prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Sa herė vjen Muharremi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Sa herė vjen Muharremi   Mon Dec 13, 2010 12:04 pm


SA HERŹ VJEN MUHARREMISa herė vjen Muharremi

Re tė zeza lėshohen mbi qiellin gri,

Zemrat dhimbshėm rėnkojnė pėr Hyseinin

Trishtimi kaplon ēdo tė ndershėm njeri.Sa herė vjen Muharremi

Sjellė lot,vajė e pikėllim,

Pėr Ehli Bejtin dhimbje kemi

Kujtojmė e qajmė me ngashėrim.Kujtojmė tė Dėrguarin kur pat thėnė

Nipėrit mė janė si dy bebzat e syve,

Tė ēmendurit fjalėve veshin s`ua vėnė

Nė pellgje gjaku vallėzuan, me trofe kokat e tyre.Sa herė vjen Muharremi

Qorbelaja,fantazmė ngritet pėrsėri,

Nė palcė thikėn e tradhėtisė ende e kemi

Nga dorė tinzare qė s`ka fe as njerėzi.Jo fe nuk ka, pėr atė qė s`ka njerėzi,

Ka thėnė urtaku i madh qė moti,

Kur zemra e prishur reflekton ligėsi

Ēdo lutje, ēdo vepėr ėshtė punė koti.Sa herė vjen Muharrem

Brenda egos bisha zgjohet, ulėrinė,

Nė Familjen e Pastėr tė sigurtė do jeni

Jashtė saj errėsira ju pėrpinėKoha prapa s`kthehet,njė mister bartim ne,

E vėrtetė e thellė n`zemrėn e secilit njeri,

Aty ke Ehli Bejtin, si mė e larta ide,

Dhe epshin lakmitar,si pushtues emevi.Me zemėr tė pastėr,me shpresė e dashuri

Ejani o njerėz nė anijen e shpėtimit,

Kush don Pejgamberin dhe Familjen e Tij,

Nga terri ka dalur, nė driten e amshimit.Haxhi Ali SYLAJ, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Sa herė vjen Muharremi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Poezi-
Kėrce tek: