prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 PSE VATIKANI NUK E NJEH KOSOVĖN ?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: PSE VATIKANI NUK E NJEH KOSOVĖN ?   Tue Apr 13, 2010 7:47 am

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

PSE VATIKANI NUK E NJEH KOSOVĖN?

“Ne, natyrisht e dijmė se Kosova ėshtė plagė e rėndė dhe dhembje pėr Kishėn Ortodokse Serbe. E dijmė, po ashtu, se djepi dhe qendra e sllavizmit serb ėshtė nė Kosovė. Ne kėtė e kuptojmė dhe dėshirojmė qė ta kemi kėtė parasysh.”

-Kardinali Valter Kasper, anėtar i Kėshillit Papnor nė Vatikan

Sipas agjensisė Tanjug, e hėnė 12 Prill 2010, Vatikani nuk e njeh Kosovėn pėr shkak tė Kishės Ortodokse Serbe.
Vatikani nuk e ka njohur Kosovėn si shtet pėr shkak tė ndjeshmėrisė ndaj Kishės Ortodokse Serbe, ka deklaruar kardinali i Kishės Katolike Romake dhe anėtar i Kėshillit Papnor, Valter Kasper, lajm tė cilin e ka raportuar Blic Online.
“Ne, natyrisht e dijmė se Kosova ėshtė plagė e rėndė dhe dhembje pėr Kishėn Ortodokse Serbe. E dijmė, po ashtu, se djepi dhe qendra e sllavizmit serb ėshtė nė Kosovė. Ne kėtė e kuptojmė dhe dėshirojmė qė ta kemi kėtė parasysh”, ka theksuar, sipas Blic-it, kardinali Kasper nė intervisten pėr agjencinė katolike "Katpres".
Kasper ka thėnė se Vatikani angazhohet pėr ruajtjen e pėrmendoreve ortodokse (pravosllave), tė manastireve dhe kishave nė Kosovė dhe ėshtė shumė i shqetėsuar pėr shkak tė “brutalitetit tė caktuar kulturor”, shkruan Blic.
"Nė Kosovė po rrėnohen pėrmendoret e rėndėsishme historike, kulturore dhe fetare. Kjo nuk guxon tė ndodhė. Nuk mundet nė kėtė mėnyrė tė zhduket historia”, ka theksuar kardinali gjerman duke shtuar se duhet tė avancohet pajtimi i serbėve dhe kroatėve, ka transmetuar gazeta serbe Blic Online.

Me Papėn kemi njė vizion tė pėrbashkėt

-Patriku Kirill I, Patriku i Moskės dhe i gjithė Rusisė


Sipas Radio Vatikanit (4 Shkurt 2010), gjatė viteve tė fundit janė regjistruar prirje pozitive nė dialogun ndėrmjet Kishės Ortodokse Ruse dhe Kishės Katolike Romake.
“Kemi qėndrime tė pėrbashkėta pėr shumė ēėshtje qė kanė tė bėjnė me tė krishterėt nė tė gjithė botėn moderne. Kėto janė shekullarizmi agresiv, globalizimi, prishja e parimeve etike tradicionale etj.”
“Ja vlen tė nėvizojmė se nė lidhje me kėto tema Papa Benedikti XVI mban njė qėndrim shumė tė afėrt me Kishėn Ortodokse, vijon mė tej Patriku Kirill I, Patriku i Moskės dhe i gjithė Rusisė, nė fjalimin e tij...”
Nė fjalimin e tij, Patriku i Moskės, Rusisė, pėrmendi edhe vendimin e marrė nė nėntor 2009 nga Gjykata Evropiane e tė Drejtave tė Njeriut pėr heqjen e kryqave nga shkollat italiane. Kėtė vendim Patriku i Moskės e komentoi me kėto fjalė:
” Ky ishte njė sulm i hapur kundėr taditave tė krishtera nė Evropė, prandaj Kisha Ortodokse Ruse i shpreu gjithė solidaritetin e vet Kishės Katolike nė Itali”.
Vatikani nuk e ka njohur Kosovėn si shtet pėr shkak tė ndjeshmėrisė ndaj Kishės Ortodokse Serbe, siē ka deklaruar kardinali i Kishės Katolike Romake dhe anėtar i Kėshillit Papnor, Valter Kasper, ndėrsa Kisha Ortodokse Ruse i shpreu gjithė solidaritetin e vet Kishės Katolike nė Itali, pėr heqjen e kryqave nga shkollat italiane, sipas vendimit tė Gjykatės Evropiane, atėherė shqiptarėt e shkretė, tė pėrgjumur, duhet tė zgjohen, qė ta gjejnė orientimin e humbur....

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
PSE VATIKANI NUK E NJEH KOSOVĖN ?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» IDRIZ ZEQIRAJ:12 QERSHORI 1999 DATON ĒLIRIMIN E KOSOVĖS-KUSH PO PĖRPIQET TA FALSIFIKOJĖ HISTORINĖ
» Xhesika Vula:Pranimi i Rezolutės 1244 pėr shkak tė kėmbėnguljes sė Serbisė, devalvon pavarėsinė e Kosovės, tė shpallur mė 17 shkurt 2008
» Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike
» Selim Hasanaj: Tė ashtuquejturit ''titist'' dikur nė Kosovė dhe ''Patriotėt luftėtarė'' nė pushtet
» Kadri Tarelli: Dy Heronjtė e Kosovės Haki Taha dhe Bajram Gashi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: E Pergjithshme :: Mendime-
Kėrce tek: