prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Si e pėrjetova luftėn?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Si e pėrjetova luftėn?   Thu Jan 20, 2011 8:50 am


SI E PĖRJETOVA LUFTĖN?


Miku im,

Kur u kthye

Nga Pėrmeti

Mė pyeti:

“Meqė nė Kosovė qėndrove,

Luftėn si e pėrjetove?”

I thashė:

Mbrenda vetes

Asgjė e panjohur.

Nuk shikoja prapa,

As nga vdekja

Qė mė rrinte

Nė pritė,

Pėr ēdo ditė

Nuk kisha frikė,

Sepse edhe ajo

Ėshtė pjesė

E imja.

Frikėsohesha vetėm se

Mos po mbetėm gjallė

E ta shoh Kosovėn

Si ėshtė kallė,

Ku ēdo gjė

Ka ndryshuar,

Pėrveē atyre faqezi…

Qė e ushqyen

Popullin me ėndėrra

Duke mbjellur hi…Mexhid YVEJSI,

Gjakovė, Korrik, 1999
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Si e pėrjetova luftėn?
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Hilmi Saraēi: Vrasja e luftėtarėve tė Ballit Kombėtar
» Gjergj Dedaj akuzon Hashim Thacin per arrestim dhe tortur ne kohen e luftės(video)
» SMAIL GASHI SLLOVIA: DHUNA SĖRBE NĖ TREVĖN E LYPJANIT(I) dhe (II)
» Selim Hasanaj: Tė ashtuquejturit ''titist'' dikur nė Kosovė dhe ''Patriotėt luftėtarė'' nė pushtet
» PREND BUZHALA: NĖ 14-VJETORIN E EPOPESĖ SĖ MARKALLESHĖVE NĖ LUFTĖN E UĒK-sė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Poezi-
Kėrce tek: