prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Fshehtėsia e asketizmit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Fshehtėsia e asketizmit   Wed Jan 12, 2011 2:14 pm


Fshehtėsia e asketizmit

I ėshtė thėnė Imam Hasan el Basriut:
“Cila ėshtė fshehtėsia e asketizmit (zuhdit) tėnd nė kėtė botė?"
Tha:
“E kam ditur qė rizkun tim nuk mund ta marrė askush dhe mu qetėsua zemra nė tė.
E kam ditur qė punėn time nuk e kryen askush dhe fillova tė punoj.
E kam ditur qė Allahu ėshtė i njohur pėr ēdo gjė dhe u turpėrova qė... ta takoj Atė me mėkate.
E kam ditur qė vdekja mė pret dhe u pėrgatita pėr takimin me Allahun."
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Fshehtėsia e asketizmit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sabile Keēmezi- Basha: Ēėshtje tė pėrdorimi tė nocioneve: ilegale, klandestine dhe e fshehtė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Shkenca Islame :: Tasavvuf-
Kėrce tek: