prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Interneti, virusi psikologjiko-shpirtėror

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mustafa

avatar

Numri i postimeve : 11
Join date : 17/03/2008

MesazhTitulli: Interneti, virusi psikologjiko-shpirtėror   Thu May 08, 2008 7:37 am

◊ Me ecjen pėrpara tė teknologjisė nga shumė anė na ndihmon por me keq ardhje duhet tė themi se kėtė gjė po e pėrdorin dhe pėr keq e po shohim nga rastet me tė shpifura.
Dua tė them sėmundja e kohės por jo mė mirė tė them perversiteti i kohės. Sepse me tė vėrtetė kėtė mund ta quajmė lirshėm anormalia e kohės.

◊ Po me tė vėrtetė njė vepėr perverse.

Njė vepėr e thurur e gjitha spas fantazive, e largėt nga e vėrteta, e gjitha bosh, gjithmonė gėrgase, e gjitha mashtruese, e gjitha poshtėrim ndaj vetvetes, e gjitha pėrdorim i vetvetes pėrball tjetrit si njė objekt epshi.

◊ Realja ndryshe nga tė tjerėt.

Sot nė shumė vende njerėzit tė cilėt nė jetėn reale janė tė ndrojtur, teknologjia u hapi njė derė ku tė hedhin ndrojtėsinė. Nėse njerėzit gjatė jetės sė tyre reale mund tė jetojnė ndonjė problem qė ndoshta pėr ta pyetur atė diku kanė turp atėhere futen nė botėn e internetit pėr ta provuar se mos ndoshta e gjejnė aty atė qė duan. Nė fillim hynė sa pėr tė pyetur pastaj shohin se aty nuk e njeh njeri dhe mund tė shprehet si tė dojė sepse ėshtė i mbuluar e kush nuk i thotė nė emėr qė ēfarė po bėn. Pastaj pėr shkak tė ndrojtjes qė ka nė jetėn reale fillon ta ndiej veten mė tė fortė nė jeten e quajtur jeta imagjinare pra jeta e internetit apo telefonit. E me kėtė nuk mjafton sepse epshi bėn punėn e vet, fillon dhe tė flasi me emėr tė asaj qė nuk ėshtė nė mėnyrė qė tė tėrheqi njerėz rreth e rrotull vetes sepse kėtė nuk mund ta bėj nė jetėn e vėrtetė. E shumė gjėra tė tjera qė nuk ma lejon fjalori ti pėrmend.

Tė nderuar lexues... sot nėse kėtė gjė e shohim si njė periudhė psiqike kjo ėshtė me tė vėrtetė ajo qė ne quajmė tė pa turpshėm nė brendėsinė e tyre por tė fshehur ndaj tė tjerėve qė ka pėrballė. E kjo nė gjuhėn psiqike quhet gjėndje “perverse”

Kėta njerėz e shohin si tė pa dėmshme kėtė gjė pėr arsye se nuk i bėjnė kuj dėm me kėtė veprim por duhet ta dimė shumė mirė se kjo gjė e detyron kėtė njeri qė poshtėroj veten e tij. Kjo gjė i dobėson besimin ndaj vetes prandaj fillon e shkėputet nga jeta reale pėr tė jetuar nė atė qė ai ose ajo e quan bota e tij ku ėshtė i/e fortė sepse aty nga mashkull bėhet ēfarė tė dojė, aty nuk ka moshė, aty nuk ka gjini, aty nuk ka ngjyrė, aty nuk ka asgjė aty ka vetėm fantazi e fantazinė e thur njeriu sipas dėshirės sė tij.

Mardhėnien seksuale nė botėn e internetit nė fillim e shohin si tė pa dėmshme pėr arsye se mendojnė qė as vetė por as njeriu qė ėshtė pėrballė tij nuk dėmtohet prandaj kėtė e zgjedhin shumė njerėz tė cilėt i quajm “pervers” .Pėr kėtė qoftė grua, vajzė, burrė, djalė, i vjetėr apo e vjetėr, i arsimuar, i pa arsimuar, i martuar apo i pa martuar pa dallim futen nė botėn e internetit pėr tė biseduar ku kjo quhet “Chat” dhe pa e njohur njeri-tjetrin se kush janė fillojnė tė flasin e gjatė bisedes shohin nėse njeri apo tjetri e tėrheq biseden nga jeta intime atėhere fillon e ndryshon dhe menyra e te biseduarit. Kjo gjė shkon deri aty ku ska arsyetim. Shumica e kėtyre njerėzve hyn nė njė profil tė pa qėnė nė mėnyrė qė tė bėhen mė tėrheqės. Fillimisht kjo mund tė duket e pa dėmshme por nesė shohim nga ana psikologjike kjo gjėndje fillon e bėn vend nė trurin e personit. Kjo gjendje nga qė nuk ėshtė njė gjendje stabėl tek personi me kalimin e kohės fillon tė krijoi goditjet mendore dhe shkakton depresionet psiqike. Kjo gjendje pas njė kohe fillon ta quaj personin gabimtar ndaj vetvetes e kjo do ta mundojė tėr kohėn.

◊ Pėrse gabimtar ndaj vetvetes...? Pėrse psikologjia e fajit?

Sepse tė mendojmė sa tė duam qė kjo ėshtė njė gjė jo reale, kjo nuk ėshtė asgjė tjetėr vetėm se njė vepėr e ndaluar pra ilegale. Ndoshta ky njeri nė jetėn reale mundohet tė pėrhapi shembullin e atij njeriu tė ndershėm dhe ndoshta me tė vėrtė merret shembull nga tė tjetėr, e nė botėn jo reale shpreh ato fjalė qė nė jetėn reale pėr tė janė fjalė tė urryera. Nė kėtė rast ndjeshmėria njerėzore hyn nė mes dhe i thotė ēfarė po bėn a tė ka hijė ty qė tė pėrmendesh kėto fjalė apo tė bėsh njė gjė tė tillė ndoshta pėrsoni qe ke pėrballė ėshtė bashkėshortja e shokut tėnd mė tė ngushtė, ndoshta ėshtė vajza jote, ndoshta ėshtė motra jote. Pas kėsaj fillon ajo qė quajm vetėfajtor. E dimė shumė mirė se ēdo ditė po rritet numri i atyre qė pėr njė jetė mė tė mirė hyjnė nė dhoma tė ndryshme bisedash me qellim qė tė njihen me njė njeri tė ri. Njė nga kėto shembuj ėshtė shembulli i njė babai qė nė njė dhomė bisede flet me njė femėr gjatė e pas njė kohe tė dy lėn njė vend takimi pėr tek njė hotel e qėllimi ėshtė i qartė. Babai shkon para kohe e fillon tė presė me librin nė dorė qė kishin lėnė si shenjė pėr tu njohur e kur nė derė tė hotelit hyn vajza e tij nga depresioni nuk di ēfarė tė bėjė. Pas kėsaj ēfarė gjėje mund ta pastrojė nga ky faj. Fillimi ishte vetėm bisede por fundi ku pėrfundoi. Kjo gjendje ēdo ditė po shkon drejtė rritjes.

Tė nderuar lexues!

Mardhėniet reale e dimė qė janė tė shėndetshme kur ato janė brenda kufijve ligjore. Personi duhet ta shohė personin qė do kryej mardhėnie pėr arsye se shikimi i jep hijeshi asaj qė Zoti e ka bėrė tė lejuar dhe tė bukur pėr njerėzit. Ndėrsa mardhėniet jo reale pra ato tė internetit apo tė telefonit pėr shkak se ato janė jo reale pra mbėshtet nė fantazin e njeriut bėhen tė pa arritshme dhe tė tepruara. Shijen qė merr nė kėtė lidhje pastaj kėrkon ta marrė dhe nė mardhėniet reale por kjo ėshtė e pa mundur sepse nė kėtė mardhėnie e sheh veten ashtu si e imagjinon e jo ashtu si ėshtė prandaj kjo gjė bėhet shkak pėr prishjen e jetesės reale. Kjo hap dhe problemet psikologjike seksuale me kohė tė gjatė.

Bėhet shkak pėr prishjen e jetės ditore. Tė rinjtė beqarė qė bėjnė kėto lloj mardhėniesh kur martohen kėrkojnė atė performancė tė cilėn e imagjinonin gjatė ketyrė lloj mardhėnieve por kur pėrballohen me realen vėrejnė se ajo performancė nuk ėshtė atėherė ato jetojnė njė shok psikologjik. Ndėrsa tė martuarit qė bėjnė keto lloj mardhėniesh pas njė kohe e shohin veten si tradhėtues tė gruas e kjo fillon tė shfaqet dhe nė jetėn familjare. Ose pasi jeton kėnaqėsinė e kesaj mardhėnieje para ekranit nuk i afrohet bashkėshortes, pas kėsaj fillon ta shohė tė shoqet tė pa mjaftueshme pėr vete sepse nė jetėn imagjinare veten e sheh si njė i pa arritshėm. Dhe si pėrfundim fillon udhėtimi drejt destinacionit tė prishjes sė vatres familjare.
Ti lėmė tė gjitha kėto problemet psikologjike apo famlijare, tė shohim pak se ēfarė do tė thotė kjo nga ana morale. Sot fjalėt nder, moral, edukatė, turp etj... me keqardhje themi se janė harruar pothuajse fare dhe mė e e keqja ėshtė se kėto fjalė edhe nėse kanė mbetur ndopak, kanė mbetur vetėm me ndryshimin e kuptimit tė tyre. Nėse mė para kėto fjale jepnin kuptimin e pėrgjithshėm, sot japin kuptimin vetėm nė mes dy kėmbėve. Pra sot nėse duam tė themi qė filani ėshtė ose filanja ėshtė e ndershme me njė herė na shkon mendja tek jeta seksuale. E prishja e ketyre kuptimeve neve po na ēojnė drejtė njė katastrofe tė pa jetuar ndo njė herė. Nėse njė nėnė apo baba mendon dhe thotė se ēfarė tė keqe ka mė mirė vajza le tė bėjė njė mardhėnie tė tillė se sa tė na shkojė nė ndonjė vend tjetėr tė paktėn kėshtu nuk e humb virgjėrinė atėherė ēfarė mund tė marrim nga ajo nėnė apo baba. Por nėse kėto prind mendojnė me kuptimin e vėrtetė tė kėtyre fjalevė atėherė do tė thonė se me tė vėrtetė nuk i prishet virgjėria por i prishet hijeshia e edukatės shpirtėrore qė nė tė vėrtetė ajo e ben njeriun njeri.
Nė kohėt e fundit lexojmė shumė maile tė ndryshėm rreth kėtij problemi i cili ėshtė mė tepėr psikologjik. Nėse mendoni se kjo vepėr nuk u turbullon mendėt atėherė jeni mė tė turbulluar se asnjė herė tjetėr. Mos tė harrojmė se me daljen e kompjuterit, internetit apo telefonit virusi nuk ka hyrė vetėm nė to ka hyrė dhe nė shpirtrat tanė. E kjo gjė mbrohet vetėm me antivirus, siē mbrohen gjėrat elektronike nga viruset me antivirusin e prodhuar po nga ata qė prodhojnė dhe virusin ashtu duhet tė dimė tė mbrohemi dhe ne me antivirusin shpirtėrorė tė cilin All-llahu xh.sh e ka zbritur pėr ne qė tė mbrohemi nga virusi i quajtur “nefs” epsh.
All-llahu xh.sh e njeh shumė mirė njeriun sepse ėshtė krijesė e Tij prandaj Ai ka thėnė “mos iu afroni haramit” e jo “mos veproni haram”.
◊ Do thoni ju ēfarė lidhje ka kjo me temėn?
Ja se ēfarė lidhje ka. Mendoni pak kur filluat pėr herė tė parė filluat nga kureshtja apo jo?
Atėherė le tė themi se na duhet tė ruhemi dhe nga kureshtjet e ndaluara sepse rruga e haramit nga aty fillon. Duhet ta mbrojmė veten nga vetja jonė pėr veten tonė sepse kėte e kemi amanet nga Krijuesi jonė e amanetin duhet ta mbrojmė pėr asgjė tjetėr por vetėm pėr veten tonė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Interneti, virusi psikologjiko-shpirtėror
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Interneti, si funksionon "vegla" mė e fuqishme e epokės sonė
» Anė tė mira dhe mė shumė pasoja negative
» Skėnder R. Hoxha: Kultura shpirtėrore e Dushkajės (IV)
» Pilo Zyba: INTERNETI KOHA DHE PASIONI - nėpėr faqet poetike nė Facebook -
» Rexha: Projekti im, Prizreni kryeqytet shpirtėror i shqiptarėve

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: E Pergjithshme :: Ese Islame-
Kėrce tek: