prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Religjioni ėshtė universal...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Religjioni ėshtė universal...   Sun May 22, 2011 11:36 pm


Religjioni ėshtė universal, i pranishėm dhe i rrėnjosur thellė nė njerėz

Religjioni pėr njerėzit ėshtė i natyrshėm, bile ėshtė i rrėnjosur nė instinktet e njerėzve, tregon studimi i ri i kulturave nė mbarė botėn

"Ne njerėzit jemi tė prirė t’i shohim qėllimet nė botė", tha udhėheqėsi i studimit Roger Trigg, profesor i filozofisė nė Universitetin e Oksfordit, duke i komentuar rezultatet e publikuara.
“Mendojmė se diēka ekziston edhe kur kjo ėshtė diēka qė ne nuk mund ta shohim ... E gjithė kjo inkurajon formimin e tė menduarit religjioz. "
Nė hulumtimet qė zgjatėn plot tri vjet, janė pėrdorur 40 studime tė ndryshme nė tė cilat kanė punuar dhjetėra shkencėtarė nė vendet nga Kina deri nė Poloni dhe Mikronezi. Nė tė gjitha kėto vende ata kanė arritur rezultate tė ngjashme, tė cilėt tregojnė se tek njerėzimi ėshtė pėrhapur besimi nė njė formė tė jetės shpirtėrore, dhe se njerėzit posedojnė instinktin ndaj pėrfundimit se dukuritė e natyrshme ndodhin me njė arsye apo qėllim.
"Fėmijėt shumė lehtė mendojnė nė mėnyrė religjioze, ata pa kurrfarė problemi pranojnė qė Zoti ėshtė i gjithėdijshėm", tha Trigg. Por, studimi ka treguar se edhe tė rriturit mbėshteten nė shpjegimet tė cilat i pėrfshijnė veprimet e njė fuqie tė padukshme nė botė.
Bashkė-autor i kėrkimit Justin Barett, thotė se projekti i tyre nuk kishte pėr qėllim tė pėrgjigjet nė pyetjet se a ekziston Zoti apo jeta e pėrtejme.
Trigg thekson se rezultatet e studimit pėr qėllimet e veta nė mėnyrė tė barabartė mund t’i shfrytėzojnė edhe ateistėt edhe besimtarėt.
"Sekularisti Richard Dawkins do tė thotė se zbulimi ynė tregon se ne kemi nevojė ta tejkalojmė besimin. Nė anėn tjetėr, besimtarėt do tė thonė se universaliteti i ndjenjave religjioze i shėrben qėllimeve tė Zotit ... duke pėrfunduar se nėse Zoti ekziston, atėherė do tė na japė prirjen pėr ta kėrkuar Atė", tha Trigg.
Edhe pse studimi nuk zbulon nėse Zoti ekziston apo jo, filozofi britanik thotė se ajo ka implikime tė rėndėsishme pėr lirinė fetare.
"Kur njė tendencė ėshtė aq thellė e rrėnjosur nė natyrėn e njeriut, ērrėnjosja e saj do tė thotė pamundėsim qė njerėzit t’i realizojnė interesat e tyre themelore", tha Trigg. "Ky hulumtim tregon se religjioni ėshtė universal, i pranishėm dhe i rrėnjosur thellė tek njerėzit. Andaj ne kurrsesi nuk mund tė shtiremi se nuk ekziston", tha profesori, duke shtuar se ėshtė i bindur se religjioziteti nuk ka gjasa tė zhduket.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Religjioni ėshtė universal...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: