prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kur mevludi quhet bidat e kur jo?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 49
Join date : 16/03/2008

MesazhTitulli: Kur mevludi quhet bidat e kur jo?    Sat May 28, 2011 5:52 am

PYETJE: Nė disa libra shkruhet se festimi i mevludit ka shumė vlera dhe sevape, ndėrsa nė disa libra tjerė shkruhet se ky festim ėshtė bid’at (risi nė fe) etj. Nė ēfarė mėnyre duhet tė kėndohet pėr tė fituar shpėrblimin e duhur apo nuk duhet kėnduar fare?

PERGJIGJE: Mevludi ėshtė njė lloj lavdėrimi ndaj Pejgamberit a.s qė bėhet zakonisht nė kohėn ku pėrkon me ditėn e lindjes sė Pejgamberit a.s. pra nė muajin Rebiul Evvel. Nėse gjatė kėndimit tė kėtij lavdėrimi kujdeset qė tė mos kalojnė kufirin duke pėrdorur fjalė qė nuk lejohen atėherė ky kėndim ėshtė i lejueshėm dhe i pėlqyeshėm sepse tė lavdėrosh atė qė ka lavdėruar Al-llahu xh.sh nuk ka gjė mė tė mirė nė kėtė botė. Siē e dimė Ka’b bin Zuhejr me “Banet suad” nė kohėn e Pejgamberit a.s e ka lavdėruar atė dhe ka marrė falėnderim nga i dėrguari a.s, gjithashtu dhe imam Busiriu e ka lavdėruar me “Kasidetul Burde”. Dhe sė fundmi ėshtė mevludi qė kėndohet tashmė gjithandej i Sulejman Ēelebiut qė quhet “Vesiletun-nexhad”. Nė kėtė pėrkufizohet shumė nukur madhėshtia e Pejgamberit a.s dhe lavdėrohet ashtu siē i ka hije atij me njė aromė mistike. Nė kėto vargje tė rradhitura nga Sulejman Ēelebiu nuk ka vetėm lėvdata por ka dhe dituri shumė tė dobishme rreth pejgamberit a.s.

Mevludi pastaj filloi tė marrė formėn e festės zyrtare ku pėr herė tė parė u kėndua nė mėnyrė zyrtare tek Shiat Fatimi nė Egjipt. Nė fakt ato e kėndonin nė emėr tė Aliut r.a, Fatimes r.a dhe nė emėr tė hafifes sė kohės. Pas kėsaj nė shtetin Osman fillon tė kėndohet me ardhjen e Muratit IV ashtu siē e kishte shkruar Sulejman Ēelebiu pra pėr Pejgamberin a.s . Pas disa kohėsh kjo mėnyrė kėndimi deformohet dhe nė tė fillojnė tė fusin shumė risi (bidate). Kėto bidate arrijnė kulmin si nė ditėt e sotme veēanėrisht nė disa shtete tė botės qė e ka humbur qėllimin e vet. Kėndimi i mevludit sot ka marrė mė tepėr njė qėllim reklame apo koncerti i cili nuk ka dallim me ndo njė koncert tjetėr qė nuk ka lidhje me Islamin. Ose ky kėndim ka pėr qėllim fitimet materiale e jo qėllimin e vėrtetė siē e kanė pasur Ka’bi r.a, Imam Busiriu, Sulejman Ēelebiu e shumė tė tjerė. E si mund ti themi vepėr e mirė njė gjėje qė nuk ka lidhje me Islamin! Ky ėshtė shkaku qė kėndimi i mevludit mund tė bėhet i pa dobishėm dhe bidat.

Qė tė jenė i dobishėm dhe tė quhet vepėr e bukur;

1- Nuk duhet tė shihet si njė urdhėr fetar, ose adhurim apo feste fetare.

2- Nuk duhet tė besohet se ky kėndim ka dobi pėr tė vdekurit.

3- Nėse nuk kėndohet burra e gra nė njė vend.

4- Nėse nuk pėrzihen gratė me burrat tė cilėt janė tė huaj pėr to.

5- Nėse largohemi nga shpenzimet e shumta tė quajtura teprime ose nga gjėra tė ndaluara tė tjera.

6- Nėse nuk teprohet me ushqime tė ndryshme apo qerasje nė mėnyrė qė tė varfrit tė mos ndjehen tė vetmuar.

7- Nėse bėhet me qėllim pėr tė njohur Pejgamberin a.s, pėr tė lavdėruar atė, pėr tė kujtuar kohėn e tij, pėr tė zbutur zemrat, pėr tė afruar njerėzit nė islam.

8- Nėse nė atė mbledhim kėndohet kuran, hadith apo dituritė e domosdoshme qė duhet tė dijė njė mysliman.

Nėse nuk bėhet kujdes nė kėto pika atėherė kėndimi i mevludit merr emrin bidat dhe nė tė nuk fitohet asnjė sevap pėrkundrazi veprohet gjynah.

All-llahu xh.sh na bėftė nga ata qė nuk dalin prej qėllimit tė vėrtetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://prehja.forumr.net
 
Kur mevludi quhet bidat e kur jo?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mentor Thaqi: Humanizmi, Bujaria dhe Patriotizmi, kanė njė emėr tė pėrbashkėt, quhet: Atdhedashuri! Falėnderim publik pėr Tal Babanaj!!!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: E Pergjithshme :: Pyetje-Pergjigje-
Kėrce tek: