prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 POROSI DJALIT-SHEJH ABDUL-KADIR EL-XHILANI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: POROSI DJALIT-SHEJH ABDUL-KADIR EL-XHILANI   Thu Mar 24, 2011 1:13 am


SHEJH ABDUL-KADIR EL-XHILANI

(1077 – 1166)POROSI DJALIT1. Djali im tė porosisė:

T’i kesh frikė e t’i pėrulesh

Zotit tė Madhėrishėm,

Sheriatit t’i pėrmbahesh,

Bindju ligjeve tė Tij,

Dhe merru me dituri.2. Udha jonė themelohet

Nė librin e All-llahut,

Nė fjalėt e veprat

E Muhamedit alejhis-selam.

Zemėr tė pastėr kėrko

Dhe shpirt fisnik hulumto!3. Tė porosisė biri im:

Dijetarėt i ndero,

Sillu mirė kudo,

Tė mirat materiale

Nėse i ke

Pėr tė mirėn

E pėrgjithshme

I shpenzo!4. Mos u shoqėro

Me ata qė s’janė

Nė nivelin tėnd

Moral e intelektual.

Por, ndihmoi njerėzit

Pėr kėrkesat jetėsore

Dhe nė udhėn shpirtėrore!

5. Nė takim tė parė

Mos shfaq dituri

Por trego sjellje,

Mirėsi e njerėzi,

E para tė largon

E dyta tė afron!6. Pėrpiqu nė shoqėri

Tė jeshė i thjeshtė,

I sjellshėm e bujar.

Mbaje nė mend pėrherė

Se mė i afėrti i Perėndisė

Ėshtė ai qė i shėrben

Mė sė miri njerėzisė!

Dhe vepra mė e mirė

Nė kėtė botė

Ėshtė ajo qė bėhet

Vetėm pėr tė Madhin Zot.7. Djali im, mė nė fund:

E lus All-llahun

Qė tė kesh kujdes

Nėpėr shtigjet e jetės,

Pėrhapi kudo me durim,

Dhe me dituri,

Rrezet e sė Vėrtetės…!Pėrktheu nga anglishtja:

Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
POROSI DJALIT-SHEJH ABDUL-KADIR EL-XHILANI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Poezi-
Kėrce tek: