prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 DHURATA E PARĖ E VITIT 2010

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: DHURATA E PARĖ E VITIT 2010   Mon Feb 08, 2010 2:32 am

Sokol PLAKOLLI, Prishtinė

Dhurata e parė e vitit 2010

Vetėm kokat e ndritura dijnė ta shohin kohėn me syrin kritik. Ato e jetojnė tė sotmen, ndėrsa punojnė pėr tė ardhmen. Dhuratat e tyre janė mė tė vlefshme se vet koha, ngase ato arrijnė t’i mbijetojnė ēdo kohe.
Njė tė tillė dhuratė na bėri kėtė fillim viti Mexhid Yvejsi. Duke na dhuruar 99 poezi tė kushtuara 99 emrave mė tė bukur tė Allahut tė madhėrishėm, mėshirėplotit.
Ky libėr me poezi vjen si dhurata e 25-tė me rradhė e autorit, kushtuar lexuesėve.
Mexhidi Yvejsi u lind mė 13 korrik 1950, nė Gjakovė. Mėsimet fillestare dhe tė mesme i kreu nė Gjakovė, ndėrsa nė Universitetin e Prishtinės, Fakultetin Filozofik. Studioi gjuhėn dhe letėrsinė angleze. Deri mė sot ka botuar nė trojet shqiptare nėpėr Evropė, Amerikė, Afrikė, Azi e deri nė Australi mbi njėmijė punime tė ndryshme .
Sė fundmi, nė kėtė fillim viti na dhuroi librin me poezi: ,, 99 EMRAT E BUKUR TĖ ALLAHUT’’, (redaktor: Daut Ibrahimi; recensent: Ali Sylaj; rradhitja kompjuterike: Fetah Krypa; shtypi: Grfo Print-Gjakovė).
Ėshtė me rėndėsi jetike tė kuptojmė se nė ēka besojmė, se ēka adhurojmė. Unė mendoi se poezia ėshtė ajo qė ndriēon errėsirat mė tė thella tė shpirtit tė trazuar. Poezia ėshtė sikur vetėtima, ajo ka mjaftė dritė pėr tė na ēelė sytė...! E Allahu ėshtė Dritė, Dritė mbi Dritė...

1. Allah
( Zoti ėshtė njė)

Allahu ėshtė Zoti
Zoti ėshtė Njė,
S’ka Zot tjetėr pėrveē Tij.
Kėtė tė vėrtetė secili njeri
Duhet ta kuptojė, duhet ta dijė.
Pėr me pasė dritė, ardhmėri.

( Ėshtė kjo poezia e parė kushtuar emrit : ALLAH, i cili ėshtė emri mė i madh i krijuesit, emėr i pėrveēėm, emėr qė s’ka shumės). Poezitė tjera po ua lėmė qė ti mėsoni kur ta keni librin nė duart tuaja.

Allahu xh.sh. nė Kur’anin Fisnik thotė:
-“Allahu ka emrat mė tė bukur (mirė), prandaj Atė thirreni me ta” , (El-A’ėraf, 180)
- “Thuaj: “Thėrrisni: Allah ose thėrrisni Er-Rrahman, me cilindo qė ta thėrrisni (prej kėtyre dy emrave), emrat e Tij janė mė tė bukurit…”, (Isra’ė 110)
- “Ai ėshtė Allahu, nuk ka zot tjetėr pos Tij. Atij i takojnė emrat mė tė bukur” (Ta-Ha, Cool
- “Ai ėshtė Allahu, Krijuesi, Shpikėsi, Formėdhėnėsi. Tė Tij janė emrat mė tė bukur.” (El-Hashr, 24)

Ka thėnė Pejgamberi a.s.: “Allahu i ka 99 emra, 100 pa njė, Ai ėshtė tek dhe e do tekun. Ai qė i numėron (mėson) kėta emra tė Tij, do tė hyjė nė Xhehnnet. Secilin prej kėtyre emrave Mexhidi Yvejsi na e solli tė pasuar me nga njė poezi, e cila shpjegon kuptimin dhe rėndėsinė e secilit emėr. E lusim Allahun e madhėrishėm qė autorit tė kėtij libri t'i jep shėndet, frymėzim dhe harmoni tė vazhdueshme. E ai ne, nė vazhdimėsi vepra tė tjera pas kėsaj tė fundmes!

Kushtuar autorit:
Mexhid Yvejsi

Ata, qė dinė tė bėjnė dhuratat mė tė mira.
Ata, veprat e tė cilėve sjellin dobi tė vazhdueshme.
Ata, tė cilėt me dritė e mundin terrin.
Ata, tė cilėt mbesin tė gjallė pas vdekjes.
Ata, qė me majėn e pendės luftojnė pa diturinė.
Ata, kanė njė vend tė lartė nė vendin e lartėsuar.

Sokol PLAKOLLI, Prishtinė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
DHURATA E PARĖ E VITIT 2010
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Beka: 24 raste tė vetėvrasjeve nė gjashtėmujorin e parė tė vitit 2010
» Bale Beka:Festohet perfundimi i vitit shkollor
» Besnik Dizdari: 28 vėllimet e veprės sė Dr. Samimit dhe njė traktat sportiv i vitit 1935
» Gani Qarri:Ēlirimi i Shkupit dhe ngritja e Flamurit Kombėtar nga Bajram Daklani mė 12 gusht tė vitit 1912
» Gra tė mira e tė bukura Ju pėrshėndet poeti Vullnet Mato me poezinė DHURATA GRAVE

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Libra-
Kėrce tek: