prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 PROMOVIMI I PUNĖS SHKENCORE...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: PROMOVIMI I PUNĖS SHKENCORE...   Sun Jul 11, 2010 4:06 pm

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

PROMOVIMI I PUNĖS SHKENCORE…
tė Doc.prof.dr. hfz.Hajredin ef.Hoxha


Me 8 Korrik 2010, pas namazit tė drekės, nė Amfiteatrin e Medresesė “Alauddin” tė Prizrenit, Bashkėsia Islame e Kosovės, Kėshilli i Bashkėsisė Islame tė Prizrenit organizuen e zhvilluen promovimin e punės shkencore,si edhe promovimin e librit Doktrinat e Tefsirit nė Trojet Shqiptare, tė Doc.prof.dr.hfz.Hajredin Hoxha.
Ky promovim i rrallė, ku ishin tė pranishėm shumė dashamirė tė kulturės, tė librit, tė diturisė nga tė gjitha trojet e Shqipėrisė. Promovimi u zhvillue me kėtė renditje:
Nė fillim u kėndue njė ashere nga Kur’ani i madhėrishėm.
Myftiu i Kosovės, Mr.Naim ef. Tėrnava mbajti fjalėn e rastit.
Sedat ef.Islami paraqiti jetėshkrimin Dr.Hajredin Hoxhės.
U lexuan tri kumtesa nga tre doktorė shkencash :
Dr.Xhabir Hamiti
Dr. Naser Ramadani
Dr. Sylejman Osmani
Pas kumtesave u shfaqė nė projektor njė film dokumentar rreth veprimtarisė arsimore-edukative-kulturore tė dijetarit dr.Hajredin Hoxha.
Nė fund, dr.Hajredin Hoxha pėrshėndeti me pėrmallim tė pranishmit, organizatorėt, bashkėpuntorėt...


Kush ėshtė Prof.Dr.Hfz. Hajredin Hoxha?


Lindja, shkollimi, diplomimi…Hajredin Hoxha lindi me 1 Tetor 1968 nė Prizren, ku kreu mėsimet fillestare. Shkolėn e mesme e kreu nė Damask, Siri, me sukses shembullor, gjatė viteve 1983-1989.
Ka diplomuar nė Fakultetin e Kur’anit dhe Studimeve Islame pranė Universitetit Islamik tė Medinės, Arabi Saudite, mė1994, me sukses tė lartė.
Ka magjistratura nė Tefsir – Interpretimi i Kur’anit, nė Departamentin e Studimeve tė Kur’anit dhe Sunnetit, me sukses: Shembullor. Universiteti Islamik Ndėrkombėtar, Kuala Lumpur, nė Malajzi, nė vitin 2000.
Tema e disertacionit tė Magjistraturės: Metodologjia e shehidit (dėshmorit) Sejid Kutub nė kuptimin e ajeteve qė kanė tė bėjnė me da’vet sipas tefsirit: Fi Dhilalil Kur’an, kaptina: El En’am si rast studimi ( MANHAJ SAYID QUTB FI FEHMI AYAT AL'DA'WAH- MIN KHILALI TEFSIRIHI FI DHILALIL QUR'AN- SURETUL EN'AM NAMUDHAJAN)
Ka doktoruar nė filozofi, (PH.D.) nė Tefsir – Interpretimi i Kur’anit, departamenti i studimeve tė Kur’anit dhe Sunnetit, me sukses: Shembullor, nė vitin 2003, Universiteti Islamik Ndėrkombėtar, Kuala Lumpur, Malajzi.
Tema e disertacionit tė doktoraturės: Trendėt dhe orientimet intelektuale fetare nė studimet Kur’anore nė mesin e ulemave shqiptar nė kohėn moderne, shekulli XIX dhe XX (AL ITIJAHAT AL FIKRIYA WA AL DIYNIYA FI AL DIRASATIL QUR'ANIYAH LEDA ULEMAI AL-ALBAN FIL ASRIL HADITH)
Ka diplomė nė gjuhėn gjermane nga ISTAC, (Instituti ndėrkombėtar pėr mendim dhe qytetėrim islam), Kuala Lumpur, 2001, Malajzi.
Ka diplomė nė gjuhėn angleze nga CELPAD, 1998, (IIUM), Kuala Lumpur, Malajzi.
Ka diplomė pėr specializim nė leximin e Kuranit (Tilavet) sipas versionit tė Al-Imam Hafs nga Al-Imam Asim, pėr njė periudhė gjashtė mujore, 1994, ku ka pranuar edhe Senedin – Zinxhirin e Artė, qė simbolizon vargun e lexuesve tė besueshėm dhe profesional, linja e tė cilėve shkon deri tek Pejgamberi (a.s.).Pėrvoja akademike ndėr vite
1991-1994
Mėsues i Kuranit tė Shenjt (Hifz), Medine


1995-1997
Imam dhe hatib nė Xhaminė ‘Sinan Katib’, Prizren – Kosovė


1995-1997
Ligjėrues i shkencave islame nė Shkollėn e Mesme Fetare ‘Alauddin’, paralelja Prizren – Kosovė.


1997-2000
Imam i namazit tė Teravive pėr stafin e Ambasadės sė Mbretėrisė sė Arabisė Saudite, Kuala Lumpur – Malajzi


1997-2001
Asistent ligjėrues i studimeve islame nė fakultetin e Njohurive tė Shpallura Islame dhe Shkencave Humane, Universiteti Islamik Ndėrkombėtar i Malajzisė.


2004 – deri sot
Asistent profesor i studimeve islame, Kolegji Community, Universiteti Taibah, Medine, Mbretėria e Arabisė Saudite dhe Brunei…


Shpėrblimet, mirėnjohjet e tij dhe veprimtari…
1. Diplomė Mirėnjohje pėr kontributin e dhėnė si Imam i Teravive pėr vitin 1422 H, nė Xhaminė Sulltan Haxhi Ahmed Shah, Universiteti Islamik Ndėrkombėtar i Malajzisė, Kuala Lumpur.


2. Diplomė Mirėnjohje pėr kontributin e dhėnė si Imam i Teravive pėr vitin 1423 H, nė Xhaminė Sulltan Haxhi Ahmed Shah, Universiteti Islamik Ndėrkombėtar i Malajzisė, Kuala Lumpur.


3. Diplomė Mirėnjohje pėr kontributin e dhėnė si Imam i Teravive pėr vitin 1424 H, nė Xhaminė Sulltan Haxhi Ahmed Shah, Universiteti Islamik Ndėrkombėtar i Malajzisė, Kuala Lumpur


4. Diplomė Mirėnjohje pėr vijimin dhe participimin nė Seminaret Javore tė sė Premtes, tė mbajtura nė lokalitetet e Fakultetit tė Shkencave Islame dhe Humane, Universiteti Islamik Ndėrkombėtar i Malajzisė, 01.09.2002.


5. Diplomė Mirėnjohje pėr prezantimin e njė kumtese nė ‘Seminarin njė ditor inter-diciplinues pasuniversitar’, organizuar nga Qendra e Studimeve Pasuniversitare, Universiteti Islamik Ndėrkombėtar i Malajzisė, 6 Dhjetor 2001.


6. Diplomė Mirėnjohje pėr pjesėmarrje nė garat e Leximit tė Kur’anit nė nivel universitar, 13-14 Maj 1999.


7. Diplomė Mirėnjohje nė fushėn e Thirjes Islame, si dhe Imam pėr namazin e Teravive nė Ambasadėn Mbretėrore tė Arabisė Saudite, nga Shkėlqesia e tij, Sheik Abdurrahman El Zeir, Kuala Lumpur, 1998.


8. Diplomė Mirėnjohje pėr ndihmė jetimėve, nga kryetari i Shoqata Bamirėse Islame (Sanabil el-khair – Kalliri i Mirėsisė), Prizren – Kosovė, 2003.


9. Diplomė Mirėnjohje pėr kontributin nė fushėn e Thirrjes Islame, si Udhėheqės i Komisionit pėr Mėsime Islame, Kolegji Community, Universiteti Taibah, 2004


10. Diplomė Mirėnjohje pėr kontributin nė fushėn e Thirrjes Islame, si Udhėheqės i Komisionit pėr Mėsime Islame, Kolegji Community, Universiteti Taibah, 2005.


11. Diplomė Mirėnjohje pėr pjesėmarrje nė Konferencėn Ndėrkombėtare me temė: Metodat e Interpretimit tė Kuranit dhe Hadithit, Universiteti Islamik Ndėrkombėtar i Malajzisė, 17-18 Korrik 2006, Kuala Lumpur.


12. Diplome Mirėnjohje pėr pjesėmarrje nė Konferencėn Ndėrkombėtare: Rėndėsia e dialogut nė mendimin Islam, Universiteti Sharjah, Emiratet e Bashkuara Arabe, 20-23 Prill 2007
Konferencat Ndėrkombėtare dhe Seminaret
1. Kumtesė ( Punim shkencor ): Minoritetet myslimane nė Evropėn Lindore dhe Perėndimore – sot dhe nesėr, nė konferencėn ndėrkombėtare Pėrkrahja e Pejgamberit Muhamed (a.s.), 22-24 Mars 2006, El-Menamah – Bahrein


2. Kumtesė ( Punim shkencor ): Trendėt dhe orientimet sociale nė Studimet Kur’anore nė mesin e ulemave shqiptar nė kohėn moderne, nė konferencėn ndėrkombėtare: Metodat e Interpretimit tė Kuranit dhe Hadithit, 17-18 Korrik 2006, Universiteti Internacional Islamik, Kuala Lumpur, Malajzi.


3. Kumtesė ( Punim shkencor): Barrierat e dialogut dhe faktorėt dėshtues nė kohėn moderne, Rasti i shqiptarėve dhe serbėve, nė konferencėn ndėrkombėtare mbi Rėndėsinė e dialogut nė mendimin Islam, Universiteti Sharjah-se, Emiratet e Bashkuara Arabe, 20-23 Prill 2007


4. Kumtesė( Punim shkencor ): Metodologjitė e Ulemave shqiptarė nė Interpretimin e Kuranit nė kohėn moderne, nė konferencėn ndėrkombėtare: Kurani i shenjtė dhe metodat e interpretimit, Fes – Marok, 10-12 Maj 2007.


5. Kumtese ( Punim shkencor ): Kualifikimet Shkencore dhe Fetare pėr Mufes-sirin Bashkėkohor - Sejid Kutub-i shembull dhe rast i studimit, ne konferencėn ndėrkombėtare ( Te Kuptuarit e Kuranit - Metoda dhe Horizonte), Aman – Jordani, 2-3 Gusht 2008.


6. Kumtese ( Punim shkencor ): Akademiket Shkencore Serbe dhe Spastrimi Etnik i Shqiptareve Mysliman ne Kosove-ish Jugosllavi, ne konferencėn ndėrkombėtare ( Roli i Akademikeve Shkencore pėrballė Globalizimit dhe Diversitetit Kulturor ), Phuket –Thailand, 8-10.04.2008.


7. Kumtese ( Punim shkencor ): Kontributi i Hoxhės dhe Mendimtarit H. Sherif Ahmeti-it ne Fushėn e Studimeve Kur’anore-Studim analitik dhe kritik i Metodės se tij ne Tefsir, ne Seminarin shkencor ne pėrkujtimin e 10 vjetorit te tij dhe kontributit te tij ne fushėn e Islamistikes, ne Fakultetin e Studimeve Islame, 17.04.2008, Prishtine, Kosove.


8. Vijues i aktiviteteve tė seminarit ndėrkombėtar: Orientalistėt dhe Studimet Kur’anore, Kompleksi i Kuranit Mbreti Fahd, Medine, 7-9 Nėntor 2006.
Pėrvoja administrative
2004 – deri sot
1. Instruktor akademik, Kolegji Community, Universiteti Taibah.
2. Kryetar i komisionit tė mėsimit islam, Kolegji Community, Universiteti Taibah.
3. Anėtar i komisionit pėr kėshillim dhe udhėzim, Universiteti Taibah.
2006-deri sot
4. Anėtar i Komisionit pėr interpretimin e Kur’anit, nė webfaqen: http://www.tafsir.org nė Internet.
1999 – deri sot
5. Anėtar vullnetar pranė Organizatės Bamirėse pėr Jetime, (Kalliri i Mirėsisė), Prizren – Kosovė.


Lėndėt qė ligjėron:


1. Kulturė Islame
2. Kulturė Islame
3. Tefsir (Interpretimi i Kuranit)
4. Tefsir (Interpretimi i Kuranit)
5. Sireh (Biografia e Pejgamberit Muhamed)
6. Tilavet (Leximi i Kuranit)
7. Shkencat e Kuranit tė Shenjtė
8. Bazat Islame
9. Studime Kur’anore


Librat dhe punimet e botuara nė gjuhėn shqipe
1. Broshurė nė gjuhėn shqipe: Si ta mėsojmė pėrmendėsh Kuranit e Shenjtė, 1995, Prizren – Kosovė.


2. Fletushkė nė gjuhėn shqipe: Mėsime nga Hixhreti, 1995, Prizren – Kosovė.


3. Pėrkthim nga arabishtja i librit: Sekretet dhe urtėsitė e disa urdhrave Kur’anore, i autorit Dr. Muhamed Said Ramadan Al Buti, 1996, Prizren – Kosovė.
4. Recensentė i Pėrkthimit tė Kuranit tė Madherishem, Hasan I.Nahi, 1988, nga Arabishtja nė Shqip, ko-autor, 2006, Tiranė - Shqipėri


5. Artikull: Porosia e Ramazanit nga Medina: mėsime nga agjėrimi i Ramazanit, 2006, revista javore Besa , Prizren – Kosovė


6. Artikull: Dimensionet shoqėrore, shpirtėrore, morale dhe historike tė Haxhit, 2006, Gazeta javore Besa , Prizren – Kosovė.


7. Kumtese ( Punim shkencor ) Studimi Analitik dhe Kritik i Metodės se Hoxhės dhe Mendimtarit H.Sherif Ahmeti-it ne pėrkthimin e Kuranit dhe Tefsirit te tij, Medine, 2008.


Librat dhe artikujt e botuar nė gjuhėn angleze:
1. ( Punim shkencor ) Studim kritik i librit: Boshnjakėt dhe sfidat e modernitetit, Hapsburgu i vonshėm dhe epoka osmane, Prof. Dr. Fikret Karēiē, 2004, Zhurnali At-Tajdeed, IIUM.


2. Artikull: Dobitė e mėsimit pėrmendsh tė Kurani tė shenjtė nė periudhėn e hershme tė fėmijėrisė , 2001, The Star, gazetė ditore, Kuala Lumpur, Malajzi.
3. ( Punim shkencor ) Urtėsia e zbritjes graduale tė Kuranit tė Shenjtė (i pa botuar), 2001, Kuala Lumpur, Malajzi.


4. ( Punim shkencor ) Mendimtari dhe shkrimtari shqiptaro-turk: Mehmet Akif Ersoj, jeta dhe vepra e tij (i pa botuar), 2001, Kuala Lumpur, Malajzi.
5. Artikull: Koncepti i frazės: Evropė, (i pa botuar), 2001, Kuala Lumpur, Malajzi.


6. Artikull: Miti i Kosovės mbi justifikimin e masakrave dhe gjenocidit serb nė Kosovė, 2001, Kuala Lumpur, Malajzi
.
7. Artikull: Vėllazėria Islame, Projekti Malajzian i leximit tė Kuranit pėr jetimėt e Kosovės, publikuar mbi kopertinėn e CD-sė, 2003, Kuala Lumpur.
8. Artikull :Ndryshimi i mėnyrave dhe taktikave nė mbrojtjen e Islamit (i pa botuar), Medine, 2006.


9. Artikull: Roli i orientalistėve malajzias ( Te Malajzise ) nė ndėrrimin dhe shtrembėrimin e imazhit tė Islamit, 2007, Medine, ( www//malaysia- today.net/blog2006/holds.php?itemid=1360)


10. Artikull: Kush ka tė drejtė tė flasė rreth Islamit, 2006, Medine, www.malaysiakini.com.


11. Artikull: Metodat e orientalistėve nė sulmimin e Islamit, pėrgjigje Z. Raja Petras, 2006, Medine, http://malaysia-today.net/blog2006/r...hp?itemid=2134


12. Artikull: Parashikimet shkencore nė Kuran, pėrgjigje njė artikulli tė publikuar nga Universiteti i Kalifornisė Jugore, 2006, Medine, www.malaysiatoday.net


13. Artikull: A duhet ēifutėt dhe tė krishterėt ta ndjekin fenė Islame, (i pa botuar), 2004, Medine.


14. Kumtese ( Punim shkencor ) Sekti i devijuar Bektashi – analizė e pėrgjithshme mbi doktrinėn dhe besimin e tyre, (i pa publikuar), 2007. Medine.


15. Kumtese ( Punim shkencor ) Akademiket Shkencore Serbe dhe Spastrimi Etnik i Shqiptareve Mysliman ne Kosove-ish Jugosllavi, Medine, 2008.


16. Kumtesė ( Punim shkencor ), Funksionet dhe dobitė e Ilustrimit Artistik ne Kur’an, pėrkthim ko-autor: Dr. Naser Al Qadi @ Dr.Hajredin Hoxha, Medine, 2008


Librat dhe artikujt e botuar nė gjuhėn arabe:
1. ( Punim shkencor ) Studim kritik i librit: Boshnjakėt dhe sfidat e modernitetit, Hapsburgu i vonshėm dhe epoka osmane, Prof. Dr. Fikret Karēiē, 2000, Zhurnali At-Tajdeed, IIUM


2. Kultura e myslimanit tė sotėm, Medine, 2004.


3. Kumtesė (punim shkencor) Trendėt sociale nė studimet e Kuranit nė mesin e ulemave shqiptar nė kohėn moderne, 2006, IIUM.


4. Kumtesė ( punim shkencor ): Minoritetet myslimane nė Evropėn Lindore dhe Perėndimore – sot dhe nesėr, http://nosra.islammemo.cc/onenew.aspx?newid=1742


5. Kumtesė ( punim shkencor ) Terrorizmi – diagnoza dhe shėrimi, botuar nė Zhurnalin El-Hikmah, 2007, Medine.


6. Kumtese ( punim shkencor ) Kualifikimet Shkencore dhe Fetare per Mufes-sirin bashkėkohor- Sejid Kutub-i, shembull dhe rast i studimit, Medine, 2008.


7. Kumtesė ( punim shkencor ) Roli i priftėrinjve serb, politikanėve dhe dijetarėve nė ndezjen e luftėrave nė gadishullin ballkanik – rasti i Kosovės dhe Serbisė, botuar nė Zhurnalin Al Dirasta Al Ijtimaiyah, Technology University, San’a – Yemen, 2007.


8. Kumtesė ( punim shkencor ) Metodologjia e Ulemave shqiptarė nė Interpretimin e Kuranit nė kohėn moderne, botuar nė zhurnalin e Universitetit Seyidi Muhamed Bin Abdil-lah, 2007, Fes – Marok


9. ( Punim shkencor ) rreth dialekteve (kiraeteve) tė Kuranit, Sheikh Abdul Fattah El Kadi dhe orientalisti hungarez Ignaz Gold Tsiher, ballė pėr ballė, i pabotuar, 2003.


10. ( Punim shkencor ) Njė vėshtrim kritik islam i historisė antike dhe moderne shqiptare, i pa botuar, 2005.


11. (Punim shkencor ) rreth Kiraeteve (dialekteve) tė Kuranit, Tendencat dhe orientimet rreth interpretimit tė Hadith Al Ahruf Al Sab’ah (shtatė leximet), i pa
botuar, 2004.


12. ( Punim shkencor ) Prioritetet nė Islam sipas vizionit tė Shehidit Sejid Kutb, i pa botuar, 2001.


13. ( Punim shkencor ) Interpretimi shkencor i Kuranit tė shenjtė, sipas Seid Kutbit, i pa botuar, 2001.


14. ( Punim shkencor ) Urtėsia e zbritjes graduale tė Kuranit tė shenjtė (i pa botuar), 2000.


15. Artikull: Islamizimi i diturisė – terminologjia dhe qėllimi i saj, i pa botuar, 1999.


16. ( Punim shkencor ) El-Vasatija (tė qenit it mesatar dhe jo ekstrem) ėshtė shėrim pėr terrorizmin, 2004, Al Jam’iyatu Al Thakafiyatu Al Arabiyatu, Medine.


17. Mysafir special (katėr herė) nė studion e Xhamisė sė Pejgamberit – El Haram, program satelitor javor: From Medina – kanali i dytė saudit, 2005.


18. Shatė artikuj rreth tematikave tė ndryshme dhe ēėshtjeve aktuale, nė revistėn mujore tė Universitetit Taibah (Risalatu Taibah)


9. Tri CD tė incizuara me lexim tė Kuranit , publikuar nė Kuala Lumpur, Malajzi, 2001.


20. Pesė artikuj te gjate ne Revistėn Javore Internacionale: Al Mujtama’ Kuvajtiane. Linēet e artikujve ne Internet:
http://www.almujtamaa-mag.com/Detail...sItemID=255015


http://www.almujtamaa-mag.com/Detail...sItemID=255629
http://www.almujtamaa-mag.com/Detail...sItemID=256124
http://www.almujtamaa-mag.com/Detail...sItemID=264606
http://www.almujtamaa-mag.com/Detail...emID=16307221-


Pesė intervista shkencore dhe fetare te gjata ne Gazeten e pėrditshme Bahrejnijane – Al Wakt. Linqet e intervistave ne Internet:
http://www.alwaqt.com/art.php?aid=97857
http://www.alwaqt.com/art.php?aid=10...جة
http://www.alwaqt.com/art.php?aid=10...جة
http://www.alwaqt.com/art.php?aid=10...جة
http://www.alwaqt.com/art.php?aid=10...جة
Disa fjalė rreth librit :


DOKTRINAT E TEFSIRIT
NĖ TROJET SHQIPTARE
Ky libėr madhėshtor ėshtė teza e doktoraturės e Dr.Hajredin Hoxhės, shkruar nė gjuhėn arabe, ėshtė kontrolluar dhe aprovuar nga :
1.Prof.Dr. Abdul Kahhar Al’Any, (mentor), Irak.
2.Prof.Dr. Fikret Karēiē, (mentor), Bosnje.
3.Prof.Dr. Xhamal Ahmed Badi, Kurdistan, Irak.
4. Prof.Dr.Muhamed Beha’uddin Husein, Kuristan, Irak.
5.Prof.Dr. Suat Yildirim, Turqi.
6. Prof.Dr. Muhammed Ibrahim Zein (kryetar i komisionit), Sudan.


Titulli i librit nė original, nė gjuhėn arabe, ėshtė :
ITTIXHATUT-TEFSIR FIL-ERADIL ALBANIJE


E pėrktheu nga arabishtja: Prof. Muhamed Mustafa.
Redaktor dhe korektor: Hamdi Iljazi
Lektor: Ahmed R. Ramadani
Recensent: Dr. Zekerija Bajrami
Tetovė, 2010.

Libri ka 395 me kėtė pėrmbajtje :

1. HYRJE.............faqe : 3-9.
PJESA E PARĖ :
TOKAT SHQIPTARE NGA ASPEKTI POLITIK DHE FETAR NĖ KOHĖN BASHKOHORE......faqe:9-83
PJESA E DYTĖ :
SITUATA SHOQĖRORE NĖ TOKAT SHQIPTARE NĖ KOHĖN BASHKĖKOHORE.......................faqe: 83-163.
PJESA E TRETĖ:
DOKTRINA FILOZOFIKE NĖ RELACION ME DISA ĒĖSHTJE KUR’ANORE TĖ ILUSTRUARA ME MENDIMET E HOXHĖ HASAN TAHSIN EFENDIUT.
PJESA E KATĖRT:
STUDIMI I MENDIMEVE TĖ SHEJH HAFIZ IBRAHIM DALLIUT NĖ BAZĖ TĖ TEFSIRIT TĖ TIJ: „AJKA E KUPTIMEVE TĖ KUR’ANI QERIMIT“................faqe: 241-311.
PJESA E PESTĖ:
NJOHURI MBI KĖTĖ TEFSIR TĖ THUKTĖ...faqe: 311-347...
Tė pesė pjesėt e librit ndahėn nė kapituj, ku paraqitet nė hollėsi veprimtaria e mendimtarėve, dijetarėve, shkrimtarėve si Hafiz Ali Korēa, Hoxha Hasan Tahsini, Hafiz Ibrahim Dalliu, Dr.Ali Fahri Iljazi,
dhe Haxhi Sherif Ahmeti,...rreth shpjegimeve tė Kur’anit...
Autori i kėtij libri madhėshtor, Dr.Hajredin Hoxha, ka shfrytėzuar literaturė prej gjuhės arabe, shqipe, turke, boshnjake dhe angleze, siē janė gazeta, revista, libra, enciklopedi, qė i ka parashtuar pėr bukuri...
Nė fund, lus Zotin e Madhėrishėm qė autorit, Dr. Hajredin Hoxhės, t’i falė shėndet qė edhe nė t’ardhmėn tė pasurojė mendjen shqiptare me libra tė vlefshėm shkencor nė nivel botėror...

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
PROMOVIMI I PUNĖS SHKENCORE...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Libra-
Kėrce tek: