prehja.net
 
ForumPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 SHKENCA DHE FEJA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid YvejsiNumri i postimeve : 580
Join date : 10/04/2009

MesazhTitulli: SHKENCA DHE FEJA   Sun Apr 26, 2009 3:08 pm

MUHAMMED IKBALL
(1877-1938)

SHKENCA DHE FEJA

Njė herė shkenca i tha fesė:
“Syri im
Mund tė shoh ēdo gjė
Qė nė kėtė botė
Ėshtė e krijuar,
Bota e tėrė
Ėshtė nė rrjetėn time
E shtrėnguar, e pushtuar.
Unė jam e interesuar
Vetėm pėr gjėrat materiale,
Ato sjellin fitime, fitore,
Ē’mė duhen mua
Ēėshtjet shpirtėrore?
Unė mund tė zbulojė
Mijėra melodi,
Haptas mund tė shpalli
Ēdo fshehtėsi…

Feja i tha shkencės:
Me magjinė tėnde
Madje valėve nė det
I vėni flakėn,
Detin e kallni krejt.
Ju mund ta ndotni,
Ta fėlliqni atmosferėn
Me gazra helmues
Qė janė vdekjepues.
Kur ndahesh prej meje,
Drita yte s’ėshtė dritė,
Ajo bėhet terr, varr,
Flakė, zjarr.
Nė jetėn tokėsore
Ti ke prejardhje Hyjnore,
Por jeni e verbuar,
Nuk po e vėreni
Se jeni e kurthuar,
Nė rrjetė e pushtuar,
Nėn kthetrat
E shejtanit tė mallkuar.
Lirohu. Eja. Kthehu.
Kėtu, kėtė tokė djerrinė,
Kėtė tokė shkretėtirė
Shndėrroje nė kopsht tė mirė.
Huazo prej meje pakėz mirėsi,
Huazo prej meje pakėz dashuri,
Dhe tokėn ku jetojmė
Xhennet mund ta bėjmė.
Qė nga dita e Krijimit
Ne bashkė kemi jetuar,
Tė jetojmė bashkė pėrsėri,
Ne jemi zėra tė ndryshėm
Por kemi tė njėjten melodi.”

Pėrktheu nga anglishtja:
Mexhid YVEJSI, Gjakovė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
SHKENCA DHE FEJA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Vatra e Prehjes Tuaj :: Forumi Kulturor :: Poezi-
Kėrce tek: