prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Fethullah Gylen merr Ēmimin e Paqes pėr Vitin 2011

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Fethullah Gylen merr Ēmimin e Paqes pėr Vitin 2011   Fri May 13, 2011 10:50 pm


Fethullah Gylen merr Ēmimin e Paqes pėr Vitin 2011


Instiituti Lindje- Perėndim (East-West Institute) me qendėr nė Nju Jork, i akordoi me datė 10 maj tė nderuarit Fethullah Gylen Ēmimin e Paqes pėr vitin 2011. Duke vlerėsuar personalitetin e njė myslimani tė sinqertė, pėrpjekjet pėr realizimin e vlerave tė besuara, Edwin Mroz, drejtuesi i EWI, vlerėsoi gjithashtu qėndrimin e qartė tė Fethullah Gylen ndaj terrorizmit.

Fethullah Gylen fitoi Ēmimin e Paqes pėr vitin 2011 nga instituti EWI nė emėr tė kontributit tė dhėnė nė paqen botėrore. Ēmimi iu dorėzua drejtorit tė Fondacionit tė Gazetarėve dhe Shkrimtarėve me qendėr nė Stamboll, z. Mustafa Jeshil. Nė njė mesazh tė shkruar pėr ceremoninė e organizuar nė Nju Jork, Fethullah Gylen pohoi se e pranon kėtė ēmim jo nė emėr tė tij por nė emėr tė ‘Vullnetarėve ‘ tė pafund tė pėrhapur nė tė gjithė botėn, duke e pranuar veten si pjesė e tyre . Nė mesin e anėtarėve tė grupit drejtues tė EWI i cili feston 30 vjetorin e themelimit ishin dhe gjenerali Xhejms L. Xhons, ish kėshilltar i sigurisė kombėtare tė presidentit Obama, Kondolesa Rajs ish ministre e Jashtme e SHBA.

“Jemi tė nderuar t’i japim kėtė ēmim tė nderuarit Fethullah Gylen” u shpreh drejtuesi i EWI nė fjalėn e mbajtur. Nė ceremoni u prezantua njė video rreth arsyeve pėrse EWI i akordoi kėtė ēmim Gylenit. Nė videoprezantim ndėr tė tjera shpreheshin edhe mendimet e personaliteteve tė shquar botėrore rreth Gylenit, si ish sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara Kofi Anan, ish presidenti i SHBA Bill Klinton, ish ministri i punėve tė Jashtme Xhejms Bekėr Baker dhe Medlin Ollbrajt. Duke vlerėsuar qėndrimin e qartė tė Fethullah Gylenit kundėr terrorit, u shfaq edhe titulli i gazetės Washington Post e cila nėnvizonte fjalėt e Gylenit: “Myslimani nuk mund tė bėhet terrorist dhe njė terrorist nuk mund tė quhet mysliman.”

“Ky ēmim dhurohet njė herė nė vit. Pėr kėtė arsye ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr ne”, u shpreh drejtuesi Mroz me origjinė gjermane. Ai theksoi se Instituti Lindje-Perėndim mbėshtetet mbi vlerat themelore si respekti, pėrgjegjėsia, toleranca dhe disiplina. Mroz pohoi se i nderuari Fethullah Gylen ėshtė njė person i cili mbart pėrgjegjėsi tė mėdha dhe realizon vlerat e besuara. Duke e cilėsuar si njė mysliman tė sinqertė i cili praktikon vlerat e besuara, Mroz shtoi se “nė videon qė do tė shihni do ta kuptoni mė mirė arsyen e dhėnies sė ēmimit kėtij njeriu.”

Ndėrsa i nderuari Fethullah Gylen u shpreh kėshtu nė mesazhin dėrguar institutit nė fjalė: “Jam shumė i nderuar dhe i impresionuar pėr shkak tė vlerėsimit me ēmimin e paqes nga ana e Institutit Lindje-Perėndim. Por unė nuk e marr kėtė ēmim nė emrin tim, por e pranoj nė emėr tė njė numri tė pafund vullnetarėsh, tė kombėsive dhe besimeve tė ndryshme tė cilėt duke mos pasur asnjė qėllim tjetėr, janė bashkuar vetėm pėr tė punuar dhe pėr t’i shėrbyer njerėzimit.”

Duke nėnvizuar shtimin e paragjykimeve tė shoqėrive ndaj njėra-tjetrės si rrjedhojė e ngjarjeve tė dhunshme tė pėrjetuara nė tė gjithė botėn gjatė dekadės sė fundit, Gylen pohoi se shumė persona kanė realizuar akte terroriste nė emėr tė fesė. “Disa pėrdorėn dhunėn dhe vranė persona tė pafajshėm nė emėr tė fesė. Tė vrasėsh njerėz tė pafajshėm nė emėr tė fesė, ėshtė diēka qė s’mund tė ekzistojė nė Islam. Shpresojmė qė kjo periudhė e errėt tė ketė mbaruar dhe tė mos pėrsėritet mė”, deklaroi Gylen nė mesazhin e tij.

Burimi: Shtėpia Botuese “Prizmi”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Fethullah Gylen merr Ēmimin e Paqes pėr Vitin 2011
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Merr pjesė edhe Sefer Haxhija
» Xhevat Rexhaj: Berisha merr celėsin e republikės sė Kosovės nga populli i Kosovės
» Kadare: Ja diplomati qė mė "hoqi" ēmimin Nobel
» Me rastin e dilindjes me 24.06.2011 CIKĖL POETIK NGA LULJETA SHALA
» Buxheti i Kosovės pėr vitin 2012 parashihet tė jetė 1.5 miliardė euro

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: