prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Mesazhe nacionaliste nga Vidovdani

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Mesazhe nacionaliste nga Vidovdani    Tue Jun 28, 2011 3:26 pm


Kosovė


Mesazhe nacionaliste nga Vidovdani

Nė shėnimin e pėrvjetorit tė Betejės sė Kosovės, nė Gazimestan, serbėt mbanin posterėt e ish-gjeneralit serb Ratko Mlladiq.


E marte 28 Qershor 2011Me mesazhe politike pėr Kosovėn si tokė tė shenjtė serbe, nėn drejtimin e Kishės Ortodokse dhe disa udhėheqėsve lokalė, mbi 1 mijė pjesėtarė tė komunitetit serb kanė shėnuar 622-vjetorin e Betejės sė Kosovės.

Shėnimi i kėsaj date ka filluar me njė liturgji nė Manastirin e Graēanicės dhe mė pas ka vazhduar me njė tubim nė Gazimestan nė periferi tė Prishtinės.

Kosova u cilėsua edhe njėherė si njė vend i shenjtė, pėr tė cilėn ia vlen tė sakrifikohet edhe jeta.

Nė njė adresim para masės sė tubuar nė Gazimestan, Patriku Irinej tha se ky vend ėshtė i shenjtė dhe i larė me gjak.

“Kjo ėshtė tokė e shenjtė vėllezėr dhe motra, tė cilėn ne nuk guxojmė ta harrojmė. Atė e mbajmė nė zemrat tona, ne mendjet tona, e ėndėrrojmė dhe zgjohemi duke besuar se Zoti nuk do tė na lėrė pa Kosovėn tonė. Kosovėn serbe”, ishin mesazhet e Patriku Irinej.

Ai ftoi serbėt tė mbeten nė Kosovė, kurse tė shpėrngulurit i ftoi tė kthehen.

Mė pas, masės i ėshtė drejtuar edhe Aleksandėr Gjorgjeviq nga familja mbretėrore Karaxhorgjeviq, i cili nuk u prit fare mirė nga turma.

Fishkėllimave tė turmės, ai u ėshtė pėrgjigjur me thirrjet heshtni, tregoni respekt.

“Heshtni....heshtni....tregoni respekt, respekt...”, ishin fjalėt qė po lėshonte me zė tė lartė princi serb.

Mė pas edhe ai pėrēoi mesazhe pėr Kosovėn serbe dhe brohoriste nė pėrkrahje tė kthimit tė mbretit nė Serbi.

Njė qytetar nga Banja Lluka, qė po merrte pjesė nė kėtė tubim, me emrin Zllatimir Nishiq, tha se ēdo vit vjen nė Kosovė dhe i bashkohet kolonės pėr tė parė vise tė ndryshme tė Kosovės.

Ai, Kosovėn ende e ndien si njė vend serb dhe shpreson se njė ditė Serbia sėrish do tė kthehet.

"Mendoj se ne serbėt do t’i kthehemi lavdisė sė vjetėr, ashtu siē ka qenė Car Llazari, Milloshi e tė tjerėt”, thotė ky qytetar.

Edhe Snezhana Miliqeviq, njė qytetare serbe nga Prishtina, qė tani jeton nė Zelandė tė Re, e kishte pėrjetuar kėtė ditė si diēka tė veēantė. Pėr mė tepėr, asaj i kishte shėrbyer qė ta shohė Kosovėn pas tetė vjetėsh.

“Jam shumė e lumtur dhe e gėzuar. Kjo ėshtė hera e parė pas tetė vjetėsh qė vij nė Kosovė, dhe me vete kam marrė fėmijėt dhe motrat”, thotė kjo qytetare.

Gjatė gjithė kohės sė mbajtjes sė kėtyre manifestimeve, pėr sigurinė ėshtė pėrkujdesur njė numėr i shtuar i policisė sė Kosovės. /rel/

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Mesazhe nacionaliste nga Vidovdani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: E Pergjithshme :: Lajmerime-
Kėrce tek: