prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Mirėnjohje

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Mirėnjohje   Tue Oct 26, 2010 11:29 pm

Nazim JUNIKU, Gjakovė

MIRĖNJOHJE

Ndaj Zotit dhe popullit shėrbėtor
Personalitet i njohur botėror
Me vargje poetike tė kodit hyjnor
Si i zgjedhur i Zotit, njeri qiellor.

Me Krijuesin ishte nė pajtueshmėri
Pasi qė kishin lidhur miqėsi
Pėr Zotin derdhte lot nė vetmi
Duke i sjellur popullit tė vet mirėsi.

Nė rrugėn sufite - alkimist
Njohės i vėrtetė - gnosticist
Nė shpirt paqėdashės - humanist
Besimtar i dėshmuar si monoteist.

Ashik ndaj Allahut tė Madhėruar
Karshi Tij i zgjedhur dhe i dalluar
Me medaljen hyjnore i dekoruar
Nė kėtė dhe atė botė tė amshuar.

Nė komponimin e ilahive prijatar
Poet gjenial i spikatur si mendimtar
Besimtar i vėrtetė margaritar
Dashurues ndaj Zotit dhe atdhetar.

Ishte pasues i rrugės sė Muhamedit
Titullar i evliallėkut - velajetit
Si trashėgimtar i Profetit
I nderoi krejt bijt e Ademit.

I lartėsuar para Krijuesit tė Gjithėsisė
Trokiti nė Audiencėn e Mbretėrisė
U bė bilbil i Kopshtit tė Dashurisė
Dhe fitues i Pallateve tė Hyjnisė.

Qoftė i nderuar prej Krijuesit
I shenjtėruar prej Shenjtėruesit
Mėshiruar prej Mėshiruesit
I bekuar prej Gjithėkrijuesit.

Tė gjithė neve na dhuroi frymėzim
Nė fe - besimin islam pėrkushtim
Nė Rrugėn e Drejtė udhėzim
Emri i tij pėr ne mbeti pėrkujtim.

Lavdiploti shpirtin ia bekoftė
Personalitetin e tij e shenjtėroftė
Nė Ditėn e Gjykimit e ndriēoftė
Lumturinė nė pėrjetėsi ia dhuroftė!I frymėzuar nga Divani i poezive tė
Junus Emres - Ashik Junusit, .k.s.
Nazim JUNIKU, Gjakovė, 1998
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Mirėnjohje
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Poezi-
Kėrce tek: