prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Caktimi i All-llahut si ta zgjedhim ne.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mustafa

avatar

Numri i postimeve : 11
Join date : 17/03/2008

MesazhTitulli: Caktimi i All-llahut si ta zgjedhim ne.   Wed May 07, 2008 2:19 pm

Njė djalė i ri gjithmonė thonte nė Qabe: O All-llah ndihmėsi i tė drejtave…
O Ndihmėsi i atyre qė mbrohen nga haramet. O Zot tė falenderoj dhe tė lavdėroj Ty.
Kjo gjė I tėrhoqi vėmendjen njėrit dhe e pyeti tė riun. Pėrse bėn gjithmonė tė njėjtėn lutje, nuk di lutje tjetėr?
Djali nisi ti tregojė: para 7-8 vitesh isha pėrsėri nė Qabe dhe gjeta njė qese plot me flori.
Brenda nė tė kishte plot njė mijė flori. Nga brenda njė me thoshte: me kėto flori bėn kėtė e kėtė.
Thash me vete jo, kjo qese nuk ėshtė e imja, kjo ėshtė e dikujt tjetėr nėse e pėrdor ėshtė haram”.
Nė kėtė kohė njėri po thonte: “A ka gjetur ndo njėri njė qese?”
E thirra atė dhe e pyeta: “ Si ėshtė ajo qesja? Brenda nė tė ēfarė ka?
Ma tregoi se si ishte qesja dhe tha qė brenda nė qese ka njė mijė florinj. Unė iu thashė ja qesen e ke kėtu.
Burri hapi qesen dhe mė dha tridhjet florinj.
Shkova nė treg , aty pashė se po shisnin njė shėrbėtor tė vogėl ishte me fytyrė tė pastėr.
Pastėrtia e kėtij fėmije mė bėri pėrshtypje u shkova pranė.
I pyeta sa doni pėr kėtė shėrbėtor? Mė thanė tridhjetė florinj.
Tridhjetė florinjtė qė mė dha burri ua dhashė atyre dhe mora fėmijėn.
Fėmija ishte njė djalė shumė i sjellshėm dhe i mirė. U gėzova shumė qė e mora.
Djali mė tregoi historinė e jetės sė vet:
Mė tha unė jam djali i udhėheqėsit tė Fasit. Paska qenė e shkruar pėr tu bėrė shėrbetor.
Pas disa muajsh dolėm bashkė me shėrbėtorin tim nė treg.
Nė treg pamė tre burra tė pa njohur. Shėbėtori mė tha kėta janė njerėzit e babait.
Tani ata mė gjetėn mua do kėrkojnė qė tė mė shitėsh tek ata. Ti je njeri i mirė mos prano tė mė shesėsh nėn tridhjetė mijė florinj.
Ata erdhėn pranė meje dhe mė thanė a na e shet kėtė shėrbėtorin neve duam ta blejmė? U thash po.
Thanė tė japim gjashtėdhjetė mijė florinj. I thash nuk bėn.
Shkuan duke e shtuar deri ne njėzet mijė florinj. I thashė mos u lodhni kot nėn tridhjetė mijė florinj sbėhet.
Unė me ato tridhjetė mijė florinj hapa vend pune. Bėra tregti u bėra mė i pasur.
Njė ditė mė thanė shokėt ėshtė njė vajzė e mirė e njė familjes shumė tė mirė dhe tė pasur.
I ati i ka vdekur tani shpejt. A pranon qė tė martojmė me tė?
Unė pranova. Pa vonuar u lidh kurora dhe filloi tė vinte paja me deve tė mbushura plot.
Mes tė gjithash nė pajė mė vrau syrin njė qese, pyeta gruan ēfarė ėshtė kjo qese?
Mė tha brenda nė tė ka 970 florinj, babai kėte qese e kishte humbur nė Haxh.
Tridhjet prej tyre ia ka dhėnė tė riut qė e kishte gjetur qesen e tė tjerat mi bėri mua dhuratė dhe mė tha bijė kėtė qese e vė nė pajė.
Thash me vete pra kėto florinj qė paskam gjetur nė Qabe paskan qenė tė miat. Nėse nuk do ia kisha dhėnė tė zotit do mė kishin ardhur nga njė rrugė haram mua.
Ndėrsa tani mė erdhėn nga njė rrugė hallall.
E falenderova dhe e lavdėrova shumė Atė qė mė ruajti mua nga haramet dhe mė dha shumė tė mira.

RRISKU I NJERIUT PER TE GJITHE JETEN E TIJ ESHTE CAKTUAR DHE VJEN NGA ALL-LLAHU XH.SH. POR MENYREN E MARRJES SE TIJ NGA HARAMI OSE NGA HALLALLI E ZGJIDHNI VETE JU.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Caktimi i All-llahut si ta zgjedhim ne.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Shkenca Islame :: Besim-
Kėrce tek: