prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Takimi i kardinalėve nė pėrballje me priftėrintė imoralė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi



Numri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Takimi i kardinalėve nė pėrballje me priftėrintė imoralė   Sun Nov 28, 2010 4:03 am


Takimi i kardinalėve nė pėrballje me priftėrinjtė imoralė

Vatikan-

203 kardinalė tė Kishės Katolike nga e gjitha bota me ftesė tė Papa Benedikti i 16 janė mbledhur nė Vatikan nė njė takim tė veēante kushtuar pėrballjes me priftėrinjtė qė shkelin normat morale. Ky takim nga njėra anė pėrbėn njė veprim tė paprecedentė nga ana e Vatikanit, ndėrsa nga ana tjetėr dėshmon pėr seriozitetin e degjenerimit tė priftėrinjve dhe shkeljen e normave morale prej tyre, si dhe pėr numrin e madh tė viktimave tė abuzimit seksual nga ana e priftėrinjve. Nė fillim tė kėtij muaji, viktimat e abuzimeve seksuale tė priftėrinjve tė mbledhur nga 13 vende tė botės, kanė protestuar pėrballė Vatikanit duke kėrkuar dėnimin e priftėrinjve qė kanė abuzuar seksualisht me kėto viktima.

Kjo ėshtė hera e parė qė viktimat e abuzimeve seksuale ndaj fėmijėve janė mbledhur pėrballė Vatikanit, pėr tė ēuar zėrin e tyre protestues deri tek papa Benedikti i 16. Papa Benedikti i 16 nė reagim ndaj publikimit tė rasteve tė abuzimit seksual tė priftėrinjve me fėmijėt nė Amerikė, Gjermani dhe Irlandė ėshtė mjaftuar vetėm me shprehjen e keqardhjes, por pas pėrballjes sė tij me protestat masive nė vizita tė ndryshme nė vendet e tjera, papa bashkė me kardinalėt e kishės katolike, duke organizuar takime tė ndryshme mbi ēėshtjen e abuzimit seksual nga ana e priftėrinjve ėshtė munduar tė ulė valėn e gjerė tė protestave. Mirėpo edhe takime tė tilla nuk kanė ulur nė valėn e protestave sidomos tė viktimave tė kėtij abuzimi, sepse kėsaj here kėta persona janė mbledhur pėrballė Vatikanit pėr ti dėrguar direkt papės, mesazhin protestues tė tyre.

Vlen tė theksohet se kardinalėt kanė njė ndikim tė madh nė kishėn katolike dhe janė pikėrisht ata qė bėjnė zgjedhjen e papės apo shkarkimin e tij. Zakonisht takimi i kėshillit tė kardinalėve kryhet me dyer tė mbyllura dhe ky kėshill e lejon papėn tė kėshillohet pėr ēėshtjet e politikės themelorė tė Vatikanit. Por edhe takimi i kėshillit tė kardinalėve nė pėrballje me abuzimet seksuale nga ana e priftėrinjve nuk ėshtė pritur pozitivisht sidomos nga viktimat e kėtyre abuzimeve. Barbara Blin kryetarja e rrjetit tė viktimave tė abuzimeve seksuale, pėrpara takimit tė kėshillit tė kardinalėve ka thėnė: Ne kėto takime i konsiderojnė pozitive vetėm nėse do tė vėrejmė marrjen e masave konkrete, sepse dhėnia e vetėm disa deklaratave ėshtė tradhti ndaj fėmijėve dhe atyre personave me tė cilėt priftėrinjtė kanė abuzuar seksualisht. Ajo gjithashtu ka shtuar se ēdo njėri prej pjesėmarrėsve nė kėtė takim mund tė jetė pjesė e abuzimeve seksuale dhe me kėto fjalė znj. Blin i ėshtė drejtuar William Zhozef Lavada, kardinali amerikan i cili drejton takimin e kėshilli tė kardinalėve nė Vatikan. Vlen tė theksohet se kardinali Lavada ėshtė akuzuar pėr fshehjen e rasteve tė abuzimeve seksuale mbi fėmijėt nė kishėn e San Franciskos.

(IRIB)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Takimi i kardinalėve nė pėrballje me priftėrintė imoralė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: