prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ēfarė nuk guxojė tė bėj gjatė xhunubllėkut?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 49
Join date : 16/03/2008

MesazhTitulli: Ēfarė nuk guxojė tė bėj gjatė xhunubllėkut?    Sat May 28, 2011 5:54 am

Esselamu alejkum!
E kam parasysh se pas marrėdhėnieve intime me burrin duhet tė merret gusul, por ajo qė mė shqetėsoi ishte ajo qė lexova nė internet se nuk guxojmė, nė kėtė gjendje, as t’i japim gji foshnjės apo se tė pėrgatisim diēka pėr tė ngrėnė. Ēfarė nw fakt mw ndalohet gjatw kėsaj gjendjeje?

Pėrgjigjja:

Bismil-lahirr-rrahmanirr-rrahim.
Elhamdulil-lah, ves-salatru ves-selamu ala resulil-lahi ve ba’d…

E nderuar, pastrimi i tėrė trupit pas kryerjes sė marrėdhėnieve imtime ėshtė detyrim islam (Farz). Njeriu i cili nuk ėshtė i pastėr nga xhunubllėku, e ka tė ndaluar tė lexojė Kur’an, ta prekė Kur’anin, tė falė namaz, tė hyjė nė Xhami etj. Besimtari dhe besimtarja islame e kanė tė ndaluar tė rrinė xhunub kohė tė gjatė sepse Pejgamberi a.s. ka thėnė: “Nuk hynė melekėt nė shtėpinė e cila ka qen, fotografi dhe tė papastėr (xhunub).” (Ebu Davudi)
Megjithatė tė sqarojė njė gjė. Nėse pas marrėdhėnieve intime me bashkėshortin, paraqitet nevoja pėr t’i dhėnė gji fėmijės suaj, mund ta bėni kėtė pa probleme, ose mund tė hani dhe pėrgatitni ushqim nė kėtė kohė pa probleme, por ėshtė mire qė tė merrni abdes, i cili njėkohėsisht ėshtė edhe freskim pėr ju.

Vallahu ealem!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://prehja.forumr.net
 
Ēfarė nuk guxojė tė bėj gjatė xhunubllėkut?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Drita Fejza:DITA MĖ ĖSHTĖ PAK NATA SHUM E GJATĖ...
» Zbulohet pjesė e arkivit tė Bajram Currit gjatė emigracionit nė Vienė nė periudhėn 1918-1919
» Agim Gashi:KRIMINALITETI NE INTERNET

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: E Pergjithshme :: Pyetje-Pergjigje-
Kėrce tek: