prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 IMAM ALIU (R.A.) PĖRCJELL PĖR MUAJIN RAMAZAN

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: IMAM ALIU (R.A.) PĖRCJELL PĖR MUAJIN RAMAZAN   Thu Aug 26, 2010 2:20 am

IMAM ALIU (R.A.) PĖRCJELL PĖR MUAJIN RAMAZAN


“O ju qė besuat! Agjėrimi ėshtė caktuar edhe pėr ju, njėsoj si pėr ata qė erdhėn para juve. Mbase do tė ruheni... (Kur`an, 2:183)”


Nė ditė, i Dėrguari (paqja qoftė mbi tė dhe mbi familjen e tij) na tha: “O njerėz! Po ju afrohet muaji i Zotit, pėrplot begati, mėshirė dhe falje. Ky muaj ėshtė mė i lartėsuari pranė Zotit, ditėt e tija janė mė tė vlefshmet e ditėve, netėt e tija mė tė mirat e tė gjitha netėve dhe orėt e tija, mė tė mirat e orėve. Nė kėtė muaj, ju jeni tė ftuar nė gostinė e Zotit dhe jeni bėrė tė denjė pėr ta shijuar begatinė e Tij. Nė kėtė muaj, ēdo frymė e juaja ėshtė si njė pėrmendje e Zotit dhe si njė adhurim. Veprat tuaja pranohen dhe lutjet ju dėgjohen. Atėherė, me qėllim tė pastėr e me zemėr tė sinqertė, kėrkojini Zotit qė t`ju mundėsojė ta agjėroni kėtė muaj dhe ta lexoni Librin e Tij!Vėrtet i humbur ėshtė ai qė s`fiton gjė nga bekimi i Zotit nė kėtė muaj. Me urinė dhe etjen tuaj tė Ramazanit, kujtojeni urinė dhe etjen e Ditės sė Gjykimit! Jepuni lėmoshė tė varfėrve, nderojini tė moshuarit, ruajeni gjuhėn, mbyllini sytė para tė ndaluarės dhe vulosni veshėt!Jini tė mėshirshėm ndaj jetimėve tė tė tjerėve, qė edhe ata tė jenė tė tillė me jetimėt tuaj! Pendohuni pėr mėkatet tuaja dhe kthehuni drejt Zotit! Nė kohė tė namazit, ngrini duart pėr t`iu lutur Atij, sepse kohėt e namazit janė mė tė lartėsuarat e orėve. Nė atė kohė, Zoti i Madhėruar i sheh me mėshirė robėrit e Tij, ua plotėson kėrkesėn nėse kėrkojnė diēka, u pėrgjigjet nėse e thėrrasin dhe e pranon lutjen e tyre nėse i luten.O njerėz! Vėrtet shpirtrat tuaj janė peng i veprave qė kryeni. Andaj ēlirojini shpirtrat tuaj duke kėrkuar falje nga Zoti! Tė ngarkuar e keni shpinėn me mėkatet tuaja. Lehtėsojeni, pra, kėtė barrė duke bėrė sexhde! Dhe dijeni se Zoti i Madhėruar ka dhėnė fjalė se atė Ditė kur tė gjithė njerėzit tė radhiten para Zotit tė botėve, s`do t`i dėnojė e s`do t`i frikėsojė me zjarrin e ferrit, ata qė qėndrojnė para Tij, e falin namazin dhe bėjnė sexhde.O njerėz! Kushdo qė nė kėtė muaj i jep iftar njė besimtari qė ka agjėruar, do t`i falen mėkatet dhe me kėtė vepėr tė tij do tė fitojė njė shpėrblim aq tė madh tek Zoti, si tė kishte liruar njė skllav.”“O i Dėrguari i Zotit!”, thamė ne. “Jo tė gjithė kemi njė mundėsi tė tillė.” Ai tha: “Pėrpiquni ta shpėtoni veten nga zjarri i ferrit, qoftė kjo edhe me njė hurmė tė vetme ose me njė gotė ujė! O njerėz! Kushdo qė nė kėtė muaj e zbukuron moralin e tij, kjo gjė do t`i bėhet njė leje kalimi nė ditėn kur kėmbėt rrėshqasin mbi Sirat. Secilit, qė ia lehtėson punėn robit (ose shėrbėtorit) tė tij, Zoti do t`ia lehtėsojė llogarinė. Secilin, qė largohet nga tė ligat nė kėtė muaj, Zoti do ta largojė nga dėnimi nė Ditėn e Gjykimit. Dhe nėse dikush tregohet bujar ndaj njė jetimi nė kėtė muaj, ndaj tij Zoti do tė jetė bujar nė ditėn kur vetėm Ai do tė gjykojė.Kushdo qė u bėn mirė tė afėrmve tė tij nė kėtė muaj, le ta dijė se Zoti do ta falė me mėshirėn e Tij. Kushdo qė i ndėrpret lidhjet me tė afėrmit e tij, e ka ndėrprerė lidhjen me mėshirėn e Zotit nė Ditėn e Gjykimit. Kushdo qė i fal namazet vullnetare (mustehap) nė kėtė muaj, do tė mbrohet nga zjarri i ferrit. Kushdo qė e fal vetėm njė namaz tė detyrueshėm (farz) nė kėtė muaj, fiton shpėrblim sikur tė ketė falur shtatėdhjetė namaze tė detyrueshme (farz) nė njė ditė tjetėr. Kushdo qė mua mė dėrgon salavate, do ta ketė tė mbushur peshoren e veprave tė mira, nė atė ditė kur tė lehta janė peshoret e tė mirave. Kushdo qė lexon njė varg tė Kur`anit nė kėtė muaj, ėshtė si personi qė nė njė kohė tjetėr e lexon gjithė Kur`anin.O njerėz! Dyert e parajsės janė tė hapura nė kėtė muaj. Lutjuni Zotit tuaj qė tė mos i mbyllė kėto dyer! Dyert e ferrit janė tė mbyllura nė Ramazan. Lutjuni Zotit qė tė mos i hapė!” (Ujun el Akhbar-i Riza, vėll.1, fq.230; Ravzat`ul-Muttakin, vėll.3, fq.277; Bihar`ul-Enver, vėll. 96, fq.356)Pėrzgjedhur nga: Fahrettin Altan

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
IMAM ALIU (R.A.) PĖRCJELL PĖR MUAJIN RAMAZAN
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» IMAM HUSEIN MENSUR EL-HALLAXHI (857-922)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Shkenca Islame :: Besim-
Kėrce tek: