prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 EHLI BEJTI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: EHLI BEJTI   Tue Nov 02, 2010 9:38 am
EHLI BEJTI


Zoti Pejgamberin e kishte urdhėruar

Nėpėrmjet Xhibrilit duke e njoftuar.Fatimen me Aliun ta martojė

Qė Ehli - Bejtin ta formojė.Pejgamberi i ftoi shokėt dhe farefisin

Si dasmorė ta krijojnė mexhlisin.Gjatė dasmės i Dėrguari mbajti fjalim

Hz. Hatixhen e pėrmendi me pikėllim.Pas dasmės Aliun dhe Fatimen i ftoi

I uli nė gjunjė pranė vetes dhe i bekoi.Kėrkoi pasardhės t’bekuar t’ju dhurojė Zoti

Martesėn ua uroj, rodhi njė pikė loti.Ditėn e xhumasė nė xhami, nė minber

Tė pranishmėve u pėrcolli kėtė haber:“Para jush po i kurorėzoj nė emėr tė Zotit

E kisha urdhrin e Tij, Fuqiplotit!”Dy nipa Pejgamberit ia dhuroi Lavdiploti

Hasanin dhe Hysejnin, si deshi Fuqiploti.Tė pėrcaktuar Prijėsa tė rinisė nė Xhenet

Nė jetėn e amshuar, atje nė Ahiret.Muhamedi u zgjodh Prijės i profetisė

Si krijesa mė e pėrsosura e Gjithėsisė.Fatimja ishte pėrcaktuar Prijėse e besimtareve

Ndėrsa bashkėshorti i saj, Aliu prijės i evliave.Askujt nuk iu dhuruan kėso dhunti

Ēka ka nė Tokė dhe nė Gjithėsi.Xhibril Emini fluturoi drejt te Pejgamberi

Ta ēojė fjalėn e Zotit, siē thoshte haberi:“Zoti ka vendosur juve t’ju lartėsojė

Skajshmėrisht nga mėkatet t’ju pastrojė.Ju besimtarė, trashėgues tė Ahiretit

Respekt dhe dashuri ofroni Ehli - Bejtit.”Muhamedi urdhėroi shokėt dhe umetin:

“Shembull ta keni Ehli - Bejtin!”Pejgamberi dy nipat i donte me shpirt

Si sytė e ballit, ma t’buk’rėn dritė.Rrinte me ta, nė krah i mbante

As dita, as nata nuk i ndante.Dhe kur nipat paksa ishin rritur

Erdhi Xhibril Emini, ashtu papritur.Pėr t’ia kumtuar lajmin e zi

Pėr dy nipat, dy dritat e tij.“Hasani me helm ka pėr t’u helmuar,

Ndėrsa Hysejni me gjak i mbuluar!”Pejgamberin e mbuloi pikėllimi

Por i Zotit Fuqiplotė ishte pėrcaktimi.Dy pika loti rodhėn pa hetuar

U mėrzit edhe Xhibrili duke shikuar.

U trondit Toka dhe Gjithėsia

Tėrė krijesat i kaploi mėrzia.Pejgamberi mblodhi gjithė umetin

La porosinė e Zotit, amanetin:“Nė Kuranin e Shenjtė e keni udhėzimin

Lumturinė e pėrhershme dhe shpėtimin.Mos hiqni dorė prej Sunnetit[1]

Dhe ndiqni shembullin e Ehli - Bejtit.Kjo ėshtė pėr ummetin Rruga e Drejtė

Qė tė bėheni besimdrejtė tė vėrtetė!”Porosi dhe amanet shumė i qartė

Secili nė shpirt duhet ta bartė.Prej kėtij koncepti po u largove

Pa dyshim dhe sigurt devijove.Shtihesh si shtinjak se je besimtar

Por nė Vėrtetėsi ti je gėnjeshtar.Kujton se e ndjek rrugėn e Islamit

Nė fakt je nėn ombrellėn e shejtanit.Kur Krenaria e Gjithėsisė kaloi n’Ahiret

U shua drita e njerėzimit, mė kush mbet’?Aliu i mėrzitur dhe i pikėlluar

E pėrgatiti trupin e tij tė bekuar.Kur bėhej gati ta lėshonte nė varr

Lavdiplotit iu drejtua me kėto fjalė:“O Zot i Lartėmadhėruar!

Ishte krijesa Jote mė e lavdėruar!

Nė tėrė Gjithėsinė ēka i pėrket!

Pasi qė pėr njerėzimin e bėre mbret.E bėre simbol dhe prijės tė profetisė

Shembull dhe argument tė Vėrtetėsisė.Ti o Zot, e zgjodhe prijės pėr njerėzimin

Deri kur Bota ta pėrjetojė kataklizmin.[2]Andaj shpirtin e tij ia beko

Dhe ummetin e tij e mėshiro!Qysh kur linda mė ishte edukator

Prind e babė, dhe prijės shpirtėror.Nuk mundem dot ta fshij kujtimin

Mė bashko me tė ta pėrjetoj amshimin.”E para n’Ahiret iu bashkangjit Fatime Zehraja

Pastaj, mė vonė, edhe Ali Myrtezaja.I treti me radhė Hasan Muxhtebaja

I fundit Hysejni, kur ndodhi Qerbelaja.Zoti Mėshirėplotė i mėshiroftė!

Shpirtrat e tyre nė prehje i bekoftė!Fytyrat Ditėn e Gjykimit iu ndriēoftė!

Pėr jetė tė jetėve i bashkoftė!Ju dashamirė tė Ehli - Bejtit

Mos kini frikė Ditėn e Kiametit.Ndoshta pėr hir tė Pejgamberit

Do ta shijoni kėnaqėsinė e selametit.Kush nuk i shpreh Ehli - Bejtit respekt

Myslimani i tillė nė iman ka defekt.Nėse i mungon edhe dashuria

Fatkeqėsisht ai vuan nga hipokrizia.Krejt dinin dhe imanin e ka nė pikėpyetje

Para Zotit Fuqiplotė do tė japė llogaritje.Si mund ta duash Pejgamberin

Kur nuk e dashuron Ehli - Bejtin?Kush ėshtė i pajisur ndaj Ehli - Bejtit me dashuri

Me Pejgamberin e Zotit ėshtė nė pajtueshmėri.Nė Ditėn e Gjykimit e fiton lumturinė

Pasi qė te Zoti e ke fituar razinė.Selam prej nesh qė ju respektojmė

Me shpirt dhe zemėr qė ju dashurojmė.Qė ju pėrmendim dhe lavdėrojmė

Dhe para Zotit pėr ju bekim kėrkojmė.Nė Ditėn e Gjykimit ndėrmjetėsoni

Prej Mėshirėplotit mėshirė kėrkoni.Nė ato ēaste tė vėshtira na ndihmoni

Ndoshta bėheni shkaktarė e na shpėtoni.Nazim JUNUKU, GjakovėI frymėzuar nga dashuria ndaj

Ehli - Bejtit - familjes tė Pejgamberit, s.a.v.s.

Gjakovė, 2000
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
EHLI BEJTI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Poezi-
Kėrce tek: