prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Film dokumentar nga Fatmir MUJA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Film dokumentar nga Fatmir MUJA   Sat Oct 16, 2010 3:53 pm


Mexhid YVEJSI, Gjakovė

“ Shtatė ditėt dhe shtatė qiejt e namazit”
Film dokumentar nga Fatmir MUJA

Regjisor: Xhevat TAHIRI
Koordinator:
Adnan AZIZI
Fatmir ILJAZI
Interpretojnė:
Adema KARAGA:
Ermir HOXHA
Blerimm ISMANI
Arsim FAZLIA
Lineart MUJA
Produced by:
Fatmir MUJA
& Olive INTERTAINMENT
Mbėshtetur nga:
Bashkėsia Islame e Kosovės
Tetor, 2010


Me kėtė pėrbėrje, mė 15 tetor 2010, nė kinemanė ‘’ABC’’ nė Prishtinė, nė mbrėmje, n’ora shtatė, u shfaq filmi“ „Shtatė ditėt dhe shtatė qiejt e namazit’’, autor Fatmir Muja, realizimi i tė cilit ishte mbėshtetur nga Bashkėsia Islame e Kosovės.
Nė sallėn e mbushur pėrplotė, nga tė gjitha trevat e Kosovės, kėtė ngjarje kulturore e udhėhoqi Mulla Munir Salkurti nga Tirana, por me shėrbim nė „Xhaminė e Re“ nė qendėr tė Gjakovės, i cili, me njė oratori tė rrallė, pasi pėrshėndeti tė pranishmit, ftoj Myftiun e Kosovės, Mr.Naim ef. Tėrnava, pėr njė fjalė rasti...
Nė fjalėn e rastit, Myftiu, Mr.Naim ef.Tėrnava, ndėr tė tjera, tha: „...Vendi ynė tė pėrfshihet seriozisht nė proceset integruese pėr nė Evropė; thirrja qė integrimin ta arrijmė pa humbur pėrbėrėsit themelorė tė identitetit tonė duke shfaqur bindjen se diveristetin fetar Evropa e quan begatim, dhe zotimi se, megjithė vėshtirėsitė financiare qė ka, Bashkėsia Islame e Kosovės do tė pėrkrahė projekte tė tilla si filmi i Fatmir Mujes...“
Filmi i Fatmir Mujės u ndoqė me njė interesim tė paparė dhe zgjati rreth 60 min. Pėrmbajtja e filmit, qė tema kryesore ishte namazi, nga aspekti trupor e shpirtėror, me informacione tė dėshmuara fetare-shkencore, me gjuhė simbolike, mistike e bashkohore, pėrmbushi mjaft kėrkesa dhe hapi shtigje tė reja pėr veprim, e meditim...
Rreth filmit tė Fatmir Mujės, pas shfaqjės sė tij, pėr pėrshtypjet, mbresat edhe ca vėretje, folėn Dr. Ali Iljazi, nga Gjakova, Dr. Milazim Krasniqi dhe kėshilltari i myftiut, z. Vedat Sahiti.
Me vend, interesante ishte fjala e pėrshėndetja e autorit tė filmit, Fatmir Muja, i cili me gjuhė poetike, falėnderoj shikuesit, nga tė gjitha trojet etnike, kurse bashkėpuntorėve tė tij ju dha mirėnjohje pėrmes personaliteteve tė njohura siē janė Myftiu i Kosovės,Mr. Naim ef Tėrnava dhe Dr. Ferid Agani, pėr punėn e merituar qė kanė bėrė....
Tė gjithėve qė ishin tė pranishėm, pas shfaqjės sė filmit, „Shtatė ditėt dhe shtatė qiejt e namazit’’, iu dhurue nga njė CD dhe tė gjithė u ftuan pėr njė koktel, ku zhvilluan biseda miqėsore dhe diskutuan rreth kėsaj ngjarje tė paharrueshme kulturore...

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Film dokumentar nga Fatmir MUJA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Halit Bogaj: Abdurrahim Myftiu - ''Nga letėrsia nė film''
» FATMIR MINGULI:RRUGA
» Azem Hajdari
» Fatmir Halimi: Vallja e yjeve dhe Vargjet e lira (Lasgush Poradeci dhe Migjeni)
» LETĖR PUBLIKE PĖR FATMIR SEJDIUN, JAKUP KRASNIQIN DHE HASHIM THAĒIN

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: