prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ēfarė ka tė ndaluar njė femėr kur ėshtė me tė pėrmuajshmet?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 49
Join date : 16/03/2008

MesazhTitulli: Ēfarė ka tė ndaluar njė femėr kur ėshtė me tė pėrmuajshmet?    Sat May 28, 2011 5:51 am

Pėrgjigje: Gjėrat e ndaluara pėr femrat qė janė me tė pėrmuajshmet. Feja jonė i ka obliguar tė gjithė besimtarėt me namaz dhe adhurime tė ndryshme. Si nė tė gjitha gjėrat e tjera edhe kėtu nuk ka bėrė ndo njė dallim midis burrit dhe gruas. Sepse sa ka nevojė pėr adhurim burri ka edhe gruaja. Nėse burri nuk i bėn adhurimet ashtu siē e ka detyrė atėherė bėhet borxhli ndaj All-llahut xh.sh ashtu edhe gruaja nėse nuk i kryen kėto detyra edhe ajo bėhet borxhlie ndaj All-llahut xh.sh.

Por pėr gratė janė disa raste tė cilat janė tė veēanta pėr gratė dhe pėr kėtė ka disa pėrjashtime. Kėto raste janė: Hajd (pastrimi pėr mujor i gruas). Nifas (gjendja e lehonės, gjaku qė rrjedh me njė herė pas lindjes). Istihada (gjendja jo e rregullt).

Ndalesat nė Kur`an dhe sunnet pėr gratė nė kohėn e tė pėrmuajshmeve deri sa tė pastrohen janė marrdhėniet bashkėshortore Bekare 222, namazi, agjėrimi dhe tavafi i Qabes janė ndaluar me anė tė sunnetit.

Pėr tė sqaruar. Fatime binti Ebi Hubejsh pyet pejgmaberin a.s: Unė jam njė grua qė nuk mė ndalohet asnjė herė gjaku jo i rregullt (istihada) a mė duhet ta lė namazin?

Pejgamberi a.s: jo ai nuk ėshtė gjak i pa rregullt, ai ėshtė gjak i sėmundjes qė tė vjen nga damari. Nė kohėn qė je me tė pėrmuajshmet lėre namazin pastaj pastrohu dhe fal namazin. (Muslim, Hajd, 14; Ebu Davud, Taharet, 109; Tirmidhi, Taharet, 96; Nesai, Hajd, 2). Gratė qė janė nė kėtė gjendje duhet tė marrin abdest nė ēdo kohė tė namazit sepse nė transmetimin e Tirmidhiut merr pjesė dhe shtesa: “Kur tė vijė koha merr abdest pėr ēdo kohė”.

Pėr mos faljen e namazit mos agjėrimin e ramazanit, mos bėrjen e tavafit tė Qabes nė tė pėrmuajshmet dhe tė mos bėrjes kaza tė namazeve tė lėna pas tė pėrmuashmeve tė gjithė dijetarėt nė kėtė mendim janė tė bashkuar. Hz. Aishe thotė: “kur na vinte koha e tė pėrmuajshmes jemi urdhėruar me bėrjen kaza tė agjėrimit ndėrsa me bėrjen kaza tė namazeve tė lėna nuk jemi urdhėruar” (Muslim, Hajd, 15).

Gruaja me tė pėrmuajshmet nuk mund ta bėj tavaf Qaben. Argument pėr kėtė: Hz. Aishe transmeton: “ Nė haxhin e lamtumirės unė fillova tė shoh gjakun e iastihadas dhe pas kėsaj Pejgamberi a.s mė tha: Kjo ėshtė njė gjė tė cilėn e ka shkruar All-llahu xh.sh pėr tė gjitha bijat e Ademit a.s, (kjo nuk ėshtė nė dorėn tėnde). Edhe ti bėji tė gjitha detyrat e haxhit por mos e bėj tavafin nė kohėn kur ti je me tė pėrmuajshmet. (Buhari, Hajd, 1).

Nifasi ėshtė njėsoj si Hajdi tė gjitha vendimet qė janė pėr gruan e cila ėshtė me Hajd janė edhe pėr atė grua e cila ėshtė me nifas. Ibn Hazmi thotė: Kjo kuptohet nga pėrdorimi i fjalės nifas nė kuptim tė fjalės hajd nga Pejgmaberi a.s (El-Muhalla, I, 273). Dijetarėt mysliman janė tė njė mendimi se vendimet e hajdit janė tė njėjta me ato tė nifasit (Nejlul Evtar, I, 333).

Pėr sa i pėrket leximit tė Kur`nit nga gratė qė janė me tė pėrmuajshmet ose me lehonė ka mendime tė ndryshme nga dijetarėt mysliman.

Sipas Imam Malikut dhe Imam Ahmed bin Hanbelit gruaja qė ėshtė nė kėtė gjendje mund ta lexojė kur`anin pėrmendėsh ose duke mos e prekur me dorė librin. (Babu Fet`hil Inaje I, 217) Imam Maliku e ka thėnė kėte mendim duke marr para sysh rėndėsinė e mėsimit tė kur`anit nga nxėnėsit e kur`anit. (Babu Fet`hil Inaje I, 217-218).

Sipas Ibni Hazmit i cili pėrfaqėson medh`hebin Dhahiri thotė se personi i cili ėshtė xhunub ose gruaja qė ėshtė me tė pėrmuajshmet mun ta prekin dhe mund ta lexojnė Kur`anin. (El Muhalla, I, 94).

Dijetarėt e medh`hebit Hanefi dhe tė medh`hebit Shafi kanė marr si argument transmetimin e Tirmidhiut dhe tė Ibni Mxhes nga ibni Omeri ku thotė se ato qė janė me tė pėrmuajshmet dhe ata qė janė xhunub nuk lejohet as ta prekin kur`anin dhe as ta lexojnė atė. (Tirmidhi, Thare, 98; Ibni Maxhe, Tahare, 105). Sipas kėtyre haditheve shohim se gratė qė janė me tė pėrmuashjmet dhe me lehone nuk u lejohet leximi si duke e prekur ashtu dhe pa e prekur kur`anin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://prehja.forumr.net
 
Ēfarė ka tė ndaluar njė femėr kur ėshtė me tė pėrmuajshmet?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: E Pergjithshme :: Pyetje-Pergjigje-
Kėrce tek: