prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 PAPA, PATRIARKU DHE KOSOVA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: PAPA, PATRIARKU DHE KOSOVA   Mon Jan 25, 2010 11:39 am

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

PAPA, PATRIARKU DHE KOSOVA

Sipas Radio Vatikanit, Papa Racinger i dėrgon njė mesazh urimi Patriarkut tė ri tė Kishės Ortodokse Serbe, Irinej, 80 vjeē, i zgjedhur dje (22 Janar 2010) nė Beograd nga Sinodi i Shenjtė nė udhėheqje tė Kishės Ortodokse Serbe. Papa Benedikti XVI nė mesazhin e tij drejtuar Patriarkut tė ri ortodoks serb i uron:

“Forcėn e brendshme pėr konsolidimin e bashkimit e tė rritjes shpirtėrore tė Kishės Ortodokse Serbe, si edhe ndėrtimin e lidhjeve vėllazėrore me Kishat tjera e me bashkėsitė kishtare..”

Ati i Shenjtė mė tej kėrkon bekimin e Zotit mbi angazhimin e pėrbashkėt tė dy Kishave, nė mėnyrė qė tė mund tė jenė pėrsėri tė bashkuar nė dėshmimin para tėrė botės tė dashurisė sė tij hyjnore shpėtimtare.”


KUSH ĖSHTĖ PATRIARKU IRINEJ?

Patriarku Irinej ka lindur nė vitin 1930 nė katundin Vidova, afėr Ēaēakut, nė Sėrbi. Mėsimet fillestare i kreu nė vendlindje, kurse gjimnazin nė Ēaēak. Shkollimin fetar e vazhdoi nė Seminarin e Kishės Ortodokse Serbe nė Prizren tė Kosovės, ndėrsa studimet pėr teologji i ka vazhduar nė Beograd. Nė vitin 1959, nė Manastirin e Rakovicės, pranė Beogradit u bė murg. Njė kohė ka qenė profesor nė Seminarin e Prizrenit. Nė Athinė, Greqi, ka vazhduar studimet pas universitare, gjatė viteve 1962-1963. Nė vitin 1974 emėrohet peshkop i Nishit, prej kėtij posti, si peshkop i Nishit, u zgjodh (me 22 Janar 2010) Patriark i Kishės Ortodokse Serbe.

SI U ZGJODH PATRIARKU IRINEJ?

Zgjedhja e Patrikut tė ri tė Kishės Ortodokse Serbe u bė sipas procedurave tė caktuara, me hedhjen sipas shortit, ndėr emra tė votuar qė kanė numra mė tė madh tė preferuarve. Nė tri zarfa, me emrat e Irinejt tė Nishit, tė peshkopit Irinej tė Baēkės e mitropolitit tė Malit tė Zi, Amfilohije, ky i fundit qė nga 15 nėntori 2009 e ka udhėhequr Patriarkanėn, kur vdiq Patriarku Pavle nė moshėn 95 vjeēare...

Personi qė zgjodhi, sipas shortit, rastėsisht zarfin, me emrin e peshkopit tė Nishit, Irinej, 80 vjeēar, ka qenė arkimandriti Gavrili i Manastirit Levapina, nė Kroaci. Patriarku i ri i Kishės Ortodokse Serbe, Irinej, konsiderohet si i moderuar....


KOSOVA ĖSHTĖ JERUSALEMI YNĖ


Patriarku i ri i Kishės Ortodokse Serbe, i konsideruar si i moderuar, nė fjalimin e tij tė parė, nė Beograd, ndėr tė tjera tha:

“Me Krishtin dhe nė Krishtin mundemi gjithēka. Ne kemi shumė obligime, dhe ndoshta kryesorja ėshtė ta mbrojmė Kosovėn tonė tė shenjtė e martire...”
“Kosova ėshtė toka jonė e shenjtė, ėshtė Jerusalemi ynė. Nėse e harrojmė Kosovėn, Kosova do t’na harro neve...”
“Sėrbia pa Kosovėn dhe vendet e shenjta (kishat e manastirėt) nė Kosovė nuk ėshtė Sėrbi...”

Patriarku i ri i Kishės Ortodokse Serbe, Irinej Gavrilloviē, i cilėsuar si i moderuar, s’la gjė pa thėnė pėr Kosovėn tonė tė dashur, por tė varfėruar, tė sakatuar nga politikuajt e korruptuar...

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
PAPA, PATRIARKU DHE KOSOVA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Murat Jashari: Kosova drejt humnerės
» Ramiz Dėrmaku:KOSOVA, TAHIR ZEMAJ DHE KORBAT E KOMBIT
» ME GRYKĖ PUSHKE KĖNDON KOSOVA
» Enver Bytyēi - Kosova digjet, Beogradi dhe Tirana krihen!
» Bleta Gashi:Kush ėshtė vajza nga Kosova qė tentoi t'i bashkohej ISIS?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Shkenca Islame :: Histori-
Kėrce tek: