prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Botime tė reja: Njė libėr i ri – pėrplotė dėshmi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Botime tė reja: Njė libėr i ri – pėrplotė dėshmi   Tue Jul 12, 2011 2:46 pmBotime tė reja: Njė libėr i ri – pėrplotė dėshmi

Dr. Besnik R. Bardhi

“Agoni e Shpresa”

"FAIK KONICA"
Prishtinė, 2011


Kėto ditė, verė 2011, doli nga shtypi libri “Agoni e Shpresa”, i cili ka 343 faqe, dhjetėra fotografi, i pasuruar me dukumente si dėshmi, nga autori Dr. Besnik R.Bardhi nga Gjakova.
Libri ka tre kapituj, tė cilėt kanė shkrime tė ndryshme, me dėshmi rėqethėse, pėr fatin e fatkeqėsinė e shqiptarėve...
Akademik, Pajazit Sh. Nushi, i cili ėshtė recensent i librit, nė vend tė parathėnies, ndėr tė tjera, shkruan:
“Shtrohet pyetja: Si ėshtė pėrjetuar, vallė kjo gjendje nga ana e atyre qė i rezistuan dėbimit e nuk ia kthyen shpinėn qytetit tė dashur, qytetit tė gėzimit dhe tė lotėve tė tė parėve, duke rrezikuar, madje, edhe jetėn e tyre, tė familjeve tė veta dhe ardhmėrinė e vet? Pėr kėtė ėshtė rrėfyer e shkruar dhe ka ēfarė tė thuhet dhe tė shkruhet ende, por pėrjetimet dhe qėndrimet e Dr. Besnik R. Bardhit dhe angazhimi i tij pėr liri tė vendit, tė paraqitura nė kėtė libėr tė tij, kanė veēoritė e veta, tė cilat kėtė libėr e bėjnė tė merituar pėr shpalosje me kujdes. Vallė, pėrse?
Pėr faktin e qėndrueshėm se pėrjetimet, qėndrimet dhe zotimet atdhetare tė Dr. Besnik R. Bardhit mbėshteten nė burime autentike, tė ngjarjeve e ndodhive tė njėmendėsisė jetėsore-historike qė i ndodhėn kombit tonė nė tė kaluarėn e afėrt tė tij.
Kėto janė vetėvėzhgime tė njė mjeku humanist, zhvilluar dhe formuar nė kushte tė caktuara sociale, politike dhe tė ekonomisė sė pazhvilluar nė rrethanat e robėrisė sė vendit tė tij.
Nė kėto vetėvėzhgime, tė pėrshkruara me pėrkushtim tė veēantė nė kėtė libėr, dallohet filli i altruizmit karakteristik, por edhe bunti i ndėrgjegjes mjekėsore e i humanizmit karakteristik. Nga parashtrimi i kėsaj ngjarjeje del konstatimi se helmimet e fėmijėve shqiptarė ishin njė lloj “laboratori” i posaēėm i vėrtetimit tė vetėdijes profesionale - mjekėsore tė tij.”
“Autori e pėrqafon me plotė bindje pohimin e Xhim Moranit, sipas tė cilit “Serbėt vepruan si banditė – prandaj Serbia nuk ka tė drejtė tė qeverisė nė Kosovė”.
Me botimin e kėsaj vepre Dr. Besniku i ngeli besnik traditės kulturoetnike e atdhedashėse tė Sulejman Vokshit, tė Bajram Currit, tė shkencėtarit mendjendritur Selman Riza, njeriut tė dashuruar nė Kosovėn dhe nė Gjakovėn e tij, njeriut tė pikėlluar, qė vdiq larg Gjakovės, dhe shumė tė tjerėve. Tradita e kėtillė shihet edhe nė porosinė e lėnė fėmijėve tė tij Medlinės, Betimit dhe Poemės qė: “Orėn e parė tė historisė t’ua kushtojnė njohjes sė vuajtjeve e gjakut tė derdhur pėr liri tė vendit, nė mėnyrė qė historia tė mos pėrsėritet kurrė mė”.
Nė kėtė libėr tė veēant, thėnė shkurt, janė paraqitur shumė tė dhėna historike gjatė periudhės 100 vjeēare tė pushtimit serb, sidomos gjatė periudhės sė viteve 1990- 1999, si dhe shumė shkrime publicistike, me analiza politike, pėrshkrime, letra tė hapura, tė gjitha kėto paraqesin vizione tė qarta pėr kohėn aktuale kur janė shkruar.
Kurse, autori i kėtyre rreshtave, nė vend tė pasthėnies, ndėr tė tjera, pėr kėtė libėr, shkruan:
Para jush paraqitet Dr. Besnik R. Bardhi, pėr herė tė parė, me njė libėr
Libri i Dr. Besnik R. Bardhit “AGONI E SHPRESA“ do tė mbetet nė histori si njė instrument i fuqishėm i shpėrndarjes sė njohurive dhe mjeti mė efikas pėr tė siguruar ruajtjen e kėtyre njohurive, dėshmive, rreth Gjakovės, rreth Kosovės…
Bota e internetit sikur po e largon njeriun, nė veēanti, brezin e ri nga faqet e librit, por libri mbetet ushqim i pazėvendėsueshėm i kulturės, i historisė, i pėrparimit, i zhvillimit, i ruajtjes sė kujtesės sė popujve, i sė vėrtetės, sepse libri ėshtė ėshtė oksigjen i vetė jetės…
Libri i Dr. Besnik R. Bardhit ėshtė njė pėrmbledhje e shkrimeve publicistike, qė kanė pėrmbajtje historike, politike, fetare, atdhetare e familjare, por qė ėshtė i dobishėm pėr ēdo familje shqiptare, nė veēanti pėr familjet gjakovare…
Nė Pallatin e Paqes nė Hagė qėndron ky nėnshkrim:
“Nėse e do paqen, kujdesu pėr drejtėsi.”
Nė tėrė librin e tij, Dr. Besniku i qėndroi besnik tė vėrtetės dhe me devotshmėri u kujdes pėr drejtėsi, pėr Gjakovėn, pėr Kosovėn...

Kush ėshtė Dr.Besnik R. Bardhi?

Besnik Bardhi lindi mė 1 prill 1957 nė Gjakovė, ku kreu shkollėn fillore dhe gjimnazin. Nė muajin nėntor tė vitit 1983, diplomoi nė Fakultetin e Mjekėsisė, pranė Universitetit tė Prishtinės.
Nė vitin 1986, filloi specializimin nė degėn e Otorinolaringologjisė, sė pari nė Klinikėn e ORL-sė nė Prishtinė, pastaj pjesėn e dytė, e vazhdoi nė Zagreb, Kroaci.
Nė prill tė vitit 1991, pėrfundoi specializimin nė Klinikėn e ORL–sė dhe tė Kirurgjisė sė qafės “Sestre Milosrdnica” nė Zagreb.
Nė Gjakovė, nė nėntor tė vitit 1990, u zgjodh kryetar i parė i Degės sė PSHDK-sė, qė ishte partia e dytė, nė skenėn politike pluraliste tė asaj kohe nė Kosovė. Besnik Bardhi ishte nė krye tė delegacionit tė PSHDK –sė, nė Shqipėri, nė shtator tė vitit 1991, me kėtė rast shkaktoi incident tė rėndė diplomatik. Nė intervisten e dhėnė gazetarit z.Arben Xhixho, nė Radio Tirana pėr emisionin Radio e Jashtme, Bardhi mes tjerash pat deklaruar:
" Komunizmi ėshtė ideologji e huaj pėr shqiptarėt dhe si i tillė duhet ērrėnjosė nga tė gjitha trojet shqiptare ".
Po ashtu po nė atė kohė nė ilegalitet, sė bashku me njė grup veprimtarėsh nė Gjakovė, veproi nė Shtabin e Mbrojtjes, qė njihej si Shtabi i Luftės pėr qytetin e Gjakovės.
Merret vazhdimisht me shkrime tė teksteve publicistike, tema e sė cilave janė rrjedhat aktuale politike. Kėto tekste kryesisht publikohen nė internet si dhe nė gazetat e ndryshme nė trojet shqiptare...
Dr. Besnik Bardhi ėshtė lexues, studiues i pasionuar, ėshtė njohės i gjuhės angleze, kroate dhe polake. Pasioni i tij ėshtė fotografia dhe kamera filmike, njihet si njė ndėr foto–kino amatorėt mė tė vjetėr nė Kosovė. Pėrdorė internetin qė nga viti 1996.
“AGONI E SHPRESA” ėshtė libri i tij i parė.
Dr. Besnik Bardhi jeton nė Gjakovė, ku punon punon nė klinikėn e tij private pėr sėmundjet e hundės, veshit dhe fytit dhe kirurgji tė qafės dhe fytyrės, Bardhimed.

Mexhid Yvejsi, Gjakovė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Botime tė reja: Njė libėr i ri – pėrplotė dėshmi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Heqaje tė vjetra e tė reja
» Detaje tė reja lidhur me vrasjet politike nė Kosovė
» Itali, procedurat e reja pėr bashkimin familjar
» Baki Ymeri: Dėshmi gjurmash shqiptare nė trojet rumune

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Libra-
Kėrce tek: