prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Peshkopi porosit krishterėt: Mėsoni bashkėjetesėn nga muslimanėt

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: Peshkopi porosit krishterėt: Mėsoni bashkėjetesėn nga muslimanėt   Tue Jul 19, 2011 2:10 am


Peshkopi porosit krishterėt: Mėsoni bashkėjetesėn nga muslimanėt


Njė peshkop nė Britaninė e Madhe u ka bėrė thirrje tė krishterėve qė tė mėsojnė pėr bashkėjetesėn nga pakica muslimane nė qytetet britanike, ku ekzistojnė shumė komunitete tė ndryshme tė emigrantėve, tė cilat e tejkalojnė numrin e krishterėve, bėnė tė ditur Daily Telegraph tė martėn, mė 12 Korrik

"Kjo ėshtė njė mundėsi fantastike", tha Nick Baines, peshkop i Bradford-it, nė Sinodinė gjenerale, tė Asamblesė popullore tė Kishės sė Anglisė nė qytetin York.
"Kjo ėshtė njė sfidė, por edhe njė mundėsi tė mendojnė se ēfarė do tė thotė tė jesh komunitet i krishterė," tha ai.
Komentet e tij pasuan pas paralajmėrimit nga Asambleja popullore e Kishės Angleze, Sinodinė gjenerale, qė shoqėria gjithnjė e mė e llojllojshme e Britanisė sė Madhe mund ta kėrcėnojė pozitėn e Kishės nė Angli si fe "zyrtare" tė kombit.
Anglikanėt e lartėrangur kanė shprehur shqetėsimet e tyre nė takimet me ministrat e qeverisė dhe theksuan se presin masa praktike pėr tė mbrojtur tė drejtat e tė krishterėve.
Ata gjithashtu pohojnė se anglikanėt janė tė "sulmuar" sepse tė krishterė janė tejkaluar numerikisht nga anėtarėt e besimeve tė tjera.
Por, Baines ka ftuar tė krishterėt tė mėsojnė disa leksione tė cilat u kanė mbajtur muslimanėve nė lidhje me integrimin kulturor dhe bashkėjetesėn e pėrbashkėt.
"Ne shpeshherė kėrkojmė nga muslimanėt tė mėsojnė se ēfarė do tė thotė tė jesh musliman nė njė kulturė tė pakicave", tha ai.
"Ndoshta do tė pėrfitonim sikur tė mėsonim disa leksione tė njėjta nė disa qytete tona."
Britania e madhe ėshtė shtėpi e njė pakicė tė konsiderueshme muslimane, nė te jetojnė rreth 2 milionė muslimanė.
Nė raportin e fundit tė Komisionit pėr monitorim tė Qeverisė britanike thuhet se muslimanėt i janė pėrshtatur shumė mirė bashkėsisė moderne, multietnike dhe multikulturore nė Britani.
Duke vlerėsuar integrimin musliman, nė njė shoqėri moderne multi-kulturore britanike, raporti akuzon tė krishterėt, sidomos ungjilltarėt, se ankohen shumė mė tepėr se muslimanėt pėr diskriminim.
Nė raport gjithashtu paraqiten rastet ku krishterėt pohojnė se janė diskriminuar pėr shkak tė bindjeve tė tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Peshkopi porosit krishterėt: Mėsoni bashkėjetesėn nga muslimanėt
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gėzuar tė gjithė Besimtarėve Shqiptarė tė Krishter, festen e Pashkėve - Ringjalljen dhe ngritjen e Jezusit ne qiell !
» Spiunėt dhe bashkėpunėtorėt e diktaturės, mos lejohen as nė media
» Si dhe pse u bėra i krishter
» Prishtinė: Vritet Diana Kastrati nga ish-bashkėshorti
» Fiqri Shahinllari:Thanas Floqi-Bashkėpuntor i Qemalit,jurist, mėses...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Lajme-
Kėrce tek: