prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ēfarė vendimi jep Islami rreth unazės?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 49
Join date : 16/03/2008

MesazhTitulli: Ēfarė vendimi jep Islami rreth unazės?    Sat May 28, 2011 5:50 am

Nė kohėt e sotme ka shumė besimtarė qė pyesin pėr zbukurimet si vendosja e unazės, byzylykut, varėses, etj… Pyetja rreth kėsaj ēėshtjeje ėshtė se, a lejohet tė vendosen floriri apo sermi ose cilat lejohen tė vendosen e cilat jo. Mė poshtė do mundohemi t’i sqarojmė lexuesit rreth kėsaj ēėshtjeje.
Zbukurimi me anė tė bizhuterive tė ndryshme ėshtė veēori e grave dhe jo e burrave. Zbukurimet pėr mashkullin si nga floriri ashtu dhe nga sermi nuk janė tė lejuara. Unazat prej guri, bronxi, bakri, platini etj… nuk lejohen as pėr mashkullin dhe as pėr femrėn. Unaza e floririt ėshtė e ndaluar pėr mashkullin nga katėr medh’hebet, ndėrsa pėr femrėn ėshtė e lejuar vendosja e unazės sė floririt dhe sermit, por e ka tė ndaluar t’ua tregojė atyre qė nuk i ka nė familje.Vendosja e unazės nė ditėt e festave ėshtė e pėlqyeshme, por ėshtė e ndaluar tė vendoset pėr mendjemadhėsi. (Reddul Muhtar)

Pejgamberi a.s pėrdorte unazė prej sermi dhe e vendoste nė dorėn e djathtė por nga njė herė ėshtė parė duke e vendosur edhe nė dorėn e majtė. Unaza mund tė vendoset nė gishtin e vogėl ose nė gishtin pranė tij, nėse unazėn e kemi nė dorėn e majtė nė momentin kur hyjmė nė banjė, atė duhet ta kalojmė nė dorėn e djathtė. Pejgamberi a.s njė ditė shikon nė dorėn e Numan bin Beshirit njė unazė prej floririt dhe i thotė: “Pėrse pėrdor nga zbukurimet e xhennetit para se tė shkosh atje?” Pas kėsaj Numani filloi tė pėrdorė unazė prej hekuri. Pėrsėri kur e sheh Pejgamberi a.s i thotė: “ Pėrse mbanė nė trup pjesė nga xhehennemi?” Numani edhe kėtė e hoqi dhe filloi tė mbajė unazė prej bronxi. Pėrsėri Pejgamberi a.s njė ditė e shikon unazėn e tij dhe i thotė: “ Pėrse ndjej erėn e idhujve tek ti?” Pas kėsaj Numani i tha O i dėrguar! Ēfarė unaze tė pėrdori? Pejagmberi a.s i tha: “Mund tė pėrdoresh unaz prej sermi, pesha e saj mos tė kalojė njė mithkal (4.8 gram) dhe vendose nė dorėn e djathtė.” (Mevahibi Ledunnijje)
Nė cilėn dorė duhet ta vendosim dhe sa duhet tė jenė pesha e unazės?

Siē e shohim dhe nga vetė hadithi besimtari mund tė pėrdorė vetėm unazė prej sermi dhe pesha e saj mos tė kalojė 4.8 gram. Mashkulli unazėn prej sermi mund ta vendosi nė tė dyja duart por e pėlqyeshme ėshtė nė dorėn e djathtė nė gishtin e vogėl ose nė gishtin pranė tij. Edhe nėse dėshiron tė vendosi dy unaza nuk duhet qė ta kalojė peshėn e caktuar nga 4.8 gram. Guri i unazės mund tė jenė nga ēfarė do lloj guri si pėr mashkullin ashtu edhe pėr femrėn.
A lejohet unaza prej floririt tė bardhė?
Edhe floriri i bardhė flori ėshtė thjeshtė vetėm ngjyra i ndryshon. Zbardhja e kėtij lloj floriri bėhet me anė tė acidit pra edhe ky i njėjti flori ėshtė nuk ka dallim me tė verdhin. Pėr kėtė arsye nuk lejohet, por nėse floriri vishet me serm nga jashtė dhe nuk ka kontakt me trupin e mashkullit atėherė lejohet. Mashkulli lejohet tė vendosi vetėm unazė prej sermi.
A lejohet pėr femrat qė tė pėrdorin flori mė poshtė se 12 karat?

Nėse floriri bie mė poshtė se 12 karat atėhere ky nuk quhet flori sepse del nga veēoria e tij dhe bėhet njė metal tjetėr. Pėr kėtė arsye nuk lejohet sepse femra mund tė pėrdori vetėm prej sermi ose floriri.
A lejohet pėr mashkullin vendosja e unazės sė floririt nė fejesė?
Qoftė fejesė apo martesė unaza prej floririt pėr mashkullin ėshtė e ndaluar. Nė vendin tonė ėshtė njė zakon i tillė por ne duhet tė marrim atė qė na jep Islami e nėse ky zakon bie nė kundėrshtim me Islamin atėherė duhet ti largohemi atij zakoni. Nėse unaza prej floririt ėshtė e veshur me serm atėherė lejohet, sepse floriri nė kėtė rast nuk ka kontakt me trupin dhe nuk duket. (Reddul Muhtar)

Kush janė argumentėt qė e ndalojnė unazėn prej floririt pėr mashkullin?
I nderuar lexues! Njėrin prej tyre e pėrmendėm mė lart ndėrsa tė tjerėt po i cekim mė poshtė:
Pejgamberi a.s njė ditė shikon nė dorėn e njėrit prej shokėve tė tij njė unazė floriri, pasi ia heq nga dora dhe ia hedh nė tokė thotė: “ Njėri nga ju ka vendosur nė gishtin e tij njė rreth prej zjarri dhe ka ardhur kėtu nė mesin tonė.” (Muslimi)
Njėri nga fisi Nexhran vjen tek Pejgamberi a.s ku nė dorėn e tij kishte njė unzaė floriri, Pejgamberi a.s kthen kokėn nė anėn tjetėr dhe i thotė: “ Pėrse erdhe kėtu pranė meje me njė copė zjarr nė dorė?” (Nesai)
Pejgamberi a.s pėrsėri nė njė hadith thotė: “ Floriri ėshtė zbukurim i qafirave (meshkuj) ndėrsa sermi ėshtė zbukurim i myslimanėve (meshkuj). (Ramuzul Ehadith)

Nė disa unaza shikojmė shkrime tė ndryshme, a lejohet unaza me shkrime nėse po a mund tė na jepni ndonjė shembull se ēfarė mund tė shkruhet?
Unaza lejohet tė jenė me shkrim nė tė por duhet kujdes shumė i madh sepse nė momentin e hyrjes nė banjo duhet hequr. Unaza mund tė kenė shumė lloje shkrimesh tė ndryshme por ne do mundohemi tu japim disa shembuj mė poshtė se ēfarė kanė patur tė shkruar tė parėt tanė nėpėr unazat e tyre.
Pejgamberi a.s nė unazėn e tij ka pasur tė shkruar (Muhammedun Rasulullah) kuptimi: Muhammedi ėshtė i dėrguar i Allahut xh.sh.
Nė unazėn e Ebu Bekrit r.a ka shkruar (Ni’mel Kadiru Allah) kuptimi: Pėr ēdo gjė mjafton fuqia e Allahut xh.sh.
Nė unazėn e Omerit r.a ka shkruar (Kefa bil mevti vaidhan) kuptimi: Mjafton vdekja si kėshilė.
Nė unazėn e Osmanit r.a ka shkruar (Le nasribenne) kuptimi: Pa tjetėr qė do durojmė.
Nė unazėn e Aliut r.a ka shkruar ( El mulku lil-lah) kuptimi: Pasuria ėshtė e Allahut xh.sh.
Nė unazėn e Hasanit r.a ka shkruar (El izzetu lil-lah) kuptimi: Madhėshtia ėshtė e Allahut xh.sh.
Nė unazėn e Ebu Hanifes r.h ka shkruar (Kul el hajra ve il-la feskut) kuptimi: Flit gjėra tė mira, nėse nuk do tė flasėsh gjėra tė mira hesht. . (Mevahib-i ledunnijje, Reddul-muhtar)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://prehja.forumr.net
 
Ēfarė vendimi jep Islami rreth unazės?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Njė orė mėsimi nė njė shkollė tė mesme amerikane, rreth krijimtarisė sė shkrimtares Kozeta Zylo
» Kleriku arab: Toka nuk rrotullohet rreth diellit
» Sami Islami:PSE SHQIPTARĖT I MBROJTĖN HEBREJTĖ NGA NAZIZMI?
» Gazmend Islami:Debati Buzhala-Molliqaj nxjerrė fytyrėn e spiunit?
» Anton Nikė Berisha: Rreth disa shkarjeve tė dr. Shaban Sinanit pėr kėngėt tona kreshnike

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: E Pergjithshme :: Pyetje-Pergjigje-
Kėrce tek: