prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Thellohet intoleranca dhe diskriminimi kundėr tė krishterėve nė Evropė.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Thellohet intoleranca dhe diskriminimi kundėr tė krishterėve nė Evropė.   Mon Apr 11, 2011 12:45 pm


Thellohet intoleranca dhe diskriminimi kundėr tė krishterėve nė Evropė.


Sipas Radio Vatikanit, thellohet intoleranca dhe diskriminimi kundėr tė krishterėve nė Evropė.
“Intoleranca dhe diskriminimi kundėr tė krishterėve nė Evropė”: rreth kėsaj teme, akademikė dhe europarlamentarė, pėrfaqėsues tė vendeve tė ndryshme tė Evropės, por edhe tė botės, diskutuan nė seminarin, organizuar dje pasdite nė Bruksel, pranė Parlamentit Evropian. Punimet i hapi profesor Jozef Veiler, i Universitetit tė Nju Jorkut.
“In my work as the director of the Observatory on intolerance against …
Gjatė punės sime, si drejtoreshė e Vėzhguesit kundėr intolerancės dhe diskriminimit, me seli nė Austri – nėnvizoi zonja Gudrun Kugler, nė raportin e mbajtur gjatė takimit - vėrej se nė Evropė vijon tė thellohet kristianofobia, domethėnė, qėndrimi intolerant kundėr tė krishterėve, njė fare urrejtjeje kundėr besimtarėve tė kėsaj feje, mė tradicionalja nė Kontinentin e vjetėr. Zonja Kugler solli edhe njė shembull, marrė nga Kroacia, ku njė pedagoge u hodh nė gjyq, sepse mbėshteti qėndrimin e Kishės kundėr homoseksualitetit.

Mė pas, profesoresha Lurdė Ruano Espina foli pėr gjendjen nė Spanjė, duke shpjeguar se nė ligjshmėrinė e vendit po i hapet gjithnjė mė shumė rruga mėnjanimit tė tė gjitha besojmave fetare.
Profesor Rikard Komicki, i Mbretėrisė sė Bashkuar, kujtoi rastin e punonjėsve tė shoqėrisė kombėtare tė fluturimeve ajrore, tė cilat e kanė tė ndaluar tė mbajnė nė qafė kryqin. E nė vijim, kėrkoi me forcė qė tė krishterėt tė mos e humbasin vigjilencėn, por t’i mbrojnė me tė gjitha forcat liritė themelore, ndėrmjet tė cilave, liria fetare.
Profesor Masimo Introvinje, pėrfaqėsues, pėr kėto tema, i Organizatės pėr Sigurimin dhe Bashkėpunimin nė Evropė, foli pėr fondamentalizėm nė rritje, pėr njė fanatizėm, qė pėrqafon ideologji antifetare e nxit qėndrime antikristiane, tė cilat shumė shpejt shndėrrohen nė intolerancė.
Profesor Jozef Veiler, i Universitetit tė Nju Jorkut, hebre, u shpreh kėshtu, nė mikrofonin tonė:
“Ēka mė rrėnqeth mė shumė, nuk ėshtė fakti se ka diskriminim, urrejtje, kristanofobi, por se e gjithė kjo shėmtirė pranohet, se askush nuk e ngre zėrin, e se kjo ngjarje sot, nė Bruksel ėshtė njė nga tė parat e llojit. Nė se do t’i ndodhte kjo gjė hebrejve ose myslimanėve, do tė tundej bota, do tė bėhej bujė e madhe nė tė gjitha gazetat! Nė tė gjitha ekranet. Ndėrsa tė krishterėve ky u duket administrim normal. Kjo ėshtė e padurueshme. Nuk mund tė durohet mė! Duhet ngritur zėri, kudo e kurdoherė!”.
Pas kėtyre fjalėve, tė shkon menjėherė mendja tek situata e dhunės kundėr tė krishterėve nė zona tė tjera tė Botės. Mjafton tė mendosh pėr Irakun e pėr Indinė, nė Azi, e edhe pėr vise tė tjera, jo mė pak tė rėndėsishme, tė tronditura nga intoleranca. Natyrisht, nė Evropė flitet pak si mė ndryshe. Profesor Veiler e shpjegon kėshtu:
“Ka shumė gjėra, nė dukje tė vogla: nuk ėshtė persekutim i drejtpėdrejtė. Tė krishterėt, nė vende tė ndryshme tė botės, persekutohen nė kuptimin e mirėfilltė tė kėsaj fjale, e ky ėshtė shkandull i madh. Ndėrsa nė Evropė persekutimi ėshtė shumė mė i rafinuar, mė “social”.
Me njė fjalė, nė Evropė “tė kryqėzojnė”, duke i larė mirė duart, para e pas ‘gozhdimit”, qė tė mos mbeten ‘shenja tė dukshme gjaku’.
Europarlamentari Mario Mauro, organizator i seminarit, sė bashku me kolegun austriak Othmar Karas, nėnvizoi se ėshtė e domosdoshme qė tema e intolerancės kundėr tė krishterėve nė Evropė, tė vihet nė qendėr tė vėmendjes, ndėrmjet temave mė tė rėndėsishme, qė diskutohen, si nė opinionin publik, ashtu edhe nė tryezat e selive politike.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Thellohet intoleranca dhe diskriminimi kundėr tė krishterėve nė Evropė.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gėzuar tė gjithė Besimtarėve Shqiptarė tė Krishter, festen e Pashkėve - Ringjalljen dhe ngritjen e Jezusit ne qiell !
» Si dhe pse u bėra i krishter
» Sinan Kastrati:Pėr dhe "kundėr" Rugovės
» Vaksinė e re kundėr gripit tė derrave
» STOP DISKRIMINIMIT RACIAL TĖ FĖMIJĖVE SHQIPTARĖ NĖ MAQEDONI! (NĖ DITĖN NDĖRKOMBĖTARE TĖ FĖMIJĖVE )

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: