prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 FLUTURIMI I FUNDIT ME DALLĖNDYSHET

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: FLUTURIMI I FUNDIT ME DALLĖNDYSHET   Thu Aug 27, 2009 3:24 am

--------------------------------------------------------------------------------

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

FLUTURIMI I FUNDIT ME DALLĖNDYSHET


DĖSHMORES
YLLKA (AFRIM) DOMI
(1982-1999)


Fluturimi i fundit me dallėndyshet
nuk ishte i fundit,
por ishte Dėshira
pėr Dashurinė
pėr Bukurinė
pėr Lirinė e Kosovės…

Yllka e Gjakovės,
mos u shqetėso
Zoti lutjen e pranoi,
Pėllumbesha jonė,
pėr ēupėrinė
pėr djelmėrinė e Kosovės…

Amaneti, Lotėt,
Dashuria e Amshuar,
Kėnga e Pranverės,
Liria, Lumturia, Malli,
janė kristale qė nuk thyhen…

Nuk thyhet Dashuria,
Nuk thyhet Afrimi,
Nuk thyhet as Kosova
Pėrderisa jemi afėr Zotit…

Pėrderisa jemi afėr Zotit,
Fluturimi fundit
me dallėndyshet na pret
nė tjetrėn jetė,
sikur qė je ti, vetė,
nė Xhennet…(Shėnim: Yllka Domi u lind me 18 gusht 1982, nė Gjakovė.
U vra me 7 maj 1999, nė Gjakovė, nga forcat serbe. Trupi i saj , sikur i mijėrave tė tjerėve, u mbajt peng nė gropa tė Sėrbisė.
U rivarros me ceremoni fetare-atdhetare, bashkė me dhjetė bijė tė Gjakovės, me 23 dhjetor 2OO3, nė kodrėn e Ēabratit tė Gjakovės.

Yllka Domi ka qenė nxėnėse e shkėlqyeshme, ishte besimtare, recituese e dalluar dhe valltare. Kishte prirje pėr poezi…Ishte ēikė pėr hasret, bija e vetme e Dashurije dhe Afrim Domit, ish-kryetar i Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Gjakovės…)

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
FLUTURIMI I FUNDIT ME DALLĖNDYSHET
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Poezi-
Kėrce tek: