prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 DITA E SHĖN VALENTINIT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: DITA E SHĖN VALENTINIT   Wed Feb 10, 2010 12:48 am

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

DITA E SHĖN VALENTINIT

Dita e tė dashuruarėve apo
Dita e tė mashtruarėve?

”E vėrteta nuk drejtohet nga ne,
por ne duhet tė drejtohemi nga e vėrteta”
- M. Klaudius

Ja, na erdhi sėrish, edhe sivjet, 14 shkurti - Dita e Shėn Valentinit – Dita e tė dashuruarėve…!
Shtypi, radiot e ndryshme, televizionet lokale, kombėtare, ndėrkombėtare, miliona faqe nėpėr internet po e pėrhapin kėtė tė “vėrtetė”…
E vėrteta, siē thoshte Klaudiusi, nuk drejtohet nga ne, por ne duhet tė drejtohemi nga e vėrteta.

E vėrteta rreth Ditės sė Shėn Valentinit

Festa, Dita e Shėn Valentinit – Dita e tė dashuruarve, edhe pse ka emėr e ngjyra kristiane, ajo ėshtė njė festė mė e vjetėr, me prejardhje, me rrėnjė pagane…
Ka filluar tė kremtohet nė Rromėn e lashtė, nė Perandorinė Romake… Nė atė kohė nuk ishte festė kristiane, por kremtohej si njė festė pagane…
Kremtohej si njė festė pagane me 14-15 shkurt, me pėrkushtim, nė pėrkujtim, me shumė nderim, ndaj hyjneshės Juno…
Juno ishte hyjneshė – mbretėreshė…Mbretėreshė hyjnore, mbretėreshė qiellore, ishte hyjneshė e mirėsisė dhe kjo ditė quhej: ”Dita e pjellshmėrisė”…
“Dita e pjellshmėrisė” nė Perandorinė Romake me shekuj ėshtė kremtuar si njė festė pagane, por kur Perandoria Romake e pranoj Krishterimin, atėherė kjo festė pagane u shndėrrue nė festė kristiane, Dita e Shėn Valentinit, pra tashmė me njė emėr tė ri , por qė s’ka lidhje me dashuri…

Kush ishte Shėn Valentini?

Shėn Valentini ishte gjithkushi, por nė tė vėrtetė ai ishte askushi…!
Shėn Valentini nuk ėshtė njė person i dėshmuar historik, por ėshtė njė personash i krijuar mitik…
Sipas librit monumental: ”Hollmark Historical Collection” sė paku janė tetė Shėn Valentina…
Kurse, sipas Enciklopedisė Katolike (Catholic Encyclopedia) sė paku janė tre Shėn Valentina, tė tretė tė ndryeshėm, tė tretė martirė, tė cilėt pėrmendėn nė disa shėnime, ku shkruan se janė ekzekutuar nė tė njėjten ditė: me 14 shkurt 269…!
Prej tre Shėn Valentinėve, sipas Enciklopedisė Katolike, i pari pėrshkruhet si njė prift me shėrbim nė Rromė, tjetri si njė ipeshkėv i qytetit Interamna, sot ky qytet njihet me emrin Terni, Itali, kurse i treti ėshtė Shėn Valentini nė Afrikė, i cili u ekzekutue, sikur dy tė parėt, nė tė njėjtėn ditė, por nė vende tė ndryshme…
Kėto shėnime, sipas Enciklopedisė Katolike, nuk kanė asnjė vlerė historike…
Meqė kėto personazhe janė tė imagjinuara, tė sajuara, janė mitike, pra, nuk kanė vlera tė dėshmuara historike, pėr kėtė arsye, Kisha Katolike e ka largue Ditėn e Shėn Valentinit nga Kalendari Zyrtar Kishtar …

Kush e krijojė mitin pėr Ditėn e Shėn Valentinit, si Dita e tė dashuruarve?

Deri nė shekullin e XIV-tė, Dita e Shėn Valentinit kremtohej nė Evropė si njė festė kristiane, me rrėnjė pagane, qė nuk kishte asnjė lidhje, siē ka sot, nė shekullin e ri, me dashuri…
Por, nga shekulli i XIV-tė kėsaj feste iu shtue edhe njė risi, pėr t’i dhėnė pakėz gjallėri, atė e lidhėn me dashuri…!
Ndėrtuesi i kėtij miti tė ri, i cili e lidhi kėtė festė me dashuri ishte Geoffrey Chaucer.

Kush ishte Geoffrey Chaucer?

Geoffrey Chaucer (1343-1400) ishte shkrimtari, diplomati, filozofi, poeti anglez, ai i cili njihet e pranohet nė Angli si Babai i Letėrsisė Angleze…
Nė kohėt e lashta, popujt evropianė, kur ishin paganė, besonin nė shumė mite, pėrralla…Evropianėt besonin se nė fund tė javės sė dytė, tė muajit tė dytė, qė ėshtė mesi i muajit shkurt, zogjėt, shpezėt, fillojnė tė ēiftohen…
Filozofi, diplomati, shkrimtari, poeti anglez Geoffrey Chauver, Babai i Letėrsisė Angleze, ishte ai cili i njihte shumė mirė mitet e lashta, ėshtė i pari qė kėto mite i shrytėzoj si brum letrar nė veprat e tij, nė veēanti nė poezi… “Kur zogjėt, shpezėt, ēiftohen – pse tė mos ēiftohen edhe njerėzit, gjithė kjo rini, me dashuri…”

Dita e tė dashuruarėve apo
Dita e tė mashtruarėve ?

Mendoni mirė pėr kėtė ditė. A ėshtė kjo ditė: Ditė e tė dashuruarėve apo ditė e tė mashtruarėve? Ajo ēka mendojmė ne ndikon te vetė pikėpamjet tona dhe tė trajtimit qė u bėjmė ne tė tjerėve dhe botės. Bota ka njė sundues. Kush e sundon botėn? Siē thoshte Aristofani, dashuria pėr pėrfitime sundon tėrė botėn…
Pra, edhe kjo festė, Dita e Shėn Valentinit, ėshtė njė ditė e pėrfitimit, ėshtė njė ditė e mashtrimit…!
Kjo nuk ėshtė njė ditė dashurie e dashuruesve, por kjo ėshtė njė ditė mashtrimi e mashtruesve…!
Besimtarėt e tri besimeve monoteiste, tė cilėt besojnė nė njė Zot, hebrenjtė, krishterėt dhe muslimanėt, kanė njohuri tė mjaftueshme nga Burimi, pėr tė mos u lėkundur nga mashtrimi…
Mashtrimi vjen nga dreqi, shejtani, kėtė e dėshmon Bibla, e dėshmon Kur’ani…
Dashuria nuk ėshtė krijesė njerėzore…
Dashuria ėshtė Dhuratė Hyjnore…

Rumiu shprehet kėshtu:

“Mendja s’ka fuqi
M’u shpreh pėr dashuri.
Vetėm Dashurisė
I ėshtė dhuruar
Tė vėrtetėn e saj
Pėr t‘a zbuluar… “

Nė Bibėl shkruan:
”Zoti ėshtė Dashuri”
(Bibla, 1 Gjoni,4:16)

Po, kėtė tė vėrtetė, Zoti, nė Kur’an, na rikujton:
”Vėrtetė, Zoti ėshtė shumė i dashur”
(Kur’an, 11:90)
Dhe mė nė fund, nė mes tė kėtij pėshtjellimi kulturor botėror, ndoshta mė shumė se kurdoherė mė parė, ne, nė veēanti, si shqiptarė, kemi nevojė pėr aftėsinė e tė menduarit nė mėnyrė kritike… Pa kėtė aftėsi, ne besojmė lehtė, mashtrohemi shpejt…!

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
DITA E SHĖN VALENTINIT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dita ndėrkombėtare e Emigracionit
» Ramadan Emini:5 MAJI, DITA E DĖSHMORĖVE TĖ KOMBIT...
» Dita e Pavarėsisė sė SHBA-sė, sinonim i lirisė
» DITA E VERES NE TORONTO
» Jotgo Telo:KATĖRMBĖDHJETĖ SUMBULLA DASHURORE (Cikėl lirikash pėr respekt te s. Valentinit).

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Shkenca Islame :: Histori-
Kėrce tek: