prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Unė jam muslimane

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Unė jam muslimane   Tue Oct 26, 2010 1:43 pm


Mexhid YVEJSI, Gjakovė

UNĖ JAM MUSLIMANE

Zonja Lauren Booth e pranoj Islamin

Sipas gazetės «Dailymail » tė Londrės, shkruar nga David Wilkes, me 25 Tetor 2010, njoftohet opinioni anglez e botėrorė se zonja Lauren Booth e pranoj Islamin. Zonja Lauren Booth ėshtė kunata e Tony Blair-it.
Tony (Anthony Charles Lynton) Blair, lindur me 6 Maj 1953, i cili ishte kryeministėr i Anglisė prej dates 2 Maj 1997 deri mė 27 Qershor 2007, qė ishte me prejardhje protestante, por me 23 Qershor 2007 i shkroi Papės Benediktit tė XVI-tė se dėshiron tė bėhet katolik... dhe kėshtu u bė, por siē tha : « Kjo ėshtė njė ēėshtje private. »
Pas tre vjetėsh, tė kėsaj ēėshtje private tė Tony Blair-t, kunata e tij, zonja Lauren Booth, e bėri publike se u bė muslimane, pra e pranoj fenė Islame.

Kush ėshtė zonja Lauren Booth ?

Zonja Lauren Booth lindi me 22 Korrik 1967 nė Islington tė Londrės.
Ėshtė gazetare, spikere, veprimtare. Ka shkruar pėr gazetat e njohura si New Statesman, Mail on Sunday, Sunday Times dhe Daily Mail. Ka qenė gazetare, paneliste pėr BBC One, por edhe kolumniste pėr televizionet si Sky News, BBC One dhe BBC News 24…
Sot ajo punon pėr kanalin Press TV, njė kanal nė gjuhėn angleze, themeluar nga Republika Islamike e Iranit.
Zonja Lauren Booth ėshtė motra e Cherie Blair-it, gruaja e Tony Blair-it, ish-kryeministrit tė Anglisė, ėshtė vajza e gjashtė e aktorit Tony Booth. Ėshtė bashkėshortja e aktorit Craig Darby, me tė cilin ka dy fėmijė, tė cilėt quhen Alexandra dhe Holly.

Pėrse e pranova fenė Islame?

Zonja Laurent Booth e pranoj fenė Islame nė gjysmėn e muajit shtator 2010, pasi e vizitoj Iranin, siē e ka quajtur ajo njė “ pėrvojė tė shenjt”. Ajo vendosi tė bėhet muslimane pasi kishte vizituar Xhaminė madhėshtore tė Fatime el-Ma’sumeh ( motra e Imam Ali ibn Musa Rizait), ndėrtuar nga Shah Abbasi nė shek.XVII-tė nė qytetin e shenjt Kum. Zonja Laurent Both deklaron:
“ Ishte e martė nė mbrėmje dhe unė u pata ulur dhe po ndjeja kėtė dozė tė morfinės shpirtėrore, plotėsisht vetėm gėzim dhe hare…’’
Edhe para zgjimit tė botės sė saj shpirtėrore nė Xhaminė e Fatime el-Ma’sumeh nė Kum tė Iranit , ajo ka pasur ‘simpati’ pėr Islamin dhe ka kaluar njė kohė tė konsiderueshme duke punuar si veprimtare e gazetare nė Palestinė, thotė ajo duke shtuar se shpreson qė me pranimin e fesė Islame mund ta ndihmoj Tony Blair-in tė ndryshoj pandehen e tij pėr Islamin…
Sot, zonja L.Both, si besimtare muslimane, sa herė del nga shtėpia, nė Londėr, del e mbuluar, falė pesė vaktet e namazit me pėrkushtim, nuk pi alkool, nuk pėrdorė mishin e derrit, siē bėnte para sė tė pranonte fenė Islame, lexon Kur’an dhe viziton xhamitė lokale…
Ky lajm i gėzuar nuk ėshtė rast i vetmuar nė Europėn e “civilizuar”…Lavdi Allahut tė madhėruar!

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Unė jam muslimane
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Shkenca Islame :: Mbulesa-
Kėrce tek: