prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Romė: Java e kulturės islame

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Romė: Java e kulturės islame    Thu May 26, 2011 4:44 am


Romė: Java e kulturės islame

Nga 23 deri mė 31 maj nė kryeqytetin italian, Romė, mbahet java e kulturės islame

Gjatė kėsaj jave pritet tė organizohen konferenca, diskutime me tema tė ndryshme, prezantime tė librave dhe tė letėrsisė, si dhe ekspozita tė artit bashkėkohor tė sponsorizuar nga Organizata Islamike pėr Arsim Shkencė dhe Kulturė (ISESCO)
Nė ceremoninė e hapjes morėn pjesė kryetari i bashkisė sė Romės, Gianni Alemanno, drejtori i Qendrės Islame nė Romė, z.Abdellah Redouane, personalitetet fetare dhe diplomatė nga Maroku, Tunizia dhe Jordania.
Organizatorėt 'Roma Capitale', Qendra Kulturore Islame e Italisė dhe Xhamia e Madhe e Romės kėtė e quajnė si njė mundėsi pėr t’u njohur me qytetėrimin islam, dhe pėr tė thelluar dialogun mes popujve dhe traditave tė ndryshme fetare.
"Unė i ftoj tė gjithė qytetarėt italianė tė vijnė ta mėsojnė dhe ta kuptojnė kulturėn islame, sepse nėse ne kemi besim nė identitetin tonė, atėherė do tė kemi fuqi t’i respektojmė edhe identitetet e tė tjerėve," tha Kryetari i Bashkisė sė Romės, Gianni Alemanno, nė prezantimin e projektit.
Ndėrsa drejtori i Qendrės Kulturore Islame Italiane, Abdellah Redouane tha: "Shpresojmė se ky edicioni i parė do tė pasohet nga shumė tė tjerė dhe se puna jonė do tė shėrbejė si shembull pėr kryeqytetet e tjera evropiane".
Gjatė javės, nė program, ėshtė paraparė edhe mbajtja e dy konferencave, njėra ėshtė mbajtur ditėn e martė nė xhaminė e madhe tė Romės me temėn “Feja dhe Demokracia", ndėrsa e dyta pritet tė mbahet ditėn e enjte nė muzeun capitoline, tema e sė cilės do tė jetė "Islami nė Itali”.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Admin
Admin


Numri i postimeve : 49
Join date : 16/03/2008

MesazhTitulli: Re: Romė: Java e kulturės islame    Sat May 28, 2011 5:48 am

Z. Mexhid Yvejsi ju falenderojme nga zemra per materialet qe na dergoni.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://prehja.forumr.net
 
Romė: Java e kulturės islame
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Adem Berisha:Lediana Kapaj - Margaritar i ri i artit dhe kulturės shqiptare nga mėrgimi
» Qendra Ndėrkombėtare e Kulturės "Arbnori": Njoftim pėr Shtyp
» Fotaq Andrea: Ne duhet tė flasim me gjuhėn e shqiptarizmės e tė kulturės sonė tė lashtė
» Vera Kurti:Dhimbjet e mesit dhe disa keshilla per ti lehtesuar ato..!
» AVDI MAXHUNI:Shefqet Krasniqi, themeluesi i pare i xhihadit islamik " shqiptar!"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: