prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 PSE ZOTI S'NA PRANON LUTJET ?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: PSE ZOTI S'NA PRANON LUTJET ?   Thu Dec 31, 2009 1:46 am

PSE ZOTI S’NA PRANON LUTJET

SHEJH IBRAHIM ED’HEM
(715-776)

E njihni All-llahun qė ėshtė Njė,
Por s’iu keni pėrgjigjur ftesės sė Tij.

Pohoni se Kur’anin e kėndoni, e studioni,
Por sipas porosisė sė Tij nuk po veproni.

Tė dėrguarin e All-llahut pohoni se e doni,
Por ndaj rrugės sė Tij mospėrfillje tregoni.

Nga bekimet e All-llahut ushqehėni-jetoni,
Por jeni mosmirėnjohės-nuk falėnderoni.

Shejtanin e keni armik-kėte e pohoni.
Por nuk e kundėrshtoni-madje e pasoni.

Se xhenneti ėshtė i vėrtetė e pranoni,
Por nuk po punoni qė atė t’a meritoni.

Se xhehnemi ekziston-nuk dyshoni,
Por nuk bėni pėrpjekje nga zjarri tė shpėtoni.

E dini se vdekja ėshtė hakk-e vėrtetė,
Por nuk pėrgatitėni qysh ka me ju gjetė.

Marrėzitė tė tjerėve pėrditė ua zbuloni,
Kurse marrėzitė tuaja menjėherė i harroni.

Ēdo ditė po vdesin tė afėrm, tė huaj,
Ēdo ditė po i varrosni tė dashurit tuaj.

Dhe nga tė gjitha kėto pėsime,
Nuk po merrni aspak mėsime…!


Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
PSE ZOTI S'NA PRANON LUTJET ?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Poezi-
Kėrce tek: