prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Statusi i vetėvrasjes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 49
Join date : 16/03/2008

MesazhTitulli: Statusi i vetėvrasjes    Sat May 28, 2011 5:53 am

Pyetja:

Kam lexuar dhe dėgjuar ligjėrata tė ndryshme mbi vetėvrasėsit, mirėpo kam hasur nė interpretime tė ndryshme. Konkretisht, nė vendin tim njė ditė u varr njė djalosh 24 vjeēar, kėshtu qė pėr pėrgatitjen e xhenazes sė tij lindėn mendime tė ndryshme, disa e falėn xhenazen, e disa jo, etj. Mė intereson tė di se cili ėshtė qėndrimi fikhor nė lidhje me kėtė, gjegjėsisht a ekziston ndonjė fetva apo hadith qė ndėrlidhet mė kėtė ēėshtje? A ka shpresė pėr kėta njerėz?

Pėrgjigjja:

Vetėvrasja llogaritet mėkat i madh pėrderisa personi e bėnė atė duke qenė nė dijeni tė plotė se ē’ėshtė duke bėrė (imputabil), mirėpo, pėrsėri, akti i tillė nuk e nxjerr nga feja vetėvrasėsin. Andaj, personit nė fjalė i falet xhenazja dhe ndaj tij vlejnė tė gjitha dispozitat e Sheriatit, siē vlejnė edhe ndaj muslimanėve tė tjerė tė vdekur. Dhe pėr personat e kėtillė ka shpresė dhe se Allahu me Mėshirėn e Tij mund t’ua falė mėkatet, edhe pse thuhet nė hadithe se tė kėtillėt do tė dėnohen nė Xhehennem varėsisht nga mėnyra e aktit tė vetėvrasjes. Por, nėse personat e kėtillė vdesin me imanin nė zemėr, Allahu i Madhėrishėm ka mundėsi, nėse dėshiron, t’ua falė atė dhe mėkatet e tjera, porse mund edhe t’i dėnojė nė Xhehennem pėr njė kohė tė caktuar. Allahu ėshtė Gjykatėsi i drejtė dhe Krijuesi i plotmėshirshėm.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://prehja.forumr.net
 
Statusi i vetėvrasjes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Avni Rustemi ne syte e Eqerem bej Vlores
» Ish-komandantit tė Brigadės 141 nuk i njihet statusi i veteranit
» Nako Spiru, zbulohet dėshmitari qė pa skenėn e vrasjes sė ish-ministrit
» Zv. Kryministri i Kosovės - Behgjet Pacolli, i perfshir ne Dosjen e vrasjes sė Jusuf e Bardhosh Gėrvalla dhe Kadri Zeka

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: E Pergjithshme :: Pyetje-Pergjigje-
Kėrce tek: