prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Papa Benedikti XVI: Universin e ka krijue Zoti

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Papa Benedikti XVI: Universin e ka krijue Zoti   Sat Jan 08, 2011 8:16 am


Papa Benedikti XVI: Universin e ka krijuar Zoti

Mendja Hyjnore qėndron prapa teorive komplekse shkencore si Big Bengu dhe tė krishterėt duhet tė refuzojnė idenė qė universi u krijua si pasojė e njė aksidenti, deklaroi papa Benedikti XVI

”Universi nuk ėshtė krijuar rastėsisht, siē disa shkencėtarė pėrpiqen tė na bėjnė tė besojmė”, deklaroi Benedikti. “Nė krijimin e universit qėndron zgjuarsia e Krijuesit, kreativiteti i pashtershėm i Zotit. Teoritė si Big Bengu vetėm sa zbulojnė origjinėn e aftėsive tė jashtėzakonshme tė tė Plotfuqishmit”.
Ndonėse Papa ka folur edhe mė parė rreth evolucionit, ai nuk ishte kthyer asnjėherė kaq pas nė kohė dhe nuk kishte komentuar mė parė konceptet e Big Bengut, shpėrthimi kolosal qė, sipas shkencėtarėve, krijoi universin 13.7 miliardė vjet mė parė.
Kėrkuesit e CERN, Institutit Evropian Bėrthamor nė Gjenevė, testuan me sukses gjatė vitit 2010 teorinė e antimateries, e cila mund tė qėndrojė pas formimit tė galaktikave tė gjithėsisė. / koha/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Papa Benedikti XVI: Universin e ka krijue Zoti
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dritan Ylli: Ėshtė koha tė punojmė pėr Shqipėrinė evropiane, zoti Klosi!
» JO, ZOTI RAMA -- ZERI I AMERIKES NUK ESHTE RADIO-TELEVIZION KAFENESHE
» Demir Krasniqi: Shpėrnguljet e shqiptarėve nė kėngėt tona popullore
» VIZITA E PAPĖS NĖ SHQIPĖRI
» Gėzuar ditėlindjen zoti Egriu !

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: