prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Katolikėt e gjithė Evropės nė shtator nė Tiranė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Katolikėt e gjithė Evropės nė shtator nė Tiranė   Wed Jul 06, 2011 11:11 pm


--------------------------------------------------------------------------------
Katolikėt e gjithė Evropės nė shtator nė Tiranė

http://koha.net/

Tiranė, 6 korrik 2011– Nga 29 shtatori e deri mė 2 tetor, nė Tiranė do tė mbahet konferenca e presidentėve tė konferencave ipeshkvnore katolike tė Evropės. Lajmi bėhet i ditur nga “Radio Vatikani”, media kjo qė e ka cilėsuar kėtė si njė ngjarje tė rėndėsishme kishtare, gjatė sė cilės do tė trajtohen tema tė ndryshme kishtare dhe shoqėrore.

“Mbledhja e kryetarėve tė konferencave ipeshkvnore katolike dhe personaliteteve tjera kishtare evropiane nė Tiranė, pėrbėn nė tė njėjtėn kohė edhe njė mirėnjohje ndaj Kishės Katolike shqiptare dhe vlerėsim pėr punėn e bėrė nė periudhėn pas rėnies sė regjimit e tė diktaturės komuniste etj”, citon ajo.

Kjo Konferencė, bėhet me dije se do tė ketė pėr temė “Ungjillėzimin e ri nė Evropė”.

Ndėrkaq, presidenti i konferencės ipeshkvnore katolike tė Shqipėrisė dhe kryeipeshkvi i Tiranė-Durrėsit, imzot Rrok Mirdita ka deklaruar lidhur me kėtė aktivitet se ky pėrbėn njė vlerėsim pėr Shqipėrinė.

“Pėr ne dhe kishėn e kėtij vendi ėshtė njė ngjarje mjaft e rėndėsishme. Do tė trajtohen tema tė ndryshme e mjaft tė rėndėsishme, nga ekspertė tė posaēėm, si edhe autoritete tė larta kishtare. Ky eveniment mirėpritet edhe nga komunitetet e tjera. Ai pėrbėn nė tė njėjtėn kohė edhe njė hap mė tė sigurt drejt atij integrimi qė ne kėrkojmė”, ka pohuar ai pėr radion e Vatikanit, transmeton agjencia Noa.

Para pak ditėve, nė njė takim qė u mbajt nė Torino, konferencat ipeshkvnore katolike tė Evropės diskutuan mbi marrėdhėniet ndėrmjet Katolicizmit dhe Islamit.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Katolikėt e gjithė Evropės nė shtator nė Tiranė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Nikolin Kurti: Hebrenjte qė u bėnė Katolikė
» Mentor Thaqi:NĖ PĖRKUJTIM TĖ MASAKRĖS SĖ BELEGUT TĖ DEĒANIT DHE GJITHĖ MASAKRAVE NĖ ATDHEUN TIM,NDERIM!!!
» Arbana Xharra:"Bac u kry", tė gjithė po ikin
» Njė pyetje nga Ilir Dardani: A ėshtė Gjergj Kastrioti Hero i tė gjithė Shqiptarėve? (I)
» Kėze Kozeta Zylo: Dy motra shkodrane, dy lule tė bukura gjithė aromė tė Mėmėdheut tonė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: