prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Si ėshtė Vėllazėrimi i Muslimanėve nė Vendin Tonė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mustafa

avatar

Numri i postimeve : 11
Join date : 17/03/2008

MesazhTitulli: Si ėshtė Vėllazėrimi i Muslimanėve nė Vendin Tonė   Fri May 30, 2008 1:00 am

Shkruar nga Feim D. Gashi
Falenderimi i takon vetėm Krijuesit tė gjithėsisė All-llahu xh.sh. pershendetjet mė tė pėrzemėrta qofshin pėr mėsuesin e njerėzisė Muhammedin a.s. Rrezulltatet e arritura gjatė pergatitjes sė temės sė magjistraturės me titullin “Drejtimet Fetare tė Rinisė Kosovare (Shqiptarė, Turk dhe Goran)” nuk janė shumė tė dashura apo tė mira. Gjatė hulumtimit tė kėsaj teme kemi pėrdorur metoden e anketimit.

Gjatė kėtij anketimi qė kemi bėrė anketuesve ju kemi shtruar pytje te ndryshme ndėrsa njėra prej pytjeve ishte; Ē’ka mendoni se ne vendin tonė vėllazėrimi nė mes tė Myslimanėve ėshtė i dobėt apo jo dhe sa ? Shumica e anketuesve (%67,2) janė pergjigjur pozitivisht.

Ne vendin tone a eshte vellazerimi
mes muslimaneve i dobet?
Nr: %
Nuk pajtohem 87 31.7
Pajtohem 185 62.7
Pa pergjigje 3 1.1

Pra sipas kėtij hulumtimi shohim se shumica e anketuesve kanė mendimin se vėllazėrimi mes muslimanve nė vendin tonė ėshtė i dobėt. Me fjalė tė tejra vėllazėrimi mes muslimanėve nė vendin tonė nuk ėshtė ashtu si na mėson Kur’ani dhe Sunneti i Pejgamberit a.s. Nė lidhje me kėtė All-llahu xh.sh nė Kur’nin famėlartė thotė: “S’ka dyshim se besimtarėt janė vėllezėr, pra bėni pajtim ndėrmjet vėllezėrve tuaj dhe kini frikė All-llahun, qė tė jeni tė mėshiruar (nga Zoti).” (Huxhurat/10) Andaj siē po kuptohet dhe nga ajeti Kur’anor se besimtarėt janė vėllezėr pa marrė parasyshė ngjyrėn, rracen, gjuhen, kombin etj. Besimtarėt duhet qė tė jenė tė dashur nė mes vete dhe tė kenė frikė vetėm e vetėm Krijuesin e gjthėsisė.

Rrezulltatet e arritura gjatė kėtij hulumtimi na fusin tė mendojmė se a thua ēka ėshtė ajo qė na ka bėrė prej atyre qė nuk e duam dhe rrespektojmė njėri-tejtrin. Si u bė e mundur qė baballlarėt, gjyshėrit tanė ishin tė vllazėruar nė formėn mė tė mirė dhe kishin dashurinė e njeri-tejtrit kurse ne sot jemi larg nga kjo veti e bukur e besimtarit tė sinqertė. A thua gjyshėrit dhe baballarėt tanė mos ishin mė tė pasur se ne apo mos ishin mė tė civilizuar, shkolluar, kulturuar, etj. Jo por ata vetėm se ishin mė tė sinqertė nė besimin e tyre dhe ishin tė edukuar me frymėn islame nė lidhje me kėtė nė vazhdim do ti cekim disa thėnie tė Muhammedit a.s. ku thotė: “Besimtarėt janė si tulla e njė ndėrtese tė cilat e ndihmojnė njėra-tjetrėn.” (Buharī: Salāt 88; Muslim: Birr 65) “Nuk ėshtė besimtarė i vėrtetė ai i cili atė qė e dėshiron pėr vete nuk e dėshiron dhe pėr vėllaun e tij”. (Buhārī, Muslim) Siē po kuptohet edhe nga theniet e Muhammedit a.s. se besimtarėt duhet tė kenė rrespekt nė mes vete duhet tė ndihmojnė njėri-tejterin nė ēdo pikpamje sepse vetėm nė kėtė mėnyrė do tė jetė i kėnaqur All-llhu xh. sh me ne. Andaj gjyshėrit dhe baballarėt tanė ishin tė edukuar me kėto ajete dhe hadithe tė Pejgamberit a.s.. Ata ishin tė cilėt ndihmonin njėri-tjetrin edhe nga aspekti shpirtėror edhe nga ai material kurse ne sot jemi tė dhėnė pas tė mirave te botės, vėllezerit i duam vetėm pėr interesa materiale e pėr asgjė tjetėr.

Shumė mirė e dimė se kjo veti nuk ėshtė e njė besimtari musliman andaj urgjent duhet tė futemi nė sallėn e operimit e tė shpėtojmė nga kjo sėmnudje dhe nga kjo veti e keqe. Sepse si duket na ka mbyllur sytė shejtani e jemi habitur dhe jemi dhėnė pas deshirave tė nefsit (epshit). Ndoshta gabimin kryesor e kemi bėrė prej asaj kohe kur nuk kemi marrė shembull profetin tonė i cili ishte i kompletuar por kemi marrė ata tė cilėt kanė humbur veten e tyre dhe familjet nėpėr rrugėt e drogės, alkoolit, zinas (mardhenieve jashtė kurore/ligjore) e shum smundje tjra tė cilat janė shkatruese tė njė populli.

Besimtar tė vėrtetė janė ata tė cilėt e duan njeri tejterin e rrespektoj dhe e ndihmojė njeri tjetrin nė lidhje me kėtė Samit b. Ubade (r.a.) transmeton se Pejgamberi a.s kishte lajmeruar se All-llahu xh. sh. nė njė hadith Kudsij ka thėnė:"Ata tė cilėt pėr hir Timen e duan njėri-tjetrin, qė interesohen pėr njėri-tjeterin, qė vizitohen dhe ndihmojnė njėri-tejtrin, ndaj kėtyre personave Mua mė ėshtė bėrė vaxhip mėshira dhe falja, (ata gjithsesi do ti fali dhe do ti fus nė xhennetin Tim)" (po aty. V.6/30–15)

Sot nė vendin tonė dashurija mes njėri-tejtrit ėshtė vetėm se duke u dobėsuar, njerėzit nuk e ndiejnė veten tė sigurtė nė mesin ku jetojnė dhe dita ditės vetėm se largohen dhe i nderprejnė mardheniet nė mes vete ndėrsa Pejgamberi a.s nė lidhje me kėtė thotė:" Ndėrprerja e mardhėnieve me Muslimanėt ėshtė sikur derdhja e gjakut". (Ramūz, V. 2/454–2) "Mos u largoni nga njėri-tjetri, mos i ndėrpreni mardhėniet nė mes veti, mos ia ktheni shpinen njėr-itejtrit, mos e bezdisni njėri-tjetrin. O robėrit e All-llahut bėnu vėllezėr ashtu si u ka mėsuar All-llahu xh.sh. Dhe u ėshtė ndaluar hidhėrimin ta mbani mė shumė se tre ditė. " (po aty. V.2/466–5) O vėllezėr, o besimtarė mos t’u mashtrojė shejtani e tė fusi nė mes jush pėrēarje por bėhuni vėllezėr ashtu si ishin edhe Ensarėt me Muhaxhirinjtė. Ndihmojeni njėri-tejtrin qė tė jeni mė tė fortė, kur ju jeni tė fortė dhe tė dashur nė mes veti edhe All-llahu do t’u dojė dhe do t’u ndihmojė.

Nga kjo del nė pėrfundim se ne pasi qė pėr fe kemi zgjedhur fenė islame dhe jemi krenarė me besimin tonė atėherė duhet qė sinqerisht tė kapemi pėr librin e All-llahut i cili ėshtė udhėrrėfyes, udhėzues dhe dallues i tė vėrtetės nga gėnjeshtra. Ai Ku’rani ėshtė ligji mė i mirė pėr gjithė njerėzinė, ai mbron tė drejtat e ē’do pėrsoni me fjalė tjera ai nuk ėshtė gjė tjetėr vetėm se drejtėsi drejtėsi dhe drejtėsi. Por pėr tė kuptuar drejtsinė e tijė na nevojitet njė mendje e shndoshė e cila nuk ėshtė zhytur nga dėshirat e nefsit (epshit) apo njė mendje e cila nuk ėshtė kali i shejtanit. E lusim Krijuesin dhe Mėshiruesin qė nė mes vete tė na shtojė dashurinė, drejtėsinė, mėshirėn, rrespektin dhe vėllazėrimin sepse vetėm kėshtu mund tė jemi fitues tė ahiretit dhe tė fortė ndaj armiqve nė kėtė botė. (Amin)


www.edrejta.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
gresaNumri i postimeve : 3
Join date : 26/05/2008

MesazhTitulli: ALL-LLAHU na Meshiroft gjidhve .   Sat May 31, 2008 6:53 am

E falenderoj ALL-LLAHUN e madheruar ashtu siq i takon madheshtise dhe sundimit te Tij. Paqe dhe bekime dergoj mbi te derguarine Tij fisnik i cili na vizatoi rrugen e drejt knaqesise se ALLAHUT , subhanehu ve teala , dhe XHennetit te Tij .
Sa i perket vellazrimit ne vendin ton jo shum pak ka .
Vellaznim qe duan njeri-tjetrin per hir te ALLAHUT ne mesein ton ka pak prej atyrev qe duan per hyr te ALLAHUT .
Sot ne vendin ton ka interes ska dashurin per njri-tjetrin edhe ndoshta rin sbashku tan diten po ato kan lidhje vetem te iteresit .
PO sikur te jetojm ashtu siq na ka mesuar Pejgamberi a .s. do te ishim me te lidhur me njri-tjetrin .


Pejgamberi a. s . ka thene :


Kush beson ALL-llahun dhe Diten e GJykimit le ta nderoj mysafirin.
Kush beson ALL -llahun dhe Diten e GJykimit le te mbaje lidhje te mira me farefisin e tije.
Kush beson ALL-llahun dhe Diten e GJykimit le te thot fjale te dobishme ose le te heshte.

Pejgamberi a.s . na ka porositur .
Ti duam te ngratet dhe te rim me ta .po ne rethin ton ne qosfe je i varfur nuk te kshyr kush , nuk te fol kush per fat te keq ne rethin ton ka shum e shum raste te tilla (inshalla All-llahu na udhezon te duam njeri-tjetrin
Pejgamberi a.s . ka thene :

Te sillemi mire me te afermit dhe ti vizitoj ata , edhe nese ata naj kthejne shpinen . Transmetojne Taberaniu dhe Ibni Hibbani ne sahihun e tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Admin
Admin


Numri i postimeve : 49
Join date : 16/03/2008

MesazhTitulli: Re: Si ėshtė Vėllazėrimi i Muslimanėve nė Vendin Tonė   Sat May 31, 2008 4:52 pm

me te vertet qe vellazerimi eshte shume i dobet ne vendet tona. Arsyeja eshte se dhe ata qe besojne kane filluar jo ti je nga ai grup e jo ti je nga ai grupi tjeter. All-llahu xh.sh na ndihmofte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://prehja.forumr.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Si ėshtė Vėllazėrimi i Muslimanėve nė Vendin Tonė   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Si ėshtė Vėllazėrimi i Muslimanėve nė Vendin Tonė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Historia e lashtė
» POEZI QE FITOI VENDIN E PARE NE KOKURSIN LETRAR TE MALISHEVES?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: E Pergjithshme :: Ese Islame-
Kėrce tek: