prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dy amerikanė pranojnė islamin nė xhaminė shqiptare

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Dy amerikanė pranojnė islamin nė xhaminė shqiptare   Tue Apr 19, 2011 11:37 pm


Dy amerikanė pranojnė islamin nė xhaminė shqiptare

E hėne, 18 Prill 2011

Nata e Diele e datės 17 prill 2011 ishte shumė e veēantė pėr komunitetin e xhamisė Greenway Masjid. Isa (Evol) dhe Aisha (Nichole) vendosėn tė pranojnė Islamin.

Nė Kuran, Allahu Famėlartė thotė: “Zoti drejton nė dritėn e tij, atė qė do Ai...”

Kur Isa Abul Kebir u pyet pėr shkakun qė tėrhoqi vėmendjen e tij nė Islam, ai u pėrgjigj se ishte vėlla Muhamedi ai qė u bė sebeb. Muhammedi ėshtė pjestarė i ri i komunitetit tonė dhe ai merret me shitjen e vajrave aromatikė nė Phoenix. Dje ai u pėrballua me Evol dhe kishte mbetur i impresionuar nga veshja tradicionale Islame qė Muhamedi vishte ēdo ditė. Ne zemrėn e Evol u zgjua njė interesim i madh pėr Islamin dhe bashkė me tė dashurėn e tij Nichole dhe me Muhamedin erdhėn gjatė faljes sė Jacisė nė xhaminė Greenway. Imam Didmar Faja i sqaroi atyre principet e Islamit duke i sqaruar atyre nė mėnyrė tė pėrgjithshme shtyllat e Islamit dhe Imanit, si dhe hapat pėr tė pėrqafuar Islamin.

Evol dhe gruaja e tij Nichole, u kthyen pėrsėri tė dielėn nė Xhaminė Greenway pėr tu bėrė Muslimanė. Pranimi i tyre i Islamit u dėshmua nga shumė njerėz tė cilėt erdhėn pėr ta kryer namazin e Jacisė.

Pas pranimit tė Islamit, Imami i performoi atyre ceremoninė martesore islame, Nikahun.

Xhamia “Greenway”, Arizona, SHBA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Dy amerikanė pranojnė islamin nė xhaminė shqiptare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Letėrsia shqiptare
» Rritet popullsia shqiptare nė Maqedoni
» ARMATA KOMBĖTARE SHQIPTARE-D E K L A R A T Ė
» Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike
» Nuk kemi besuar se ekziston njė organizim kaq i mirė i FFSHGJ-sė dhe i klubeve shqiptare nė Gjermani

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: