prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Me dt. 15 Korrik 2011, ditėn e premte, ėshtė Nata e Madhėrueshme e Beraetit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 49
Join date : 16/03/2008

MesazhTitulli: Me dt. 15 Korrik 2011, ditėn e premte, ėshtė Nata e Madhėrueshme e Beraetit   Thu Jul 14, 2011 12:58 pm

Me dt. 15 Korrik 2011, ditėn e premte, ėshtė Nata e Madhėrueshme e Beraetit, Nata e pesėmbėdhjetė (qė lidh ditėn e 14 me ditėn e 15) tė muajit Shaban sipas kalendarit hėnor. “Beraet” do tė thotė pafajėsi.

Pėrveē emrit Beraet, kjo natė ka emrat: Nata e Begatė, sepse ėshtė plotė begati, Nata e Pafajsisė sepse nėse vlerėsohet si duhet ėshtė njė mundėsi e dhėnė nga Allahu pėr tė dalė i pastėr nga gjynahet dhe gabimet. Kjo natė quhet edhe “Sak”, dekret shpėtimi. Gjithashtu mban emrin Nata e Mėshirės meqė njerėzit pėrfitojnė nga mirėsia dhe mėshira e madhe e Allahut (xh.sh.).

Rreth vlerės dhe begatisė sė natės sė Beraetit po i drejtohemi hadithit tė profetit Muhamed (a.s.): “Kalojeni natėn e gjysmės sė muajit Shaban me namaz, kurse ditėn, me agjėrim! Atė natė, pas perėndimit tė diellit, Allahu i Lartė zbret nė qiellin e tokės dhe na bėn zė kėshtu: “A s’ka ndonjė qė kėrkon falje, ta fal; a s’ka ndonjė qė kėrkon pjesė, t’i jap; a s’ka ndonjė qė kėrkon shėrim, ta shėroj?”, dhe vazhdon kėshtu deri nė mėngjes” (Ibn Maxhe, Ikame fi’s-salat, 191).

Njė tjetėr rėndėsi qė i jepet kėsaj nate ėshtė mendimi i disa dijetarėve, tė cilėt pranojnė se ndėrrimi i kibles nga Mesxhidi Aksa drejt Qabes, ka ndodhur vitin e dytė tė hixhretit, pikėrisht nė kėtė natė tė bekuar.

Pesė veēoritė e natės sė Beraetit

Nga burimet Islame, mėsojmė se Nata e Beraetit njihet pėr kėto pesė veēori:

1– Nė kėtė natė bėhet ndarja dhe pėrzgjedhja e punėve mė tė

rėndėsishme.

2– Adhurimet qė bėhen nė kėtė natė dhe agjėrimi qė mbahet ditėn,

kanė vlera shumė tė mėdha.

3– Ėshtė njė natė e mbushur plot me mirėsi hyjnore dhe me begati.

4– Ėshtė nata e faljes.

5– I ėshtė dhėnė e drejta e plotė Resulullahut pėr tė bėrė shefat (ndėrmjetėsim pėr falje) pėr popullin e tij. Profeti (a.s.) nė natėn e 13-tė tė muajit Shaban kėrkoi shefat dhe iu dha njė e treta; nė natėn e 14-tė kėrkoi pėrsėri shefat dhe iu dha njė e treta; nė natėn e 15-tė (Nata e Beraetit) kėrkoi pėrsėri dhe nė kėtė natė iu dha i plotė shefati pėr popullin e tij. Ata qė janė tė privuar nga ky ndėrmjetėsim, janė ata tė cilėt ikin nga Allahu siē ikėn deveja duke u trembur (Tefsiri er-Razi dhe Ebu Suud, H. Basri Ēantaj).

Nė njė hadith tjetėr thuhet kėshtu: “Kjo natė ėshtė nata e pesėmbėdhjetė e muajit Shaban. Nė kėtė natė Allahu Teala i shpėton njerėzit nga xhehenemi sa numri i qimeve tė deleve tė fisit Beni Kelb, por nuk shikon fytyrat e atyre tė cilėt i bėjnė shirk Atij, tė atyre qė ushqejnė urrejtje dhe armiqėsi ndaj muslimanėve, tė atyre qė shkėpusin marrėdhėniet me tė afėrmit, tė atyre qė mburren dhe qė janė mėndjemėdhenj, tė atyre qė nuk u binden nėnės dhe babait dhe, tė atyre qė vazhdojnė pirjen e alkoolit” (Buhari, et-Tergib ve’t-Terhib, II, 118). Nė kėtė natė regjistrohen ngjarjet qė do tė ndodhin gjatė njė viti deri nė natėn e Beraetit tė vitit tė ardhshėm. Shkruhen njė nga njė nga engjėjt nė defter (fletore): Tėrmetet, ndodhitė, luftėrat qė do tė ndodhin gjatė njė viti... Defteri i kėtyre i jepet Xhebrailit. Defterėt nė lidhje me rrizkun dhe motin i jepen Mikailit dhe defteri i atyre qė do tė vdesin i jepet Azrailit alejhimuselam.

Siē shihet Allahu i Lartė e ka nderuar kėtė natė me mėshirė, mirėsi dhe begati, pėr tė falur ata njerėz qė drejtohen nga rruga e Tij duke kėrkuar me sinqeritet dhe me lot nė sy falje pėr mėkatet e bėra. Ai (xh.sh.) i thėrret robtė pėr t’i rishikuar dhe vetgjykuar edhe njėherė punėt dhe veprat e tyre, nė mėnyrė qė t’i minimizojnė dhe mospėrsėrisin nė tė ardhmen fajet dhe gabimet e tė shkuarės. Gjithashtu nga ana tjetėr edhe i dėrguari i Allahut i pėrgjėrohet Zotit pėr ndėrmjetėsim tė plotė ndaj ymetit tė tij. E ajo qė na mbetet ne besimtarėve, ėshtė t’a shfrytėzojmė kėtė natė, kėtė rast qė na dhurohet nga Krijuesi ynė nė mėnyrėn mė tė hijshme, ashtu siē i shkon njė muslimani tė vėrtetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://prehja.forumr.net
 
Me dt. 15 Korrik 2011, ditėn e premte, ėshtė Nata e Madhėrueshme e Beraetit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» MBREMJE PERKUJTIMORE ME RASTIN E 1 VJETORIT TE VDEKJES SE AKTORIT TE MADH BEKIM FEHMIU

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: E Pergjithshme :: Lajmerime-
Kėrce tek: