prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Mbrėmje e poezisė kushtuar Kosovės nė Egjipt

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Mbrėmje e poezisė kushtuar Kosovės nė Egjipt   Mon May 16, 2011 6:14 am


--------------------------------------------------------------------------------
Mbrėmje e poezisė kushtuar Kosovės nė Egjipt


Nėn kujdesin e veēantė tė Prof. Dr. Beqir Ismailit, Themelues dhe Drejtor i agjencisė sė informacionit Alba-Press nė Kairo, nė ambientet e kėsaj agjencie, u mbajt njė mbrėmje me poezi kushtuar Kosovės

Me kėtė rast u organizua dhe njė simpozium, pėr tė shpalosur vlerat e letėrsisė dhe tė kulturės sė dy popujve.

Moderator i simpoziumit ishte poeti dhe shkrimtari Muhamed Hafidh, i cili ėshtė dhe anėtar i Unionit tė Shkrimtarėve tė Egjiptit. Nė fjalėn e hapjes Z. Hafidh tha: “Pėrfitoj nga ftesa dhe mikpritja e Shkėlqesisė sė Tij Prof. Dr. Beqir Ismailit, pėr t’i dėrguar urimet dhe pėrgėzimet e mia popullit tė Kosovės me rastin e pavarėsisė dhe i premtoj Prof. Ismailit se, duke marrė shkas prej kėtij aktiviteti tė mrekullueshėm, do tė punoj pėr tė njohur me themel ēėshtjen e Kosovės, pėr tė cilėn, pohoj se, nuk kam pasur mjaftueshėm dije”.
Prof. Ismaili i falėnderoi poetet pėr pranimin e ftesės dhe tha se prezenca e tyre nė kėtė mbrėmje ishte shprehja mė e mirė e respektit ndaj popullit tė Kosovės e veēanėrisht ndaj letėrsisė shqiptare. Duke pėrfituar nga rasti, shkėlqesia e tij Prof. Ismaili bėri njė pasqyrė tė pėrgjithshme tė gjendjes nė Kosovė dhe shpjegoi arsyet qė ka paraqitur Egjipti nė hezitimin e tij, pėr njohjen e pavarėsisė. “Tashmė-tha Ismaili- ka lindur njė epokė e re pėr Egjiptin, prandaj ka ardhur koha qė disa vendime tė sė shkuarės tė shihen mė me pėrgjegjėsi, nėn dritėn e fakteve tė reja. Ėshtė koha qė Egjipti tė hedhė hapin e tij nė njohje tė lirisė sė kėtij vendi martir e tė shumėvuajtur”. Mė pas Ismaili, kėrkoi qė edhe poetėt e shkrimtarėt tė luanin rolin e tyre pozitiv nė kėtė drejtim, duke marrė kėshtu mbi vetė barrėn e pėrgjegjėsisė sė intelektualit liridashės.
Mbrėmja vazhdoi me shfaqjen e njė filmi dokumentar, nė gjuhėn arabe, "Kosova mes tė kaluarės, tė tashmes dhe tė ardhmes", dokumentar ky i realizuar nga Prof. Dr. Beqir Ismailit.
Mė pas e mori fjalėn poetit dhe shkrimtarit Muhamed Fajid Osman, i cili ėshtė autori i njė poeme me 84 strofa, dedikuar pavarėsisė sė Kosovės e titulluar "Ēlirimi i dritės". Titulli i poemės ka njė domethėnie shumė interesante. Ai simbolizon ēlirimin e dritės nga pengesat qė bllokojnė ndriēimin, ashtu si Kosova fitoi dritėn e lirisė e cila mbahej e bllokuar nga sunduesit serbė.
Pasi lexoi fragmente nga poema e tij, Z. Osman-i deklaroi solidaritetin e tij me popullin shqiptar dhe i bėri thirrje Kryetarit tė Kėshillit tė Forcave tė Armatosura, pėr njohjen e shtetit tė Kosovės.
Ndėrsa konsulenti dhe eksperti i ēėshtjeve ligjore dhe politike, Kėshilltari Ahmed Ebu Abdullah Ahmed, tha ndėrmjet tė tjerash: -“Ėshtė i pamohueshėm fakti se marrėdhėniet mes Egjiptit dhe shqiptarėve janė tė lashta, jo vetėm nė sferėn politike por edhe lidhjet e gjakut, miqėsia, martesat e pėrziera dhe numri i madh i shqiptarėve qė jetojnė nė Egjipt prej shekujsh. Ėshtė e domosdoshme pėr Egjiptin tė njohė pavarėsinė e Kosovės dhe tė ketė bashkėpunim mes dy vendeve veēanėrisht tani pas Revolucionit”.
z. Ahmet shprehu keqardhjen e tij qė kjo njohje nuk ka ndodhur deri mė sot dhe premtoi sė do tė japė kontributin e tij nė mbėshtetje tė popullit tė Kosovės.
Duke vazhduar mbrėmjen e poezisė kushtuar Kosovės, Prof. Abdullah Gazi, gazetar, citoi kėto vargje:

U kthye hėna, pėr tė ndriēuar natėn nė Evropė,
u zgjua dėshira pėr tė jetuar tė lirė nė zemėr dhe nė shpirt.
Kosova ėshtė hėna qė shkėlqen nė qiell,
pėr dėshmorėt, fėmijėt, gratė dhe pleqtė besnikė.
Pėrshėndes ēdo pemė dhe lule,
ēdo grimcė atomi tė atij dheu tė lashtė
ēdo frymė a puhizė
qė pėrkėdhel faqen tėnde heroike Kosovė.
Ju jeni nė tė drejtė dhe ne pranė jush jemi gjithmonė,
Jetojmė me ju sė bashku nė shpirt, zemėr dhe nė poezi.

Tė njėjtat ndjenja tė solidaritetit dhe vėllazėrisė shprehėn edhe poetėt Eshref Ebu Zejd, Lejla El Seide, anėtari i Lidhjes sė letėrsisė moderne tė Egjiptit Khader Auad, poeti i zhanrit tė poezisė popullore egjiptiane Favzi Khamis, shkrimtari e gazetari Mexhdi Id, Anėtari i Unionit sė Shkrimtarėve egjiptian Salah Ferxhani, anėtari i komunitetit shqiptar Prof. Mahmud Rijd, etj.
Shumica e poetėve shpalosėn kėtė mbrėmje poezitė e tyre kushtuar Kosovės dhe tė gjithė njėzėri, kėrkuan nga qeveria e re e Egjiptit, njohjen e menjėhershme tė Kosovės.
Nė fund tė kėsaj mbrėmje tė paharruar, poetėve dhe shkrimtarėve ju dhuruan disa prej punėve dhe krijimeve tė Prof. Dr. Beqir Ismailit, nė mes tė tė cilave dhe librat me titull; “Ushtria Ēlirimtare e Kosovės forcė aktive nė arritjen e paqes”, “Roli i Alba Press nė Egjipt dhe nė Lindjen e Mesme nė Pasqyrimin e Ēėshtjes sė Kosovės dhe Nxjerrjen e saj nė Pah nė Arenėn Ndėrkombėtare”, “Tema tė zgjedhura tė letėrsisė shqipe”,dhe librin “Kosova nė mes tė pushtimit dhe tė pavarėsisė”. Ky i fundit ėshtė botuar dhe publikuar nė vitin 2002. Libri ėshtė ndėrtuar mbi njė seri takimesh dhe dialogjesh tė zhvilluara ndėrmjet Presidentit tė Agjencisė Prof. Dr. Beqir Ismailit dhe gazetarėve tė ndryshėm, nė Egjipt. Tė gjitha takimet dhe dialogjet e botuara nė kėtė libėr kanė nė fokus problemin e Kosovės, situatėn e pėrkeqėsuar para dhe gjatė mizorisė sė pashembullt serbe, situatėn politike, ekonomike, kulturore dhe sociale gjatė kėsaj periudhe, nė tė cilėn vendi kaloi njė krizė tė paparė ndonjėherė. Nė tė njėjtėn kohė, libri synon tė jetė njė dokument i vlefshėm dhe njė regjistėr i pasur pėr historinė e Kosovės.

/ِAlba Press - Kairo/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Mbrėmje e poezisė kushtuar Kosovės nė Egjipt
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kadri Tarelli: Dy Heronjtė e Kosovės Haki Taha dhe Bajram Gashi
» Halit Bogaj: ''Xhemail Abria- pleqnar i Kosovės''
» Poezi nga Halit Bogaj (Drenica, Policia e Kosovės, Palestinės, Praga)
» Skandaloze: Pėr gjashtėmijė euro, shkodranen ia shesin njė plaku tė Kosovės (Video)
» Humanisti gjerman Rupert Neudeck: politikanėt e Kosovės janė kriminelė!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Letersi-
Kėrce tek: