prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 "Lamtumira e fundit"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: "Lamtumira e fundit"   Sat Jan 29, 2011 1:19 pm


Shėnim:

Sot , 28 Janar2011, ėshtė pėrvjetori i 75, i shkrimtarit, Ismail Kadare,

nė ditėlindjen e tij, njė poezi pėr vdekjen e babės Stalin, shkruar plotė frymėzim...Poezi per vdekjen e Stalinit:

“LAMTUMIRA E FUNDIT”Kurora dhe kurora pa mbarim,

Kurora gjithe lule, gjithe yje;

Dhe syte te perlotur me trishtim

Dhe pamje e rende zije.

O shoke!

Per te fundit here sot,

Babane po percjell turm’ e pasosur

Me dhembje te kulluar e me lot,

Me zemer te plagosur.

Dhe ja tani, mes heshtjes, ne eter,

Nje ze i njohur, qarte po degjohet.

Ne emer tone sot, shoku Enver,

Perpara tij betohet.

Ne gjysme shtiz flamuret era tund,

Gjemime topash ndihen ne hapesire;

I jep Stalinit turma e pafund,

Te fundit lamtumire.

Pra, lamtumire mik i madh, babą!

Ēdo zemer i thote sot lamtumire.

Se bashku me Leninin krah per krah

Ay ka per t’u shtrire.

Pushon tashti

Ay ne qetesi,

Por, jo!

Ay nuk vdiq!

Vazhdon te rroje!

Dhe fjal’ e tij e urte perseri

Perpara do na ēoje!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
"Lamtumira e fundit"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Poezi-
Kėrce tek: