prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ISLAMIZIMI I SHQIPTARĖVE GJATĖ SHEKUJVE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: ISLAMIZIMI I SHQIPTARĖVE GJATĖ SHEKUJVE   Mon Jun 14, 2010 4:25 pm

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

ISLAMIZIMI I SHQIPTARĖVE GJATĖ SHEKUJVE

Arsyet e islamizimit dhe qėndrimi i kishės ndaj kėsaj dukurie


Ky ėshtė titulli i librit shkruar nga dr. Don Shan Zefi.
Botues:"Drita", Prizren, 2000
Nė shenjė tė 2000 vjetorit tė krishtėrimit: Klerit katolik dhe martirėve
shqiptarė qė kanė kontribuar ta mbajnė nė jetė krishterimin,
gjuhėn, traditėn .... (Autori)


Ky libėr, i cili ka 316 faqe, ėshtė njė studim historiko-juridik. Mbi 100 janė faksimile tė relacioneve dhe disa harta, qė nga vendbanimet e fiseve ilire deri te harta e Shqipėrisė gjatė Krizės Lindore (1878-1881).
Libri fillon me shkurtimet, burimet e pabotuara dhe botimet e botuara, vazhdon me bibliografinė shumė tė pasur, e cila ka shtatė faqe. Ndėrsa pėrmbajtja e librit ndahet nė katėr pjesė themelore, tė cilat janė:
Pjesa e parė: Krishterimi te shqiptarėt ...
Pjesa e dytė: Islamizimi i shqiptarėve ... (Nga shekulli XV-XX)
1.Pėrhapja kohore dhe teritoriale e islamizimit
2.Arsyet e islamizimit...
Pjesa e tretė: Laramanizmi i shqiptarėve gjatė shekujve (islamizimi fiktiv nga shekulli XV e deri nė ditėt tona)...
Pjesa e katėrt: Fenomeni i laramanizmit dhe i islamizimit nė dritėn e dokumenteve kishtare.
1.Qėndrimi i Kishės Katolike ndaj tė laramanizuarve (islamizuarve)
2. Disa vrojtime ...
Kėto ishin katėr pjesėt themelore tė librit tė dr.Don Shan Zefit me titull:"Islamizimi i shqiptarėve gjatė shekujve" i cili pėrfundon me njė: Pėrfundim...
Dr. Don Shan Zefi librin e vet e fillon me njė hyrje, ku ndėr tė tjera shkruan:
"...Ata tė cilėt do tė gjejnė pasaktėsi, gabime e papėrsosshmėri, janė tė lutur t'i bėjnė tė pranishme, qė tė mund me sugjerimet e tyre tė pėrplotėsohet edhe mė tej ky studim qė ėshtė
shtjelluar ekskluzivisht nga burimet qė i kemi pasur nė shqyrtim, sepse historiografia shqiptare meriton edhe mė shumė tė prehet nė shtratin e saj tė natyrshėm tė sė vėrtetės".
Nė librin e dr. Don Shan Zefit jo vetėm qė ka pasaktėsi, gabime e papėrsosshmėri, por ka gėnjeshtra, trillime, errėsirė, mashtrime dhe mbi tė gjitha njė urrejtje e tėrbuar mesjetare ndaj Fesė Islame dhe shqiptarėve tė islamizuar...
Shqiptarėt e islamizuar e pranuan me bindje fenė islame, prandaj, ashtu qysh janė, janė tė lumtur nė besimin e tyre… Ju, dr. Shan Zefi, para se tė turreni pas diēkaje qė ka ndodhur para pesė shekujsh e kėtej, vėzhgoni me kujdes se sa tė lumtur e tė bindur jemi ndaj Zotit, qė ėshtė Njė!
Detyra e parė e njė historiani, sipas Frud-it, ėshtė tė ruhet nga simpatitė subjektive.
Ndėrsa ju bėni tė kundėrtėn, kur shkruani nė faqen 51:
“Pra qe kristianizmi ai i cili e mbajti tė mbijetojė Shqipėrinė si komb autonom”
Kurse antipatitė i shprehni nė faqen 62:
“Populli shqiptar do tė mbetet nėn dominimin turk, hiē mė pak se plot 5 shekuj…
Kėshtu, pra vetė pushtimi qė solli nė fillim nė shkatėrrim tė pamėshirshėm dhe rėnien e moralit…, ky qe motivi i parė i islamizimit ose shenja paralajmėruse e islamizimit tė egėr te shqiptarėt.”
Me gjithė shkatėrrimet e pamėshirshme, rėnien e moralit, qė solli pushtimi turk, nė tokat shqiptare, islamizmi i egėr i shqiptarėve, siē shkruan dr. Shan Zefi, u shtri, u rrit shpejt.
Pse ndodhi kjo? Cilat ishin arsyet?
Nė faqen 88, dr. Shan Zefi shkruan:
“Arsyet e shtrirjes ose rritjes relative tė shpejtė tė islamizimit… nė tokat shqiptare nuk ishin drejtėpėrdrejt tė natyrės religjioze, por mė tepėr tė natyrės juridike dhe ekonomike.”
A ishin arsyet e natyrės juridike dhe ekonomike ato qė shpejtuan tė islamizuarit e shqiptarėve? Jo, shkruan dr. Shan Zefi:
“S’ka dyshim se mungesa e klerit, madje papėrgatitja adekuate e njė pjese tė klerit kontribuoi nė tė islamizuarit e besimtarėve tė tyre …” (faqe:112)
Po nė tė njėjtėn faqe shkruan:
“Nuk mund tė befasohemi nėse niveli kulturor religjioz i njė pjese tė klerit katolik kishte qenė nė dekadencė…”
Mos u befasoni as ju kur shtrohet pyetja: Me njė kler nė dekadencė kulturore e religjioze, si e mbrojti kristianizmi Shqipėrinė? A ėshtė kjo shkencė, kulturė, besim?
Kardinali Faulhaber thoshte:”Kultura e shpirtit duhet tė jetė shpirti i kulturės”.
Cili ėshtė problemi kėtu?
Problemi kėtu qėndron, siē do tė thoshte, prof. Richard Schwarz, jo nė zgjedhjen midis shkencės dhe besimit, por nė zgjedhjen e mėnyrės sė besimit”.
Shqiptarėt e zgjodhėn mėnyrėn e besimit, e zgjodhėn Fenė Islame, e cila i mbrojti edhe kombėtarisht, i mbrojti nga sllavizimi, greqizimi e latinizimi romak…!
Shqiptarėt, jo 2/3 por nėntėdhjetė pėrqind u islamizuan e shpėtuan, mbijetuan! Me gjithė kėtė, nė librin “Islamizimi i Shqiptarėve gjatė shekujve” tė dr. Don Shan Zefit, shqiptarėt e islamizuar, me identitet tė ri fetar e kombėtar, nė libėr quhen tė pafe, turq!
Burimet e librit dr. Shan Zefi i ka marrė nga Roma ose nga ata qė i shėrbyen Romės. Nga liria lindi Roma, tha Pushkini, por u shkatėrrua nga skllavėria.
Nėn skllavėrinė e Perandorisė Romake, Perėndimore dhe Lindore, ilirėt, arbėreshėt, shqiptarėt, nė saje tė Zotit, mbijetuan pa shkrim e lexim nė gjuhėn shqipe, qoftė edhe pėr nevoja fetare, pėr rreth 1500 vjet…!
Nuk mjafton tė flasėsh ose tė shkruash pėr kulturėn 2000 vjeēare te shqiptarėt qė mungon, por duhet thėnė gjithnjė e vėrteta, qoftė edhe kundėr vetvetes. Vetėm e vėrteta na bėn tė lirė, thoshte Krishti (Hazreti Isai, a.s.).
Besimi ynė i madh ndaj sė kaluarės, pėr gjėrat rreth tė cilave dimė pak, ėshtė vetėmashtrim.
Dhe, pėrderisa ne dijmė pak pėr veten, siē do tė thoshte Erik Hoferi, ne jemi gati tė besojmė gjithēka qė thuhet pėr ne. Ju lutemi, tė largohemi prej fuqisė misterioze si tė mburrjes, krenarisė, ashtu dhe tė shpifjes.
Mburrja, krenaria dhe shpifjet janė mėkate. Mėkatet janė pengesė e fisnikėrimit shpirtėror.”
Tė tjerėve falju gabimet, por vetes kurrė, thoshte Seneka.”
Shqiptarėt e pėrqafuan Fenė Islame me dėshirė, me vullnet, si njė dhuratė nga Zoti, nė njė kohė qė kishte zbrazėti, zbrazėti fetare e kulturore. Kėtė e pranon edhe dr. Don Shan Zefi, por ai kurrsesi nuk i pranon shqiptarėt e islamizuar. Jo vetėm qė nuk i pranon, por i fyen, i gjykon!
Shqiptarėt e islamizuar i gjykon – pse u bėnė myslimanė! E fjala mysliman ka kuptimin: ai qė i nėnshtrohet Vullnetit tė Zotit. Epikteri thoshte:
”Sė pari mėsoni kuptimin e asaj qė do tė flisni, pastaj flisni.
”Pėr ata qė e kryejnė Vullnetin e Zotit, Jezusi tha:
” Ja, nėna ime e vėllazėrit e mi! Sepse kushdo e kryen vullnetin e Hyut, ai ėshtė vėllai im, motra ime e nėna!”( Besėlidhja e Re, Marku, 3: 34-35).
Atėherė, pse na gjykoni? Kur ne jemi besimtarė, ne ende jemi vėllezėr, pėrderisa i nėnshtrohemi vullnetit, fjalės sė Hyut!
Papa Pali VI, me 5 janar 1971, e shpalli “Porosinė Apostolike”, ku, ndėr tė tjera , thuhet:
“Nuk jemi ne ata qė e gjykojmė Fjalėn e Hyut, por ajo na gjykon ne.”
Papa Pali i VI i ka dhėnė jetės sė Kishės Katolike njė dimenzion tė ri, njė stil tė ri, duke hapur dialogun me tė gjithė. Nė Enciklikėn “Ecclesian suam” fton besimtarėt e ēdo feje, qė tė bashkojnė orvatjet e tyre pėr tė nxitur dhe pėr tė mbrojtur njė ideal tė pėrbashkėt tė lirisė fetare, tė vėllėzėrisė njerėzore, tė kulturės sė shėndoshė, tė drejtėsisė shoqėrore dhe tė punės.
Ndėrsa, Koncili i Dytė i Vatikanit, me 25 tetor 1965, ka pėrcaktuar qėndrimin e Kishės Katolike ndaj Fesė Islame, ndaj myslimanėve, ku thuhet:
“Myslimanėt adhurojnė si ne njė Zot tė vetėm, tė Mėshirshėm, qė do tė gjykojė njerėzimin nė ditėn e fundit.”
“Habent sua fata libelli “, thonin latinėt: Ēdo libėr ka fatin e vet. Meqė libri yt bjen ndesh me “Porosinė Apostolike” tė Papės Pali VI, me vendimet e Koncilit tė Dytė tė Vatikanit, atėherė, cili do tė jetė fati i kėtij libri?
Kur jemi te libri, Kardinali Flaulhaber thotė:
“Qėllimin e mirė e shkruan parathėnia e librit, por pasthėnien duhet ta diktojė gjakftohtėsia. Jo libri ta mbizotėrojė lexuesin, por lexuesi librin .”
Mua, si lexues, libri mė bėri tė qesh! Sigurisht, edhe Zotin e keni bėrė tė qeshė! Por, si mund tė qeshė Zoti? Vudi Alleni e shpjegon kėshtu:
”Kur i tregoni Atij planet tuaja pėr tė ardhmen!”
Planet tua pėr tė ardhmen, qė shqiptarėt “myslimanė, laramanė, kriptokristianė, bektashianė” t’i kthehen edhe njėherė identitetit dhe dinjitetit tė tyre fetar e kulturor” duken tallje …!
Kurrė mos u tall me gjėrat serioze, thoshte Xh.Uashingtoni.
Sikur e pranoni se ka njė Zot, duhet tė pranoni se ne, shqiptarėt, kemi dy fe. Ne, shqiptarėt, siē ju tha Fishta dikur diplomatėve evropianė:
“Jemi popull me dy fe. Por nuk jemi popull me Shėn Bartolome”
Nuk jemi popull me Shėn Bartolome falė tolerancės sė fesė Islame, tė cilės i pėrkasin shumica e shqiptarėve.
Tė mos e njohėsh Fenė Islame, kur nuk ke patur mundėsi, nuk ėshtė turp. Por, turp ėshtė tė ngulėsh kėmbė me kryeneēėsi nė injorancėn tėnde tash e tutje…!
Ēka, pra, tė themi tjetėr lidhur me kėtė?
“Nėse Hyu na pėrkrah, kush do tė jetė kundėr nesh?” ( Besėlidhja e Re , Romakėve , 8: 31)
“Merre vesh ēka dua tė tė them. Patjetėr, vetė Zoti do tė japė mundėsinė t’i kuptosh tė gjitha kėto.” (Besėlidhja e Re, 2 Timoteut, 2;7)
Numri i shqiptarėve myslimanė po rritet kudo nė trojet shqiptare. Po rritet edhe numri i myslimanėve nė botė, veēanėrisht nė Evropėn e krishterė…Kurse numri i krishterėve nė Evropė po zvoglohet, sidomos numri i katolikėve!
Gazeta zyrtare e Vatikanit,”L’Osseervatore Romano”, me 28.4.1985, nė faqen 4, shkruan:” Nė Evropėn e krishterė numri i katolikėve ėshtė zvogėluar prej 39% nė 33,3%.”
Nė Kur’an shkruan: “Besimtarėt janė vėllezėr.”
Zvogėlimi i numrit tė katolikėve besimtarė duhet tė na brengosė, sepse po pakėsohemi si vėllezėr ! Zvogėlimi i numrit tė katolikėve, i tė krishterėve nė pėrgjithėsi, ėshtė rrjedhojė e shoqėrisė materialiste perėndimore. Selia e shenjtė e ka trajtuar kėtė shoqėri materialiste si:
“ Derė pėr tė hyrė nė fundin e botės, ku do tė zhdukemi tė gjithė.”
Kurse Papa Gjon Pali i Dytė shoqėrinė perėdimore e quan:
“Shoqėri materialiste, egoiste, shoqėri e abortit, e pornografisė, e krimit,mashtrimit…”
Kosovėn e pasluftės, Shqipėrinė mė pėrpara, po e pėrcjellin shėmti tė ndryshme, tė cilat as qė i ka pėrmendur kush: krimet, prostitucioni, droga, kontrabandė gjithėfarėsh, grabitje, plaēkitje, akulturim-deri ne vetėshkatėrrim!
Ne, si shqiptarė e besimtarė, duhet qė t’i bashkojmė pėrpjekjet pėr t’i luftuar kėto shėmti, tė cilat po na shkatėrrojnė fetarisht e kombėtarisht, tė pėrpiqemi pėr tė nxitur dhe pėr tė mbrojtur idealin e pėbashkėt: Tė gjithė shqiptarėt me Fe nė njė Atdhe…!
Dr. Don Shan Zefi, me kaq, mbetshi shėndosh!
Po pėrfundoj me atė qė thotė shkrimi shenjt:
“Adhuro Zotin, Hyun tėnd
dhe shėrbeji vetėm Atij ! “
Amen! Amin!


Botuar nė revistėn “Frymėzimi”, Nr.9, Mars-Prill 2001, faqe: 10-11, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
ISLAMIZIMI I SHQIPTARĖVE GJATĖ SHEKUJVE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Plisi shqiptar- Lashtėsia e kapeles bardhė-PLISIT
» Pėrse Enver Hoxha e kritikonte Ēe Guevarėn
» Sylejman Aliu:Pėrse Dik Marti nuk pėrmend krimet serbe mbi shqiptarėt?
» Niko Stylos: Gjuha e ilirėve - gjuhė e shqiptarėve
» Ramiz Dėrmaku: Kadri Mani - Personaliteti me rėndėsi kombėtare

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Libra-
Kėrce tek: