prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Qendra islamike e Londrės mirėpretė deklaratatėn e Shejhut tė Ez'herit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Qendra islamike e Londrės mirėpretė deklaratatėn e Shejhut tė Ez'herit   Mon Oct 11, 2010 12:05 am

Qendra islamike e Londrės mirėpretė deklaratatėn e Shejhut tė Ez'herit

Sektori ndėrkombėtar: Hoxhetulislam ve El-muslimin Abdulhusejn Mu'izi, pėrfaqėsues i autoritetit fetar shii dhe kryetar i Qendrės Islamike tė Londrės, me anė tė njė letre dėrguar Shejhu Ez'herit, Ahmed Tajjib, ka vlerėsuar lartė deklaratatė e kėtij tė fundit nė lidhje me fetfanė e Liderit Suprem tė Revulucionit Islamik nė bazė tė sė cilės ēfarė do lloj fyerje dhe shprehėje tė mosrrespektit ndaj personalitetėve tė nderuara tė ehlisunetit konsiderohet vepėr e ndaluar.

Agjencia Kur'anore Iraniane e Lajmeve (IKNA) njoftonė se nė kėtė letėr thuhet: fetfaja e Liderit Suprem tė Revulucionit Islamit tė Iranit dhe po ashtu deklaratatė e juaja nė bazė tė sė cilės mirėpritet lėshimi i kėsaj fetfaje mund tė mirrėn si bazė mbėshtetėse pėr ndėrtimin e njė tė ardhme dhe bashkimin e umetit musliman.

Nė vazhdim tė kėsaj letre citohet: ne nė konferencėn e katėrtė pėr afrimin e medhėhebeve islamike e cila ėshtė zhvilluar javėn e kaluar nė Londėr, nė mes tjerash kemi shqyrtuar dhe diskutuar edhe fetfanė e Liderit Suprem tė Revulucionit Islamik tė Iranit nė bazė tė sė cilės ēfarė do lloj fyerje dhe shprehėje e mosrrespektit ndaj personalitetit tė bashkėshortės sė H, Muhamedit (a.s.), Ajshės dhe ndaj personaliteteve tė tjera tė cilat rrespektohėn sipas shkollės tė ehlisunetit, pastaj e kemi analizuar edhe deklaratėn tuaj me anė tė sė cilės e keni mirėpritur kėtė fetfa ku qė tė dyja kėto janė mirėpritur shumė mirė nė kėtė konferencė.

Kryetari i Qendrės Islamike tė Londrės nė vazhdim tė kėsaj letre ka thėnė: pjesėmarrėsit nė konferencėn ndėrkombėtare pėr afrimin e medhėhebeve islamike nė Londėr lėshimin e kėsaj fetfaje si dhe deklaratatė e juaja i kanė konsideruar si bazė tė fortė ku mund tė mbėshtesim tė ardhmėn dhe ndėrtimin e unitetit dhe bashkimit tė umetit musliman.

Nė fund tė kėsaj letre ėshtė thėnė: ne sot pėr tė arritur miqėsinė dhe vllezėrinė nė mes medhėheve dhe frakcioneve tė ndryshme islame si dhe pėr zhdukjen e mospajtimeve dhe konflikteve nė mes tyre kemi nevojė lėshimin e kėsi llojė tė fetfave dhe deklaratave.

(IKNA)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Qendra islamike e Londrės mirėpretė deklaratatėn e Shejhut tė Ez'herit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Qendra Ndėrkombėtare e Kulturės "Arbnori": Njoftim pėr Shtyp
» Frank Shkreli: Bashkimi i Kombit - Enderra qe nuk shuhet
» Tė dehurit "pushtojnė" rrugėt e Londrės
» Nėna, qendra e gjithēkaje
» Asllan Dibrani: Qendra e Vetėvendosjes nė Gjermani zgjerohet edhe me njė nėndegė nė Nürnberg

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: E Pergjithshme-
Kėrce tek: