prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Konferencė Shkencore - Dialogu i Kulturave

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Konferencė Shkencore - Dialogu i Kulturave   Sun Feb 13, 2011 12:57 pm


Mexhid YVEJSI, Gjakovė

KONFERENCĖ SHKENCORE -

DIALOGU I KULTURAVE


OJQ kulturore “Kur’ani”, me qendėr nė Prizren, nė bashkėpunim me Kėshillin e Bashkėsinė Islame tė Gjilanit dhe me disa OJQ tė tjera, si vazhdimėsi e verprimtareve edukative-arsimore-kulturore, organizoi Konferencėn Shkencore “Dialogu i kulturave”.
Nė kėtė ngjarje tė madhe shkencore morėn pjesė dijetarė tė fushave tė ndryshme si, teologė, pedagogė, gjuhėtarė, shkrimtarė, publicistė, sociologė, studiues, hulumtues tė ndryshėm nga tė gjitha trevat e Kosovės.
Sipas organizatorėve, qėllimi i Konferencės Shkencore ėshtė vendosja e njė komunikimi tė ri dhe konstant midis kulturave nė Kosovė.
Kjo veprimtari shkencore u zhvillue ditėn e shtunė, me 12 shkurt 2011, nė sallėn e bukur tė restorantit “Bojana” nė Gjilan, e cila ishte mbushur pėrplotė.
N’ora 10:15 filloi Konferenca Shkencore, tė cilėn, me njė fjalė, rasti e hapi imami,
z. Agim Hyseni, kryetar i Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Gjilanit, kurse dr.Fahrush Rexhepi, nga Fakulteti i Studimeve Islame nė Prishtinė, me njė fjalė tė shkurtėr uroj mirėseardhje...

Seanca e parė e Konferencės Shkencore filloi me me kėto kumtesa, me kėtė renditje:

1.Mr. Qemajl Morina, Dekan i Fakultetit tė Shkencave Islame, Prishtinė.
“Kontributi i Bashkėsisė Islame tė Kosovės” pėr dialogun ndėrfetarė nė Kosovė.”

2. Dr. Muhamed Mala, Fakulteti Filozofik, Universiteti i Prishtinės.
“Konvertimi dhe toleranca fetare tek shqiptarėt gjatė kohės sė Perandorisė Osmane.”

3. Dr. Sadik Rashiti, Universiteti i Prishtinės.
“Filozofia e diversitetit dhe dialogut kulturor.”

4. Dr.Fahrush Rexhepi, Fakulteti i Studimeve Islame, Prishtinė.
“Toleranca fetare nė Islam.”

5. Dr. Muhamed Salihi, OJQ “Kur’ani”, Prizren, Kosovė.
“Forcimi i unitetit si rezultat i dialogut ndėrfetar.”

6. Don Domenik Qerimi, meshtar, Drejtor i Qendrės “Don Bosko”, Gjilan
“Paqja nuk ėshtė mungesė lufte, por plotėsi dashurie”

7. Dr. Resmije Kryeziu, Instituti Albanologjik, Prishtinė
“Pėrkthimet letrare ndėrmjet dy Luftėrave Botėrore.”

8. Dr. Qazim Qazim, Fakulteti i Studimeve Islame, Prishtinė
“Respektimi i vlerave tė ndėrsjellta fetare-kulturore...”


Seanca e dytė


1. Dr. Jusuf Osmani, Drejtor i Arkivit tė Kosovės
“Lėnda arkivore-monument i luftės”.

2. Mr. Besa Ismaili, Fakulteti i Studimeve Islame, Prishtinė
“Roli i grave nė zhvillimin e dialogut ndėrfetarė.”

3. Mr. Ajni Sinani, Fakulteti i Studimeve Islame”, Prishtinė
“Respektimi i vlerave fetare dhe bashkjetesa e toleranca nė shoqėrinė multietnike”

4. Nexhar Rexha, publicist, Dardanė.
“Kultura dhe antitezat bashkohore”.

5. Dr. Mustafė Bajrani, Instituti pėr Hulumtime Shkencore “Victory”, Prishtinė.
“Kultura dhe religjioni nė shėrbim tė afrimit tė popujve”

6. Sabit Rrustemi, shkrimtar, Gjilan.
“Letėrsia dhe arti – urė lidhėse mes kombeve.”

7. Avni Rudaku, socio-psikolog, Gjilan.
“Pranimi i vlerave tė ndėrsjellta...”

8. Mexhid Yvejsi, publicist, Gjakovė.
“Kultura dhe Religjioni.”

9. Rrahim Azemi, sociolog, Gjilan.
“Kultura dhe anti-kultura nė shoqėri.”

10. Dr.Selim Sylejmani, Universiteti i Prishtinės.
“Pėrkthimi si urė lidhėse midis popujve.”

11. Dr.Besim Guda, internist, Spitali Regjional, Gjilan.
“Ndikimi i kulturės nė evitimin e krizave ambientale.”

12. Mr.Rexhep Suma, kryeredaktor i revistės “Dituria Islame”, Prishtinė.
“ Roli i mediave nė afrimin e dialogut ndėrkulturor.” (Mungoi)

13. Fahredin Shehu, publicist, Rahovec.
“Letėrsia dhe arti si urė lidhėse midis kulturave.” (Mungoi)

Pas dy seancave, tė paraditės dhe pasditės, nė tė cilat u lexuan afėr 20 kumtesa, mjaftė interesante dhe tė dobishme, Konferenca Shkencore, e organizuar pėr bukuri,
me dashamirėsi, u mbyllė me sukses, me fatbardhėsi...

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Konferencė Shkencore - Dialogu i Kulturave
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Hilmi Saraēi: Vrasja e luftėtarėve tė Ballit Kombėtar

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: