prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 MILIONA HAXHINJ-MILIONA DASHURI...

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: MILIONA HAXHINJ-MILIONA DASHURI...   Fri Nov 20, 2009 8:53 am

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

MILIONA HAXHINJ
MILIONA DASHURI...

Miliona haxhinj
Miliona dashuri
U nisėn, po nisėn
Nga toka,
Deti dhe qielli
Atje ku lindi Dielli
Pėr tė vizituar
Vendin e Shenjtėruar
Qaben e Madhėruar
Meken e Bekuar
Pėr tė zbritur
Nė Medinen e Ndritur…

Miliona haxhinj
Miliona dashuri
Nga tė dy gjinitė
Po i lėnė shtėpitė
Po i lėnė foletė
Po i lėnė atdhetė
Me mall, me lot,
Por me shpirtin plotė
Veē pėr t’Madhin Zot…

Miliona haxhinj
Miliona dashuri
Tė bardhė e tė zinj
Tė vjetėr e tė rinjė
Tekbire kėndojnė,
All-llahun e Madhėrojnė.
Para Tij nėnshtrohen
Para Tij pendohen…

Haxhinjt shqiptarė
Rreth flamurit kombėtar
Me zemėr tė pastruar
Me shpirt tė lartėsuar
Kujtohen edhe pėr ne
Qė jemi n’Atdhe:
Lutėn pėr Kosovėn,
Lutėn pėr Ēamėrinė
Lutėn pėr Shqipėrinė…

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
MILIONA HAXHINJ-MILIONA DASHURI...
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Varferia nė Kosovė dhe Shqipėri-POPULLI NĖ VARFĖRI, POLITIKANĖT FLEJNĖ NĖ MILIONA
» Ish i dashuri i kėrkon ndihmė Jahjagės: Pėr hir tė dashurisė qė kemi pasur e luta tė mė gjejė njė punė
» Hetohet bashkėshortja e Dino Asanajt, kėrkonte miliona pėr "Grandin"
» Ahmet Murati: Poezi: Titulli: "Ninulla e dashurisė"; Poetry: Title: "Lullaby of Love"
» Skender Korēa: Elegji...vaji dashurie

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Poezi-
Kėrce tek: