prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Prejardhja e Natės sė Shtrigave

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Prejardhja e Natės sė Shtrigave   Sat Oct 30, 2010 6:33 am

Mexhid YVEJSI, Gjakovė

PREJARDHJA E NATĖS SĖ SHTRIGAVE
(Halloween)

Nata e Shtrigave ėshtė njė festė kristiane, por me rrėnjė pagane, e cila shėnohet me 31 Tetor, ėshtė njė festė vjetore, por qė po merrė pėrmasa botėrore…
Sipas historianit Nicholas Rogers, prejardhja e kėsaj feste popullore vjen nga Roma, ku kremtohej pėr nder tė hyjneshės Pomona, hyjnesha e farėrave, fryteve, qė ka lidhshmėri me pėrkujtimin e tė vdekurve, ditė e cila quhej Parentalia…
Parentalia ka lidhshmėri me festėn e keltėve paganė Samhain, qė nė irlandishtėn e vjetėr do tė thotė: Fundi i verės. Kėtė festė tė lashtė pagane e kremtonin edhe popuj tjerė tė Europės si keltėt, galėt, britonėt etj.…
Nė ndikimin e fuqisė ekonomike, politike, nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, kjo festė mashtrimi ėshtė pėrhapur, pėr shkaqe pėrfitimi, edhe nė Amerikėn Jugore, Afrikė , Evropė, Azi, deri nė Japoni…
Keltėt e lashtė besonin se kufiri i kėsaj bote dhe botės sė ardhshme ėshtė mes verės dhe dimrit, tė cilin e kremtonin me frikė dhe shpresė, duke ndezur zjarre, me lojra tė ndryshme….Pėrdornin fryte, nė veēanti kunguj tė gėrryer, i gėdhendin me kujdes, qė t’i pėrngjajnė fantazmave pėr t’i trebur shpirtėrat e kėqinjė….
Pėr t’i trembur shpirtat e kėqinjė bėhen pėrgatitje tė mėdha me lloj-lloj veshjes, shpenzime tė shumta pėr blerjen e maskave, nga tė gjitha moshat qė tė jenė gati Natėn e Shtrigave, me 31 Tetor….
Sipas njė hulumtimi tė Agjensisė National Retail Federation nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės vetėm pėr Natėn e Shtrigave tė 31 Tetorit 2006 janė shpenzuar rreth pesė miliard dollarė….! Kėto shpenzime marramendėse po vijnė duke u shtuar nga viti nė vitė…
Pėr kėto shpenzime tė kota, qė po i bėnė bota, edhe ne nė Kosovėn e shkretė jemi dėshmitarė vetė pėr Natėn e Shtrigave se ēka po ngjetė- vjet pėr vjet…Pėr t’u mos u mashtruar, nga shejtani i mallkuar, duhet pakėz udhėzim… Udhėzim i cili rrugėn ta ndriēon dhe tė shpėton, qė gjendėt nė t’madhėrueshmin Kur’an…

Burimet kryesore:
1.Rogers, Nicholas (2002). "Samhain and the Celtic Origins of Halloween". Halloween: From Pagan Ritual to Party Night, pp.11–21. New York: Oxford University Press.
2.Hutton, Ronald (1996). Stations of the Sun: A History of the Ritual Year in Britain. Oxford: Oxford University Press. ^
3. Danaher, Kevin (1972). The Year in Ireland: Irish Calendar Customs, pp.190–22. Dublin: Mercier Press.
4.Skal, David J. (2002). Death Makes a Holiday: A Cultural History of Halloween, New York: Bloomsbury.
5.Simpson, Jacqueline All Saints' Day in Encyclopedia of Death and Dying, Howarth, G and Leeman, O (2001)London Routledge, p.14 Halloween is closely associated in folklore with death and the supernatural.
6.Jack Santino (ed.), Halloween and Other Festivals of Death and Life, University of Tennessee Press (1994).

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Prejardhja e Natės sė Shtrigave
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: E Pergjithshme :: Mendime-
Kėrce tek: