri-tjetrit

Me kohė

Ja kanė ndi…Aty ku ka Ramazan

Aty ka bekime

Aty ka lehtėsime

Pėr secilin nga ne

Nė kėtė dhe

Qė flakė zemėrimin

Qė mposhtė hidhėrimin…Aty ku ka Ramazan

Aty ka shėndet

Aty ka jetė

Jetė me ibadet

Aty ka shpresė

Pėr secilin qė kupton

Pse ka lind

Pse po jeton

Pse duhet tė vdes…Aty ku ka Ramazan

Aty ka pėrparim

Aty ka zhvillim

Aty ka fitore

Pėr secilin qė e ushqen

Mendjen, zemrėn dhe shpirtin

Me Dritėn Hyjnore…Aty ku ka Ramazan

Aty s’ka pikėllime

Aty s’ka dėshprime

Aty nuk ka etje

Aty s’ka uri

Ėshtė njė jetė e re

Ėshtė njė agim i ri…Aty ku ka Ramazan

Aty unė jam

Aty jemi ne

Po ti more vlla

Ku gjindesh?

Po ti moj motėr

Ku je…?Aty ku ka Ramazan

Aty gjenė vatan

Aty gjenė atdhe

Pėr tė gjithė ne.

Aty gjenė nė njė votėr

Aty gjenė nė njė sofėr

Aty gjenė vlla e motėr...Aty ku ka Ramazan

Aty mprehet mendimi

Aty kthjellohet kujtesa

Qė tė mos fundosemi

Duhet tė forcohet besa

Aty ku ka besė

Aty ka edhe shpresė…


Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
ATY KU KA RAMAZAN
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Poezi-
Kėrce tek: