prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Sesion shkencor...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Sesion shkencor...   Sun Feb 06, 2011 2:34 am


SESION SHKENCOR

Kryesia e Bashkėsisė Islame organizoi sesionin shkencor:
“Myderriz Hasan ef. Nahi - jeta dhe vepra (1905 – 1991)”.

Nė Prishtinė, mė 5 shkurt 2011, nė organizim tė Kryesisė sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės,u zhvillue Sesioni Shkencor
“Myderriz Hasan ef. Nahi – jeta dhe vepra (1905-1991)”.
Kėshilli organizativ i Secionit Shkencor kishte kėtė pėrbėrje:
Mr. Naim Tėrnava – kryetar, Resul Rexhepi – coordinator, Mr. Qemajl Morina
Prof. dr. Qazim Qazimi, Akad. Feti Mehdiu, Prof. dr. Ismail Ahmedi, Faik Nahi
Bahri Aliu, Bahri Siminca, Ahmet Sadriu, Sadik Mehmeti dhe Ramadan Shkodra

Nė kėtė sesion morėn pjesė 22 studiues nga Kosova, Shqipėria e Maqedonia, e qė pėr temė bosht ishte “Jeta dhe vepra e Myderriz Hasan efendi Nahit.”
Nė kėtė sesion studiues tė ndryshėm dhėnė kontribute tė ēmuara dhe tė dhėna tė reja pėr jetėn, veprėn dhe personalitetin e Hasan efendiut nė fushėn e arsimimit kombėtar e fetarė.
Njė vėmendje e posaēme nga studiuesit i ėshtė kushtuer edhe pėrkthimit tė Kur’anit nga Hasan efendi Nahi.
Sesioni u zhvillue nė selinė e Kryesisė sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, e cila ishte mbushur pėrplotė dhe filloi n’ora ora 10:00, me kėtė program, me kėtė renditje:

Hapja e sesionit nga Resul ef.Rexhepi
Ashere nga Kur’ani, kėnduar nga Mulla Mustafė Dervisholli
Fjala e hapjes – nga Myftiu i Kosovės, Mr.Naim Tėrnava

Nė seancėn e parė, kryesia e punės kishte kėtė pėrbėrje: Prof. Dr. Qazim Qazimi,
Dr. Mehmet Halimi dhe Mr. Elez Ismaili, kurse kumtesat i lexuen studiuesin nė vijim:

1. Esat Rexha, Gjakovė:
Hasan efendi Nahi (1905 – 1991)

2. Mexhid Yvejsi, Gjakovė:
Myderriz Hasan ef. Nahi ėshtė bir'i Gjakovės,
por i takon gjithė Kosovės...

3. Dr. Nehat Krasniqi, Prishtinė:
Reflekse tė traditės kulturore tė vendlindjes nė
personalitetin e Hasan efendi Nahit

4. Dr. Fahrush Rexhepi, Prishtinė:
Myderriz Hasan efendi Nahi (1905-1991)
(Dijetar e atdhetar i shquar nė mbarė Kosovėn)

5. Mr. Qemajl Morina, Prishtinė:
Hasan ef. Nahi student nė "Al-Az-har" tė Kajros

6. Sadik Mehmeti, Prishtinė:
Hasan ef. Nahi myderriz nė Medresenė
“Mehmet Pasha” nė Prizren


Pas faljės sė namazit tė drekės, n’ora 12:30 filloi Seanca e Dytė, me kryesi tė punės me kėtė pėrbėrje:Mr. Qemajl Morina, z.Resul Rexhepi dhe Mr. Idriz Demiri, kurse kumtesat i lexuen kėta studiues:

7. Prof. Dr. Qazim Qazimi, Prishtinė:
Hasan ef. Nahi myderriz dhe pedagog nė Medresenė
e Mesme “Alaudin” nė Prishtinė

8. Mr. Elez Ismaili, Shkup:
Muderriz Hasan Nahi-hoxhė dhe tribuni i popullit tė vet

9. Vehap Shita, Prishtinė:
Hasan efendi Nahi pishtar i arsimit kombėtar

10. Dr. Muhamet Pirraku, Prishtinė:
Myderriz Hasan ef. Nahi pishtar dhe pėrkrahės
i arsimit kombėtar shqiptar

11. Mr. Alban Dobruna, Gjakovė:
Kontributi i Hasan ef. Nahit nė mbrojtje
tė Gjimnazit tė Gjakovės

12. Dr. Mehmet Halimi, Prishtinė:
Fryma kombėtare nė veprimtarinė e Hasan efendi Nahit

13. Resul Rexhepi, Prishtinė:
Hasan efendi Nahi pėrkthyes i kuptimeve
tė Kuranit nė gjuhėn shqipe

14. Akad. Feti Mehdiu, Prishtinė:
Karakteristika nė ribotimet e pėrkthimit
tė Kur'ani Kerimi nga Hasan ef. Nahi

15. Dr. Ramiz Zekaj, Tiranė:
Kultura e pėrkthyesit tė Kuranit
nė shqip Hasan Efendi Nahi

16. Prof. Dr. Xhevat Lloshi, Tiranė:
Lėvrimi i shqipes nė shėrbim tė gjuhės sė shenjtė
tė Kuranit

17. Ilmi Rexhepi, Prishtinė
Sprovė pėr klasifikimin teorik tė metodės sė
pėrkthimit tė Kuranit nga Hasan ef. Nahi

18. Lavdim BehramiPrishtinė:
Myderriz Hasan ef. Nahi pėrkthyes dhe komentues
i Kuranit nė gjuhėn shqipe

19. Mr. Jahja Hondozi, Prishtinė:
Si i ka pėrkthyer Hasan ef. Nahi prezentin
dhe imperativin kategorik

20. Ali Vezaj, Prizren:
Koment i njė letre tė Hasan efendi Nahit tė vitit 1978

21. Elez Osmani, New York, SHBA:
Kujtime pėr Alimin - Hasan Efendi Nahin

22. Ramadan Shkodra, Prishtinė
Personaliteti i Hasan ef. Nahit nė shtypin shqiptar

Me kėto kumtesa interesante nuk u pėrmbyll Sesioni Shkencor, por u hapė pjesa pėr diskutime, replika, propozime…
Ndėr diskutues vlenė tė pėrmenden Akademik Pajazit Nushi, poeti Rexhep Hoxha, i cili e lexoj me zemėr njė poezi kushtuar Myderrizit, Hasan ef.Nahi, ish kryetari Bashkėsisė Islame tė Kosovės, z.Jetish ef.Bajrami, dr. Mehmet Halimi etj.
Nė mbrėmje u shfaqė filmi dokumentar, kurse Radio Televizioni i Kosovės e shfaqi nė orėn 23:25 min. filmin dokumentar’ Myderriz Hasan efendi Nahi-Pishtar i Arsimit nė Kosovė , tė cilin e ka pėrgatitur Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės….
Ky Sesion Shkencor, qė u zhvillue me 5 shkurt 2011, vėrtet n’midis dimrit, por solli pranverėn nė zemrat e shikuesve, dėgjuesve, qofshin besimtarė, atdhetarė apo veē kureshtarė…

Mexhid YVEJSI, GjakovėMbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Sesion shkencor...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: