prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Bredhi i pavarėsisė apo i hipokrizisė?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Bredhi i pavarėsisė apo i hipokrizisė?   Sun Dec 13, 2009 3:13 pm

MEXHID YVEJSI, GJAKOVĖ

BREDHI I PAVARĖSISĖ
APO I HIPOKRIZISĖ ?Jetoni porsi bij tė dritės

“Askush tė mos ju gėnjejė me fjalė tė kota: pėr kėto gjėra bie hidhėrimi i Hyut mbi njerėzit e padėgjueshėm. Mos kini, pra, kurrgjė tė pėrbashkėt me ta!
(Bibla, Efesianėve,5.)

Kryetari Fatmir Sejdiu ndriēoi Bredhin e Pavarėsisė

Kryetari i Kosovės Fatmir Sejdiu mbrėmė, me 12 dhjetor 2009, nė Sheshin Skėnderbeu nė Prishtinė bėri ndriēimin e Bredhit tė Pavarėsisė, ku ishte i pranishėm edhe Kryetari i Prishtinės, Isa Mustafa...
Ishte Kryetari Dr. Ibrahim Rugova, qė nė vitin 2003, i cili e filloi i pari ndriēimin e bredhit, tė cilin e quajti “Druri i lirisė, pavarėsisė dhe i paqės”....

Pėr herė tė tretė, tė fundit, ditėn e shtunė, me 10 dhjetor 2005, nė Prishtinė, nė sheshin ndėrmjet pėrmendores tė Skėnderbeut, Kuvendit tė Kosovės dhe ndėrtesė sė re tė Qeverisė, kryetari i Kosovės, dr. Ibrahim Rugova, ndriēoi Drurin e Pavarėsisė!
Ky ishte viti i tretė qė ish-kryetari i Kosovės, nė zemėr tė Prishtinės, e ndriēon bredhin e Krishtlindjes, por qė ai e quante: Druri i Paqes, i Lirisė dhe Pavarėsisė!
Tani kjo “traditė” po vazhdon, por nuk quhet mė “druri i lirisė, as druri i paqės, por vetėm: “Bredhi i Pavarėsisė”
Tė quhet “Pema e Krishtlindjes” si “Bredhi i Pavarėsisė” kjo ėshtė njė mashtrim qė dėshmon fytyrėn e hipokrizisė....”
Dėshmon fytyrėn e hipokrizisė sepse bredhi, ndonėse ka prejardhje pagane, prej shumicės kristiane pranohet, quhet, ose emrohet si Pema e Krishtlindjes.
Pema e Krishtlindjes si traditė nė Evropė ka filluar shumė vonė, ka filluar me 1605, sė pari nė Gjermani, pak mė vonė nė Francė, kurse nė Angli ka filluar me 1840…Nė Amerikė kjo traditė ka filluar nė vitin 1830, tė parėt e kanė filluar emigrantėt gjermanė, qė ishin vendosur nė Pensilvani. Por, nga amerikanėt, Pema e Krishtlindjes nuk pranohej, sepse konsiderohej si njė simbol pagan…Por, ishte ndikimi i Mbretėrisė Angleze, qė ajo e kishte pranuar, bėri qė edhe amerikanėt ta pranojnė gradualisht nga viti 1840…
Pra, bredhi ėshtė Pema e Krishtlindjes, siē pranohet nga shumica e tė krishterėve dhe nuk ka lidhje me Pavarėsinė e Kosovės, siē nuk ka lidhje as me shumicėn e popullit shqiptar qė janė muslimanė. Kėtė edhe Perendimi, e di, e di qė jemi muslimanė dhe kėtė fall askush nuk e hanė…
Besimtarėt muslimanė, kudo qė janė, e respektojnė, e ēmojnė dhe e pranojnė Krishtin, Hazreti Isai (a.s.) si tė dėrguar, i zgjedhur, i Zotit, i cili nė Kur’anin e Shenjtė pėrmendet 93 herė, sikur qė pėrmendet, lavdėrohet, Merjemja, Nėna e Tij, shembull pėr devotshmėri…!
Kjo ėshtė e vėrteta e jonė, prandaj, nuk duhet tė trembėmi, por duhet tė pajtohemi me situatėn.
Wiliam James, babai i psikologjisė sė aplikuar amerikane, kėshtu kėshillon:
“Pajtohuni me situatėn, ngase pranimi ėshtė hapi i parė nė pėrballimin e ēdo problemi.”
Kosova jonė e dashur ka shumė probleme, ka shumė telashe, tė cilat i njohim tė gjithė, ato nuk duhet tė shtohen, por duhen tė zvogėlohen, tė zgjidhen, por ato nuk zgjidhen me:” ndriēimin e bredhit tė pavarėsisė…!
Me ndriēimin e bredhit tė pavarėsisė synohet tė krijohet, sikur mendohet, njė atmosferė e krishterė, sikur synohet pėr Kadetralėn Katolike qė po ndėrtohet…! Pra, kėto veprimtari, kinse pėr pavarėsi, janė vetėm njė maskė, janė hipokrizi…
Askush nuk mund ta mbajė gjatė maskėn, thoshte Seneka. Krejt ē’ėshtė artificiale, shumė shpejt kthehet nė gjendjen e natyrshme, normale.
Dhe mė nė fund, meqė jemi nė pragun e Krishtlindjes, siē pranohet prej tė krishterėve, njė kėshillė nga Bibla.

Jetoni porsi bij tė dritės.
“Askush tė mos ju gėnjejė me fjalė tė kota: pėr kėto gjėra bie hidhėrimi i Hyut mbi njerėzit e padėgjueshėm. Mos kini, pra, kurrgjė tė pėrbashkėt me ta!”
(Bibla, Efesianėve, 5)

Mexhid Yvejsi, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Bredhi i pavarėsisė apo i hipokrizisė?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Shkenca Islame :: Histori-
Kėrce tek: