prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 SOT ĖSHTĖ RAMAZAN

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: SOT ĖSHTĖ RAMAZAN   Tue Aug 10, 2010 6:37 am

Mexhid YVEJSI, Gjakovė


SOT ĖSHTĖ RAMAZAN

Ditė e uruar. Muaj i bekuar. Lavdi Zotit tė madhėruar!


’’O ju qė keni besuar, agjėrimi u ėshtė bėrė obligim sikurse qė ishte obligim edhe i atyre qė ishin para jush, kėshtu qė tė bėhėni tė devotshėm.”
(Kur’an-i, 2:183)

Sot ėshtė Ramazan. Ditė e uruar. Muaj i bekuar. Lavdi Zotit tė madhėruar!

Ėshtė mė se e natyrshme tė lavdojmė Zotin e madhėrueshėm, tė falenderojmė Krijuesin, qė e arrijtėm kėtė ditė tė uruar, kėtė muaj tė bekuar!

Ne qė e arrijtėm kėtė ditė tė uruar, kėtė muaj tė bekuar, ne qė jetojmė, ne qė lėvizim, ne qė ekzistojmė, jetojmė, lėvizim, ekzistojmė vetėm falė Zotit tė plotfuqishėm.

Zoti i plotfuqishėm, Krijuesi ynė, e krijoi Ramazanin, kėtė muaj tė bekuar, pėr tė agjėruar. Agjėrimi ėshtė obligim pėr besimtarėt, sikur qė ishte obligim edhe i atyre qė ishin para nesh, qė tė bėhemi tė devotshėm.

Ē’kuptim ka fjala i devotshėm ?

Fjala i devotshėm ka kėtė kuptim:
”Ai qė ka nderim e dashuri tė thellė pėr dike a pėr diēka, qė ėshtė besnik deri nė fund…”

Kėshtu e shpjegon Fjalori i Shqipes sė Sotme, faqe 230, botim i dytė i ripunuar, botuar nga Akademia e Shkencave e Shqipėrisė, Instituti i Gjuhėsisė dhe i Letėrsisė, Tiranė, 2002.

Pra, nderimi, dashuria e thellė pėr Zotin, Krijuesin, dhe besnikėria deri nė frymėn e fundit ndaj Tij, pėr besimtarė quhet devotshmėri.

Besimtarėt e devotshėm, ata ose ato qė agjėrojnė, e kuptojnė se agjėrimi u ndihmon shumė jo vetėm nė sferėn shpirtėrore, por u ndihmon edhe nė anėn fizike ose trupore dhe mendore.

Kohėve tė fundit, sipas kėrkimeve shkencore nė Botėn Perėndimore, dėshmohet se nga agjėrimi ka dobi jo vetėm shėndetėsore.

Nė njė enciklopedi amerikane, nė Grolier International Encyclopedia, shkruan:
“Kėrkimet shkencore sugjerojnė se agjėrimi mund tė jetė i shėndetshėm dhe kur i kushton kujdes mund tė ēojė nė gjendje tė lartė vetėdishmėrie dhe ndjeshmėrie.”

Besimtarėt e devotshėm e kuptojnė, e pranojnė se agjėrimi ėshtė i shėndetshėm sepse e pėrjetojnė, por si do ta pranojnė injorancėn e tyre ateistėt apo modernistėt qė flasin kot e mėshefėn mbas shkencės, si dje ashtu edhe sot?

Besimtarėt e pėrjetojnė agjėrimin thellėsisht, secili nė njė mėnyrė tė veēantė, por pothuajse tė gjithė e pėrjetojnė nė njė gjendje tė lartė vetė-dijshmėrie dhe ndjeshmėrie.

Nė njė mėnyrė tė veēantė dhe nė gjendje tė lartė vetėdijshmėrie dhe ndjeshmėrie pėr Zotin dhe Kosovėn e pėrjetoi agjėrimin dėshmori-shehidi Murat Mehmeti.

Murat (Qazim) Mehmeti, djaloshi 17-tė vjeēar, nxėnės i Shkollės sė Mesme Teknike nė Prishtinė, me dy gurė nė dorė, pasi qė brohoriti “Ejani shokė t’i lirojmė nga burgu vllaznitė tonė,” sulmon kordonin e policisė, me ē’rast plagoset me armė zjarri pėr vdekje; ishte agjėrueshėm kur u vra ky djalosh i guximshėm nė demonstratat e para nė Prishtinė, me 27 Nėntor 1968, ishte Nata e Ditės se Flamurit….Ishte dita e muajit tė bekuar Ramazanit….

Ishte muaji i bekuar i Ramazanit, Janar 1998, kur Shaban Jashari i Prekazit tė Drenicės, me familje e mysafirė u ēuen pėr syfyr, falėn namazin e sabahut dhe ashtu agjėrueshėm ia kthyen pushkėn forcave policore-ushtarake serbe,qė e kishin sulmuar, duke luftuar pėr lavdi tė Zotit, pėr ēlirimin e Kosovės…

Kėta dy shembuj tė veēantė, shumė frymėzues, pėr gjendjen e lartė tė vetėdijshmėrisė dhe ndjeshmėrisė qė sjellė agjėrimi i Ramazanit, nuk duhet harruar dhe as nuk duhet lejuar qė tė tjerėt t’i harrojnė, sepse e harrojmė vetveten…! Harrimi i vetvetes ėshtė mohim i sė Vėrtetės….

Pėr ne, shqiptarėt, ėshtė e domosdoshme njohja e vetvetes. Njohja e vetvetes ėshtė ēelėsi pėr njohjen e Zotit. Njohja e Zotit sjellė harmoni mes nesh. Zoti ėshtė Krijuesi i Harmonisė sė pėrgjithshme nė Gjithėsi, nė rruzullim dhe nė ēdo krijim.

Nė ēdo krijim duken shenjat e Zotit, Krijuesit. Shkencėtarėt po i kushtojnė shumė kohė e mund studimit tė veprave tė krijimit. Njėri prej tyre, njė nga pionierėt nė fushėn e elektricitetit, fizicienti i njohur britanik Lord Kelvin, ka deklaruar:
”Konsideroj se, sa mė shumė tė studiohet shkenca, ajo aq mė tepėr na largon nga ēdo gjė qė ėshtė nė lidhje me ateizmin.”

Lidhje me ateizmin, madje tė fuqishme, ende kanė shumica e intelektualėve shqiptarė. Lakmia, krenaria, serviliteti, ambicia janė disa nga faktorėt, tė cilėt i kanė nxitur kėta intelektualė qė t’i vėnė shulin zemrave tė tyre.

Mungesa e besimit, vėrja e shulit zemrave ėshtė kalbje intelektuale. Sot nuk ėshtė problem energjia bėrthamore, por ėshtė zemra e njeriut thoshte Albert Ajnshtajni.

Nė historinė njerėzore ka shumė dėshmi se agjėrimi ėshtė i mirė. E Mira, “ėshtė gjėja mė e rėndėsishme qė duhet tė mėsojmė” thotė Platoni te libri i famshėm REPUBLIKA. Nė Greqinė e Vjetėr, Platoni (428-348) agjėronte.

Pitagora (582-507), filozof dhe matematikan jo vetėm qė agjėronte, por i kėshillonte studentėt e vet tė agjėronin…

Nė Indi, nė kalendarin hindu, ėshtė muaji Shravan, ky ėshtė njė muaj me domethėnie tė veēantė fetare, ėshtė muaj i agjėrimit….

Hebrenjtė dhe tė krishterėt agjėrojnė. Bibla, e cila ndahet nė Besėlidhjen e Vjetėr dhe Besėlidhjen e Re, urdhėron agjėrimin. Nė Bibėl, nė Librin e Levitikut, ku shkruhet pėr formimin e njė populli tė shenjtė, ėshtė ky urdhėr:
“Ky ligj le tė jetė pėr ju i pandryshueshėm: agjėroni e mos bėni asnjė punė…Ligj i pėrhershėm. (Bibla, Levitiku,16:29-31.)

Nė Besėlidhjen e Re, nė Ungjillin sipas Mateut, shėnohet Mėsimi mbi Agjėrimin, ku ndėr tė tjera thuhet:
” Edhe kur tė agjėroni, mos u mėrrolni porsi shtiracakėt….”
(Ungjilli sipas Mateut,6:16)
Shembull i agjėrimit mbeti Jezui (Hazreti Isai (a.s.), i cili agjėroi 40-tė ditė e net, sipas Ungjillit…..

Sot ėshtė Ramazan, muaj’i agjėrimit, pranvera e besimit! Besimi ėshtė shėndet, gjallėri, jetė me kuptim. Ateizmi ėshtė sėmundje, plogėshti, vdekje, asgjėsim…!

Aty ku ėshtė besimi, aty ėshtė dashuria. Aty ku ėshtė ateizmi, aty ėshtė urrejtja. Besimi ėshtė lulja mė e bukur hyjnore, ėshtė ēfaqja mė e lartė e vlerės njerėzore…

Sot ėshtė Ramazan, ditė e uruar, muaj’i bekuar. Besimtarė, kudo qė jeni, nė Kosovė, Ēamėri, Shqipėri, urime, gėzuar!

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
SOT ĖSHTĖ RAMAZAN
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: E Pergjithshme :: Mendime-
Kėrce tek: