prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Suedi: Kisha shndėrrohet nė xhami

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Suedi: Kisha shndėrrohet nė xhami    Wed May 18, 2011 2:08 pm


Suedi: Kisha shndėrrohet nė xhami

Komuniteti musliman nė Suedi ėshtė duke planifikuar qė njė kishė suedeze ta shndėrroj nė xhami, pasi kisha Pentecostale ka vendosur ta shesė objektin e kishės nė qytetin Flen, nė Suedinė lindore

Kisha nė Flen ėshtė vendosur nė tregun e pronave nė nėntor tė vitit tė kaluar, pas sė cilės Qendra muslimane "El Huda" vendosi ta blejė, me qėllim qė ta kthej atė nė xhami.

Vendimi pėr shitje erdhi pas bashkimit tė dy bashkėsive Pentecostale, gjė qė objekti e kishės nė Flen ėshtė bėrė i tepėrt.
Megjithatė, shitja e kishės njė organizate muslimane nuk ėshtė diēka me tė cilėn anėtarėt e kishės Pentecostale janė pajtuar aq lehtė. Zėdhėnėsja Kristina Blomqvist thotė se bisedimet kanė qenė tė gjata pėr t’u marr ky hap.

"Mė duhet tė pranoj se kemi diskutuar shumė gjatė pėr kėtė ēėshtje, kishte mjaft zemėrim nė mesin e disa prej anėtarėve tanė, tė cilėt besojnė se ky ėshtė njė gabim, nė qoftė se merret parasysh statusi i tė krishterėve nė vendet muslimane", thotė Blomqvist.

Megjithatė, nė fund ata vendosėn se nuk ka asnjė pengesė qė objektin t’ia shesin qendrės muslimane.
Ata konsiderojnė se nuk duhet t’i ndėshkojnė muslimanėt nė Suedi pėr shkak tė pozitės sė tė krishterėve nė vendet tjera.
"Ne, nė kėtė mėnyrė vendosėm qė ta tregojmė dashurinė tonė krishtere ndaj muslimanėve, dhe t’ju shesim ndėrtesėn tonė", tha Blomqvist.

Ēmimi i kėtij objekti ėshtė katėr milionė korona (641.000 dollarė), dhe nga "Al Hude" thonė se kėto para do tė pėrpiqen t’i mbledhin nėpėrmjet donacioneve.

Burimi: ISLAMGJAKOVA.net
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Suedi: Kisha shndėrrohet nė xhami
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» A do t“i ndėrpritet mjekimi nė Suedi vogėlushit nga Mitrovica?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: