prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Njė kishė nė Utah ofron falas Kur'anin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Njė kishė nė Utah ofron falas Kur'anin    Tue Apr 26, 2011 9:13 am

Njė kishė nė Utah ofron falas Kur'anin
--------------------------------------------------------------------------------
SHBA: Njė kishė nė Utah ofron falas Kur'anin
25 Prill 2011

Njė kishė nė Utah, SHBA, ėshtė duke dhėnė falas kopje tė Kur'anit nė sezonin ekumenik tė pashkėve si kundėrpėrgjigje pėr djegien e fundit e librit tė shenjtė islam nga njė pastori kontrovers i Floridės

Kisha Prezbiteriane Wasatch ka urdhėruar qė tė shpėrndahen 50 kopje tė Kur’anit nė njė librari lokale duke filluar nga e hėna.

"Ne nuk promovojmė Islamin, ne nuk jemi duke thėnė se Kur’ani ėshtė Bibla," tha Scott Dalgarno, pastor i kishės. "Ne jemi vetėm duke thėnė se nėse njerėzit janė kurioz, nėse ata duan qė ndėrgjegja e tyre tė informohet mbi kėtė ēėshtje ... atėherė le tė ta marrin njė kopje nga ne dhe ta lexojnė atė dhe tė vendosin pėr veten e tyre se ēfarė duhet tė mendojnė. "

Dalgarno thotė se ēdo Kur’an, pėr tė cilin gati 1.6 miliard muslimanė nė botė besojnė se ėshtė testamenti pėrfundimtar i Zotit, do tė ketė njė shenjė qė thotė: "Ky libėr u dhurua nga udhėheqėsit e Kishės prezbiteriane Wasatch tė cilėt nuk kanė frikė nga e vėrteta kudo qė mund tė gjendet. "

Ai tha se kjo dhuratė ishte njė kundėrpėrgjigje ndaj Terry Jones, kreu i njė kishe ekstreme fundamentaliste nė Gainesville, Florida.

Nė njė masė qė shkaktoi trazira nė Afganistan, kisha e vogėl e Jones "nė veri tė Floridės dogji Kur'anin muajin e kaluar duke pasuar me njė gjykim tallės tė tekstit.

"Kur kemi parė se Terry Jones e kishte kryer kėtė nė tė vėrtetė dhe plus 20 kishin vdekur si rezultat i kėsaj ne kemi menduar se nuk mund tė qėndrojmė tė heshtur kėtu", tha Dalgarno.

Jones ishte nė gjykatė tė premten nė Dearborn, Michigan - shtėpia e njė prej komuniteteve mė tė mėdha muslimane nė Shtetet e Bashkuara - ku ai dėshiron tė mbajė njė demonstratė jashtė Qendrės Islame tė Amerikės, xhamia mė e madhe nė vend.

Dalgarno thotė se ai ka marrė disa reagime negative kur u bė i ditur lajmi se fjala e Kur’anit do tė shpėrndahet, por tha se do tė bėnte tė njėjtėn gjė pėr besimet e tjera.

"Nėse dikush nė Salt Lake djeg njė kopje tė librit tė Mormonit, ne ndoshta do tė bėjmė tė njėjtėn gjė", tha ai." Ne do tė blejmė kopje tė Librit tė Mormonit dhe do tė themi lexoni dhe informoni ndėrgjegjen tuaj. "

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Njė kishė nė Utah ofron falas Kur'anin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fatmir Halimi: Epi kombėtar i shqiptarėve Lahuta e Malcis

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: